20 найбільших гравців альтернативної енергетики
Турецька Onur Group відома в Україні будівництвом доріг. Але крім доріг у групи ще 12 напрямів бізнесу в Україні. Один з них – сонячна генерація, яку Onur розвиває з 2019 року. Компанія має 12 СЕС потужністю 149 МВт: 10 – у Хмельницькій області, по одній у Чернівецькій і Житомирській. «Обрали сонце через швидкість будівництва: можна втілити проєкт за три-чотири місяці», – каже Емре Караахметоглу, головний координатор Onur Group в Україні. Також стимулював зелений тариф, визнає він.
І хоча заборгованість «Гарантованого покупця» з виплати зеленого тарифу Onur Group сягає 650–700 млн грн, компанія не планує від нього відмовлятися. «Ми інвестували власні кошти, а не кредитні, тому можемо собі дозволити почекати виплат», – пояснює Караахметоглу.
Компанія планує продовжувати інвестувати у сонячну і вітрову генерацію. «Їжджу західними регіонами, щоб обрати локації для нових станцій», – зазначає Караахметоглу. Зараз компанія будує СЕС потужністю 60 МВт у Вінницькій області. Перший вітровий проєкт Atlas Volovets Energy на 120 МВт у партнерстві з іншою турецькою компанією, «Гюріш», уже восьмий рік гальмує. Підприємці в судах захищають своє право будувати вітряки в Карпатах.
Мета Onur Group – звести 500 МВт зеленої генерації в Україні. «Для нас енергетика – це майбутнє», – каже Караахметоглу.
100 найбільших приватних компаній 2021
Потраплянню до списку 100 найбільших приватних компаній українська «дочка» турецького будівельного конгломерату зобов’язана президентській програмі «Велике будівництво». За даними видання «Наші гроші», яке спеціалізується на антикорупційних розслідуваннях, Onur Group входить до трійки найбільших підрядників «Укравтодору» у 2020 році: на її рахунку 9,4% дорожніх підрядів на 9,2 млрд грн. Більше тільки у двох компаній з одеським корінням: «Автомагістраль‑Південь» і «Ростдорстрой» (RDS). Onur – один із засновників Національної асоціації дорожників України. Шість членів цієї організації, за оцінкою НГ, у 2020 році розіграли між собою 66% дорожніх контрактів. «Чому нам вдається? Розширюємося там, де наша база, техніка і люди, – сказав в інтерв’ю «24 каналу» Караахметоглу. – Добре знаємо ринок і постачальників з хорошими цінами».
За вісім місяців 2021‑го Onur збільшив портфель контрактів на 19,4 млрд грн (13,2% розіграних дорожніх тендерів). У 2020 році детективи НАБУ провели обшук у львівському офісі Onur Group у справі ексглави «Укравтодору» Славоміра Новака, а Караахметоглу вручили підозру.
У липні 2020‑го Новака затримало в Польщі місцеве антикорупційне бюро за підозрою в корупції та управлінні організованою злочинною групою. Новак нібито отримував хабарі за продовження термінів ремонту доріг, говорив директор НАБУ Артем Ситник. Серед фігурантів, крім Onur, українська компанія «Альтком» і польська ECM Group. Караахметоглу заперечує свою участь у корупційних схемах, зокрема пов’язаних із затриманням Новака. Справу не закрито.