В Україні зареєстровано 3343 державні компанії – більше тільки в Китаї – і в 2020 році вони принесли країні збитків 51,3 млрд грн. Цього року ситуація змінилася: за перші три місяці держкомпанії вже отримали 20,6 млрд грн прибутку, згідно зі зведеними даними Міністерства економіки. Що змінилося в роботі компаній
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Менше половини (44%) з більш ніж 3000 держкомпаній повноцінно працюють. Решта – вийшли з ладу і тільки числяться як державні компанії. Лише 802 компанії приносять прибуток – 20,6 млрд грн за січень – березень 2021 року. Для порівняння: в першому кварталі минулого року держкомпанії втратили 16,1 млрд грн.
Чому така велика різниця? «Зміни відбулися не тому, що всі держкомпанії стали працювати краще. Тільки пара-трійка підприємств драйвлять статистику вгору», – каже Андрій Бойцун, керівник напряму корпоративного управління Київської школи економіки. За його словами, дві-три прибуткові компанії могли просто почати заробляти більше за рахунок змін у регулюванні їхньої сфери. З січня 2021-го, наприклад, перестали діяти знижені тарифи на електроенергію: Кабмін скасував пільговий тариф на обсяг споживання до 100 кВт/год на місяць. Це могло збільшити прибуток «Укренерго» і «Укргідроенерго».
Ще один нюанс: дані, опубліковані Мінекономіки, зведені на основі звітності підприємств, які не проходили аудит. «На такі цифри завжди варто дивитися обережно і розуміти, що картина може змінитися після того, як їх за результатами року перевірить аудитор», – каже Бойцун.
Найбільший прибуток серед усіх держкомпаній з січня по березень отримали підприємства, підпорядковані Кабінету Міністрів, – 14,2 млрд грн. Хоча дані Мінекономіки не показують фінансові показники окремих підприємств, за даними SOE Weekly, найбільший прибуток серед усіх держкомпаній з січня по березень 2021 року показали «Оператор ГТС України» (4,7 млрд грн), «Укренерго» (3,7 млрд грн ) і «Укргідроенерго» (2,3 млрд грн).
Не зрозуміло, чи включає статистика Мінекономіки результати «Нафтогазу»: компанія ще не опублікувала звітність за перший квартал. «Показники «Нафтогазу» можуть радикально вплинути на загальний результат всього портфеля держпідприємств, – каже Бойцун. – Компанія може виявитися як найприбутковішою, так і найзбитковішою в списку».
Підприємства під управлінням Міненерго за цей період отримали 1,5 млрд грн збитків. Найбільші збитки отримала «Укрзалізниця» – 1,7 млрд грн. Збиток компанії у 2020-му – 11,8 млрд грн, а виручка – 75,2 млрд грн.
Сукупні активи держкомпаній дорівнюють1,679 трлн грн, що на 25 млрд грн більше, ніж торік. З них на компанії під управлінням Кабінету Міністрів припадає 730 млрд грн, на Міненерго – 308 млрд грн, на Мінфін – 227 млрд грн.
На державних підприємствах працює близько 684 000 співробітників, на 31 000 менше, ніж тогоріч. Середня зарплата: 14 400 грн.
У минулому році ситуація була така: найприбутковіша держкомпанія «Оператор ГТС України» відзвітувала про прибуток 28,4 млрд грн, з яких 15,3 млрд грн отримав її власник «Магістральні газопроводи України» (теж держкомпанія). Позитивний фінрезультат 4,9 млрд грн зафіксувала «Укргазвидобування» і «Укргідроенерго» – 4,1 млрд грн. Найбільші збитки торік отримали «Укренерго» (27,5 млрд грн), «Нафтогаз» (18,0 млрд грн) і «Укрзалізниця» (11,8 млрд грн).
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.