Президент Володимир Зеленський наклав санкції на бізнесмена Вадима Новинського та інших членів УПЦ Московського патріархату. Напередодні СБУ провела обшуки в будівлях церкви в різних областях країни. Чим загрожують санкції бізнесу Новинського
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Другого грудня президент Володимир Зеленський увів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони щодо санкцій проти священнослужителів УПЦ МП та колишнього народного депутата, власника Smart Holding та співвласника металургійного холдингу «Метінвест» Вадима Новинського, повідомило джерело Forbes в Офісі президента. «Не коментуємо чутки», – спочатку повідомили Forbes у пресслужбі Smart Holding.
Згодом указ був оприлюднений на сайті Офісу президента. До санкційного списку, крім Новинського, також потрапили намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло (Лебідь) та ще вісім священнослужителів УПЦ МП, які переважно перебувають на окупованих територіях, повідомив співрозмовник в ОП.
У жовтні СБУ провела низку обшуків у будівлях УПЦ МП у різних областях України.
Причина санкцій проти Новинського – його багаторічна підтримка УПЦ МП, каже співрозмовник в ОП на правах анонімності. «Він не відмовився від цього під час війни, тому враховуючи сьогоднішню політику держави щодо УПЦ МП – це було очікувано», – каже співрозмовник.
Санкції передбачають:
- позбавлення права користуватись та розпоряджатись активами;
- заборону на торговельні операції, транзит товарів, виведення капіталу;
- анулювання ліцензій та дозволів, наприклад, на користування надрами.
«Новинському легше буде вийти з бізнесу, ніж працювати під санкціями», – каже юрист, що консультує ОП на правах анонімності.
Мільярдер, колишній депутат та диякон Московського патріархату
У квітні 2020-го глава УПЦ МП митрополит Онуфрій висвятив Новинського в диякони. Відтоді віряни Московського патріархату мають звертатись до бізнесмена «отче Вадиме». Новинський – один зі спонсорів цієї церкви.
Наприклад, із вересня 2019-го по травень 2021-го він пожертвував благодійному фонду, який спонсорує УПЦ МП, близько 573 000 грн, за даними мережі ОПОРА.
На той час він був народним депутатом, проте з липня 2022-го склав повноваження. За його словами, причинами стали війна та окупація Маріуполя, «інтереси якого він представляв у Верховній Раді протягом трьох років».
В рейтингу найбагатших українців від Forbes 2021-го Новинський посідав восьме місце з $1,4 млрд. У лютому 2022-го його статки зросли до $3,5 млрд. Причина – рекордні ціни на руду й метали. Ціни на руду досягли найбільшої позначки за останні 10 років – $239, гарячекатаного рулону – $1115 за тонну. Щоправда, на початок грудня цього ж року статки впали до $1 млрд – війна зруйнувала дві третини активів Метінвесту.
Як війна вплинула на бізнес Новинського
Основа статків Новинського – 25% Метінвесту ($500 млн), готівка та ліквідні активи на $350 млн, EnWell Energy ($80 млн) яка входить до пʼятірки найбільших приватних газовидобувних компаній України, готель Park Inn у Києві ($25 млн), харчовий бренд «Верес».
Втрати Smart Holding від війни (не беручи до уваги Метінвесту і HarvEast) – сотні мільйонів доларів, розповідала в липні Forbes СЕО «Смарта» Юлія Кірʼянова. Тоді вона прогнозувала скорочення виторгу приблизно на 20%, EBITDA – на 5%, – до 3 млрд грн. Виробництво групи впало на понад 60%.
Smart Holding тимчасово не контролює роботу торговельних центрів «Амстор» у Мелітополі та Бердянську, будівлі ТЦ у Маріуполі та Сєвєродонецьку майже повністю зруйновані. 27 червня російська ракета зруйнувала один із найбільших ТЦ у Кременчуці.
Під час окупації Херсону була зупинена херсонська верф суднобудівної компанії Smart Maritime Group. Стан активу після звільнення невідомий.
Новинський, за словами Кірʼянової, не бере участі в операційному управлінні компанії. «Підтримує морально, але бізнес робимо ми», – каже вона. Важливу роль у бізнесі Новинського відіграє його син Михайло. Він член наглядових рад Метінвесту і ще кількох бізнесів. У Smart Holding фокусується на міжнародних портфельних інвестиціях
Влітку 2021-го Новинський планував купити канал «Наш» та міркував про те, що олігархи – це стовпи економіки. «Страху [санкцій] немає, є переживання. А чого боятися? Скажу про себе: я Бога боюся, а решта мені не дуже важливо», – сказав він в інтервʼю УП.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.