Після багатомільярдних збитків у 2020 році держкомпанії почали приносити прибуток. Що змінилося /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Після багатомільярдних збитків у 2020 році держкомпанії почали приносити прибуток. Що змінилося

2 хв читання

Getty Images

В Україні зареєстровано 3343 державні компанії – більше тільки в Китаї – і в 2020 році вони принесли країні збитків 51,3 млрд грн. Цього року ситуація змінилася: за перші три місяці держкомпанії вже отримали 20,6 млрд грн прибутку, згідно зі зведеними даними Міністерства економіки. Що змінилося в роботі компаній

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Менше половини (44%) з більш ніж 3000 держкомпаній повноцінно працюють. Решта – вийшли з ладу і тільки числяться як державні компанії. Лише 802 компанії приносять прибуток – 20,6 млрд грн за січень – березень 2021 року. Для порівняння: в першому кварталі минулого року держкомпанії втратили 16,1 млрд грн.

Чому така велика різниця? «Зміни відбулися не тому, що всі держкомпанії стали працювати краще. Тільки пара-трійка підприємств драйвлять статистику вгору», – каже Андрій Бойцун, керівник напряму корпоративного управління Київської школи економіки. За його словами, дві-три прибуткові компанії могли просто почати заробляти більше за рахунок змін у регулюванні їхньої сфери. З січня 2021-го, наприклад, перестали діяти знижені тарифи на електроенергію: Кабмін скасував пільговий тариф на обсяг споживання до 100 кВт/год на місяць. Це могло збільшити прибуток «Укренерго» і «Укргідроенерго».

Ще один нюанс: дані, опубліковані Мінекономіки, зведені на основі звітності підприємств, які не проходили аудит. «На такі цифри завжди варто дивитися обережно і розуміти, що картина може змінитися після того, як їх за результатами року перевірить аудитор», – каже Бойцун.

Найбільший прибуток серед усіх держкомпаній з січня по березень отримали підприємства, підпорядковані Кабінету Міністрів, – 14,2 млрд грн. Хоча дані Мінекономіки не показують фінансові показники окремих підприємств, за даними SOE Weekly, найбільший прибуток серед усіх держкомпаній з січня по березень 2021 року показали «Оператор ГТС України» (4,7 млрд грн), «Укренерго» (3,7 млрд грн ) і «Укргідроенерго» (2,3 млрд грн).

Не зрозуміло, чи включає статистика Мінекономіки результати «Нафтогазу»: компанія ще не опублікувала звітність за перший квартал. «Показники «Нафтогазу» можуть радикально вплинути на загальний результат всього портфеля держпідприємств, – каже Бойцун. – Компанія може виявитися як найприбутковішою, так і найзбитковішою в списку».

Підприємства під управлінням Міненерго за цей період отримали 1,5 млрд грн збитків. Найбільші збитки отримала «Укрзалізниця» – 1,7 млрд грн. Збиток компанії у 2020-му – 11,8 млрд грн, а виручка – 75,2 млрд грн.

Сукупні активи держкомпаній дорівнюють1,679 трлн грн, що на 25 млрд грн більше, ніж торік. З них на компанії під управлінням Кабінету Міністрів припадає 730 млрд грн, на Міненерго – 308 млрд грн, на Мінфін – 227 млрд грн.

На державних підприємствах працює близько 684 000 співробітників, на 31 000 менше, ніж тогоріч. Середня зарплата: 14 400 грн.

У минулому році ситуація була така: найприбутковіша держкомпанія «Оператор ГТС України» відзвітувала про прибуток 28,4 млрд грн, з яких 15,3 млрд грн отримав її власник «Магістральні газопроводи України» (теж держкомпанія). Позитивний фінрезультат 4,9 млрд грн зафіксувала «Укргазвидобування» і «Укргідроенерго» – 4,1 млрд грн. Найбільші збитки торік отримали «Укренерго» (27,5 млрд грн), «Нафтогаз» (18,0 млрд грн) і «Укрзалізниця» (11,8 млрд грн).

Після багатомільярдних збитків у 2020 році держкомпанії почали приносити прибуток. Що змінилося /Фото 1

Інфографіка: Леонід Лукашенко

Після багатомільярдних збитків у 2020 році держкомпанії почали приносити прибуток. Що змінилося /Фото 2

Инфографика: Леонид Лукашенко

Попередній слайд
Наступний слайд
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд