Onur Group планує інвестувати щонайменше $50 млн у видобуток українського природного графіту /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Onur Group іде у надра. Турецька компанія інвестує $50 млн у розробку найбільшого графітового родовища в Україні. Скільки вона може заробити

3 хв читання

Onur Group планує інвестувати щонайменше $50 млн у видобуток українського природного графіту Фото Getty Images

Турецька Onur Group планує інвестувати щонайменше $50 млн у видобуток українського природного графіту, який використовується для виробництва автомобільних акумуляторів. Період окупності інвестицій – 5–10 років. Навіщо одному з найбільших підрядників «Великого будівництва» йти у добувну галузь

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

Після майже дворічної судової тяганини з «Проспекторс» українська компанія «Спис Україна», яка входить у групу Onur Group, отримала спецдозвіл Держслужби геології та надр України на видобування графітової руди на Буртинському родовищі у Хмельницькій області. 

«Лишились ще певні проблеми з відчуженням землі, проте процес триває», – каже в письмовій відповіді Forbes Емре Караахметоглу, головний координатор Onur Group Ukraine. 

Розробка родовища може початися через 7–12 місяців, прогнозує геолог компанії «Геологічна інвестиційна група» Євгеній Мороз. Термін залежить від того, наскільки швидко будуть вирішені питання землі, проведено оцінку впливу на довкілля та погоджено проєкт промислової розробки, каже він.

Onur Group планує інвестувати у першу фазу розробки родовища приблизно $50 млн, каже Караахметоглу. «Для нас важливо інвестувати в Україну. Україна – наш другий дім, ми тут живемо та працюємо», – каже він. Дозвіл на розробку обійшовся компанії у 44,8 млн грн, що вдвічі більше стартової ціни.

Загальні інвестиції у розробку схожих родовищ можуть коливатись у межах $60–280 млн, каже Мороз. 

Термін окупності інвестицій Onur Group оцінює в 5–10 років. «Все залежить від коливання світових цін», – додає Караахметоглу.

Вартість графіту на кінець 2022-го – $740 за т, свідчать дані цінового агентства Argus. Максимальний річний обсяг виробництва на Буртинському родовищі може досягати 55 900 т графітного концентрату, за даними Держгеонадр. 

Тобто річний дохід Onur Group може досягати $41,4 млн. Ця цифра не враховує багатьох факторів, каже геолог Євгеній Мороз. Для точніших підрахунків, за його словами, треба розуміти фінансову модель всього гірничого збагачувального комплексу

Перспективне придбання

Буртинське родовище може стати найбільшим в Україні за покладами графіту, каже Мороз. Лише на його Городнявській ділянці затверджено балансові запаси графітових руд майже 130 млн т із середнім вмістом графітового вуглецю 5,14%, каже він. Цих запасів вистачить на 130 років, підрахували в Держгеонадрах. 

Для порівняння, на діючому Завалівському родовищі, що зараз має статус найбільшого в Україні, затверджено запаси графітової руди майже 129 млн т при середньому вмісті графіту в руді 5–6% (дані на 1 січня 2021 року).

У 2020-му в Україні було видобуто 5200 т графіту, за даними «Геологічної інвестиційної групи». Світовим лідером з видобутку графіту є Китай – понад 600 000 т на рік, за даними Геологічної служби США. Частка Китаю на світовому ринку виробництва природного графіту становить 60%. Основними споживачами китайського графіту є США та Європа. 

В Україні Onur Group входила до трійки найбільших підрядників ініціативи Володимира Зеленського «Велике будівництво». У 2021-му компанія виконала 10,2% всіх дорожніх підрядів на 26,7 млрд грн. Паралельно з дорожнім будівництвом турецька група розширювала свою діяльність в інших галузях, передусім, у добувній промисловості. 

Військова агресія Росії проти України, що призвела до зупинки 90% дорожніх робіт, лише підсилила прагнення компанії до диверсифікації свого бізнесу в Україні. Наразі, крім спецдозволу на розробку графіту, Onur Group має дозвіл на видобуток інших корисних копалин: каоліну первинного, піску, а також золота. 

з особистого архіву

Onur Group входила до трійки найбільших підрядників ініціативи Володимира Зеленського «Велике будівництво» Фото з особистого архіву

Графіт – стратегічна сировина

Збагачений графіт з українського родовища буде використовуватись для виробництва автомобільних акумуляторів та як сировина для сталеливарної промисловості, каже Караахметоглу з Onur Group Ukraine. 

«Практично немає жодної галузі, де б графіт так чи інакше не застосовувався», – каже Ксенія Оринчак, виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України (НАДПУ). 

Основну частину попиту становитимуть дві галузі: виробництво літій-іонних акумуляторів і електродів для електродугових печей (EAF), які використовуються у виробництві сталі, каже Євгеній Мороз. Графіт, за його словами, користується все більшим попитом на світових ринках, передусім, через зростання популярності літій-іонних батарей.

У липні 2021-го Рада національної безпеки та оборони України включила графіт до переліку корисних копалин, що мають стратегічне значення для сталого розвитку та обороноздатності країни. Графіт, наприклад, використовується для виготовлення теплового захисту носової частини боєголовок балістичних ракет.

Американська дослідницька компанія Fact.MR, що спеціалізується на дослідженні ринків, прогнозує подвоєння вартості світового ринку графіту з $22 млрд у 2021-му до $50 млрд у 2031-му. Ключову роль у цьому зростанні відіграватиме впровадження зелених технологій, передусім електромобілів. Загальний попит на графіт у світі може зрости на 500% у найближчі 30 років, за підрахунками Світового банку.

Попит на природний графіт у сегменті акумуляторів у 2021-му становив 400 000 т, а до 2030-го, як очікується, зросте до 3 млн т, за прогнозом аналітиків агенції Benchmark Mineral Intelligence, що спеціалізується на дослідженні ланцюга поставок літій-іонних акумуляторів.

Пріоритетні ринки для українського графіту – Європейський Союз і США. У 2020-му ЄС на 98% залежав від імпорту природного графіту, а Сполучені Штати – на 80%. «Україна має всі можливості збільшити виробництво природного графіту для його подальшої реалізації в Європі, США та інших країнах», – каже геолог Євгеній Мороз. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні