Цементний завод CRH в Ірландії /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Угода року на ринку цементу. Навіщо ірландська CRH купує в Україні два цементних заводи за €100 млн (і може захопити половину ринку)

Ірландська компанія розширює присутність в Україні, а італійська йде з ринку Фото Getty Images

Провідний виробник будівельних матеріалів у світі – ірландська CRH – за крок до того, щоб отримати контроль над половиною українського ринку цементу. Чому війна не стала на заваді інвестиціям у €100 млн 

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Минулого тижня АМКУ звернувся до гравців будівельного ринку з вимогою надати інформацію про закупівлі цементу впродовж 2018-2022 років, каже Forbes топменеджер однієї з найбільших будівельних компаній України на умовах анонімності, оскільки він не може публічно коментувати цю тему через можливий конфлікт інтересів. «Це свідчить про початок розслідування АМКУ для надання дозволу або заборони на купівлю компанією CRH активів Buzzi», – каже він. 

У червні італійський виробник цементу Buzzi, який володіє в Україні заводами «Волинь-цемент» і «Південьцемент», повідомив, що продає частину бізнесу в Східній Європі ірландській групі CRH – одному з найбільших виробників будівельних матеріалів у світі

Торік в Україні вироблено 5,4 млн тонн, що вдвічі менше, ніж у 2021 році, свідчать дані асоціації «Укрцемент». Частка Buzzi склала близько 14%. 

В Україні CRH належить три заводи: в Камʼянець-Подільському, Одесі та Миколаєві. Частка CRH на українському ринку – близько 32%, говорить топменеджер однієї з найбільших будівельних компаній України. З осені 2021-го цементні заводи групи в Україні працюють під брендом – Cemark. 

Вартість угоди – €100 млн, повідомляється на сайті Buzzi. Італійський виробник розраховує закрити її у 2024 році. «До великої війни такий актив міг коштувати значно більше», – пояснює Forbes Дмитро Чурін, голова аналітичного відділу інвесткомпанії Eavex Capital. Аналітик нагадує про спробу азербайджанського NEQSOL Holding придбати акції «Івано-Франківськцементу» у жовтні 2021-го. Тоді угоду про продаж виробника цементу з Івано-Франківська з 40%-вою часткою на ринку України Forbes оцінював в $300–400 млн. Через війну угоду не закрили, повідомив Forbes співрозмовник, наближений до власників «Івано-Франківськцементу». «Зараз продаж не розглядаємо», – додав він.

Угода року на ринку цементу. Навіщо ірландська CRH купує в Україні два цементних заводи за €100 млн (і може захопити половину ринку) /Фото 1

Хто виробляє цемент в Україні

Якщо АМКУ погодить концентрацію, частка CRH зросте до 46%. Конкуренти ірландській компанії – «Кривий Ріг Цемент» (частка на ринку – менш ніж 10%) та «Івано-Франківськцемент» (44%). 

«Ця концентрація матиме негативні наслідки для покупців цементу в Україні, оскільки призведе до фактичної монополізації та обмеження конкуренції на ринках цементу та бетону», – зазначає топменеджер однієї з найбільших будівельних компаній України. Менш апокаліптично налаштований Чурін із Eavex Capital. «Завжди є альтернатива у вигляді імпорту», – переконаний він. 

Виробництво бетону та залізобетонних виробів – ще один напрям бізнесу CRH в Україні. Зокрема, завод групи PoliBeton Energo у Білій Церкві виробляє опори для ліній електропередачі. У липні Cemark завершила основний етап будівництва на новому цементному терміналі у Вишневому Київської області, у який інвестувала понад $37 млн, передає Global Cement News. На новому комплексі компанія розраховує забезпечувати приймання, зберігання та відвантаження автомобільним транспортом цементу виробництва АТ «Подільський цемент» загальним обсягом 450 000 тонн на рік.

Коментувати цю угоду Cemark не може, оскільки вона знаходиться на розгляді Антимонопольного комітету України, повідомили Forbes у пресслужбі CRH. «Україна є стратегічно важливим ринком для CRH у Східній Європі, — йдеться у відповіді пресслужби. — CRH інвестує в Україну з моменту входження на ринок у 1999 році». Пресслужба АМКУ пообіцяла надати відповідь упродовж кількох днів, але не встигла до публікації статті.

Чому ірландська компанія розширює присутність в Україні, а італійська йде з ринку? 

Перспективний ринок

Напад РФ завдав українській інфраструктурі збитків на понад $136 млрд, свідчить дослідження Київської школи економіки станом на 1 листопада 2022 року. Лише на будівельні матеріали для відновлення країни доведеться витратити $63 млрд, свідчить дослідження Інституту міжнародних економічних досліджень та «Укрпромзовнішекспертизи». Очікуваний попит на цемент в Україні, за прогнозом аналітиків, складатиме 15-16 млн т на рік, що втричі більше, ніж вітчизняні компанії виробили у 2022 році.

Частка цементу у відновленні – від 3% загальної вартості, йдеться у дослідженні. Враховуючи те, що цемент також використовується для виробництва інших будівельних матеріалів, його фактична частка може бути ще більшою – 8-10%, уточнює топменеджер будівельної компанії. У грошах це ринок на $2–5 млрд.   

Тоді чому італійська компанія вирішила вийти ринку, який за прогнозами ростиме?

У березні 2023-го НАЗК додало Buzzi до переліку міжнародних спонсорів війни. За даними агентства, італійська компанія входить до пʼятірки лідерів цементної промисловості РФ і відмовилася виходити з цього ринку. 

Своєю чергою, CRH, яка володіла у РФ шістьма заводами будівельних сумішей, заявила про вихід із російського ринку.

12 вересня публікація оновлена коментарем пресслужби CRH.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні