Дмитро Дубілет запускає необанк у В’єтнамі. Шанси на успіх є: українські фінтех-сервіси почали освоювати новий ринок ще кілька років тому /Orient Commercial Joint Stock Bank (OCB), розміщене на публічному порталі ocb.com.vn
Категорія
Гроші
Дата

В’єтнамський експрес. Як компанії Дубілета, Тігіпка та Moneyveo влаштували експансію на Південно‑Східну Азію

Дмитро Дубілет запускає необанк у В’єтнамі. Шанси на успіх є: українські фінтех-сервіси почали освоювати новий ринок ще кілька років тому Фото Orient Commercial Joint Stock Bank (OCB), розміщене на публічному порталі ocb.com.vn

Що приваблює українські фінтех-компанії на берегах Південно-Китайського моря

Новий номер журналу Forbes Україна /Олександр Чекменьов

Новий номер журналу Forbes Україна

Цей матеріал – із останнього номера Forbes. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: 50 найбільших експортерів країни, вісім детальних кейсів вдалої експансії, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та все про ШІ-лихоманку.

Найбагатша людина В’єтнаму – Фам Віонг, 54, на сьогодні має статки $6,2 млрд. Перші $150 млн він заробив в Україні. Його бізнес у нашій країні починався у 1990‑х з кредиту під 96% річних. За кілька років він запустив виробництво локшини швидкого приготування (бренд «Мівіна»), а у 2010‑му продав його корпорації Nestle за $150 млн. 

За іронією долі тепер українські фінтех‑проєкти заробляють на кредитах під високі відсотки вже у В’єтнамі. Одразу три фінансові установи обрали цей ринок для своєї експансії. У 2019–2020 роках на азійські ринки вийшли сервіси мікрокредитування MyCredit та Moneyveo. Восени 2022‑го Fintech Farm Дмитра Дубілета, 37, знайшов місцевий Orient Commercial Bank, аби разом вивести на ринок В’єтнаму необанк Liobank

Як справи в українських фінансистів на одному з найдинамічніших ринків Азії?

Азійські будні

Щоб запустити бізнес у В’єтнамі, СЕО мікрофінансової компанії Moneyveo Asia/Vietnam Альоні Андроніковій, 43, навіть не довелося залишати Україну. Запускалися віддалено. «Був карантин, тож я так жодного разу і не була у цій країні», – розповідала вона Forbes восени 2021‑го.

У В’єтнамі вже працював один із найближчих конкурентів Moneyveo – MyCredit. У 2019‑му ця компанія отримала $3 млн інвестицій від групи ТАС Сергія Тігіпка, 63. 

Тігіпко спочатку був проти експансії, каже засновник MyСredit Роман Катеринчик, 35. «Казав, що це авантюра», – згадує він. 

Що могло стати аргументом за? Південно‑Східна Азія – це шість країн з 1 млрд населення, яке далеко не повністю охоплене банківськими послугами, але має розвинену платіжну інфраструктуру, зрозуміле державне регулювання, швидкий інтернет та економіку, що динамічно зростає, перелічує Катеринчик.

На рубежі 2010–2020‑х ринок все ще не був насиченим, однак вже мав кілька успішних кейсів від інших компаній, згадує Катеринчик. 

Зараз В’єтнам складно назвати «голубим океаном», каже Андронікова з Moneyveo. Основні конкуренти українських компаній – проєкти з Латвії, Литви та РФ – Doctordong, Senmo, Robocash, Tamo та Moneycat.

Зростання ВВП і ключових секторів у період 2018–2022 років

Зростання ВВП і ключових секторів у період 2018–2022 років

У жовтні 2022‑го формат виходу на в’єтнамський фінансовий ринок фіналізувала і Fintech Farm Дмитра Дубілета. Бізнес працює за тією самою формулою, що і monobank, біля витоків якого стояв Дубілет: власне фінтех‑рішення плюс ресурси та ліцензія місцевого банку‑партнера. У В’єтнамі проєкт називається Liobank, що працюватиме з Orient Commercial Bank, який посідає 16‑те місце за активами серед 45 установ. Точну дату запуску партнери поки не афішують.

Пізнати країну за 10 днів

Логіка експансії мікрокредитування передбачає, що перший час потрібно вливати власні гроші для формування кредитного портфеля. Через війну в Україні фінансування в’єтнамського бізнесу призупинилося, каже Андронікова. Засновники навіть думали продати бізнес, розповів один із учасників ринку, який попросив не згадувати його ім’я у цій статті. 

Компанії вдалося знайти інвесторів, $1 млн нових інвестицій фактично врятував в’єтнамський бізнес Moneyveo, визнає Андронікова. Хто цей інвестор – вона не розкриває. 

Зараз Moneyveo у В’єтнамі подвоює обсяги кредитування щомісяця та планує вийти на рівень $1 млн виданих кредитів на місяць, та потреба у фінансуванні залишається і зараз, каже Андронікова, яка керує холдинговою компанією Moneyveo Asia із Сингапуру. 

Getty Images

Логіка експансії мікрокредитування передбачає, що перший час потрібно вливати власні гроші для формування кредитного портфеля. Через війну в Україні фінансування в’єтнамського бізнесу призупинилося Фото Getty Images

Для MyCredit азійський ринок став, по суті, основним. Зараз в’єтнамський портфель компанії на 25–30% перевищує український, каже Катеринчик. «За минулий рік він збільшився удвічі», – розповідає він. У В’єтнамі компанія зібрала 2 млн клієнтів. Стільки ж напередодні війни було в Україні, тоді український портфель становив близько $30 млн. 

Ще до війни, у 2021‑му, компанія вийшла на ринок Шрі‑Ланки. Вже у 2022‑му вдалося пройти точку беззбитковості, маючи кредитний портфель у понад $1 млн із близько 150 000 клієнтів. Зараз Катеринчик розглядає для експансії країни Південно‑Східної Азії, зокрема Філіппіни, Індію, країни Латинської Америки й Африки. 

Що відрізняє азійські ринки від України? По‑перше, за оцінкою Катеринчика, у В’єтнамі анбенкінг населення становить понад 60%, на Філіппінах – 70%. «Тому попит на наші послуги шалений»,– стверджує фінансист.

Серед мінусів – гірша платіжна дисципліна, ніж у європейців, та відсутність бюро кредитних історій, перелічує Катеринчик. 

Як українські фінансисти досліджують далекі країни перед експансією? Катеринчик називає це road‑show. «За 10 днів, коли проводиш 15 співбесід та кількадесят зустрічей, складається повноцінна картина», – розповідає підприємець.

Ціна експансії 

Анна Тігіпко, 38, поки лише збоку спостерігає за діяльністю конкурентів на закордонних ринках. Її izibank – необанк, що працює на базі Таскомбанку її батька Сергія Тігіпка. З моменту запуску восени 2020‑го іzi має понад 300 000 клієнтів. 

Тігіпко‑молодша також примірялася до інших країн, але, прозондувавши ґрунт у В’єтнамі, Румунії, Латвії, Литві та Польщі, вирішила поки не ризикувати. «В’єтнам – цікавий ринок, але має відмінності, – пояснює Анна Тігіпко. – Там, по суті, немає такого концепту, як кредитна картка, домінують кеш‑кредити». 

Скільки коштує вартість експансії для фінтех‑проєкту з України? Інвестиції починаються від кількох мільйонів доларів, щоб розгорнути бізнес з мікрокредитування та вийти на нормальні показники – принаймні $1,5–2 млн та команду зі 100–150 людей, зазначає фаундер MyCredit. У секторі необанків лише базова розробка коштуватиме $2–2,5 млн, зазначає Тігіпко. Поріг входу в Європу, властиво, вищий, додає вона. 

Вихід monobank на польський ринок обійдеться в €15 млн у перший рік, розповідав співзасновник monobank Олег Гороховський в інтерв’ю Forbes. Але мільйони українців, які вимушено виїхали до Польщі через війну – потужний аргумент на користь експансії, констатує у коментарі Forbes Сергій Тігіпко, який є співвласником monobank. 

У MyCredit теж розгледіли в українських переселенцях можливість. У 2022‑му компанія вийшла у Польщу та зіткнулась із жорсткими правилами регуляторів, які обмежують рівень відсотків. «Польща – все ж перспективний ринок, – наголошує Катеринчик. – Регулювання означає, що нам просто треба інший продукт». 

Чи цікавить лідера українського фінтеху monobank в’єтнамський ринок? «Всіх грошей не заробиш, а бізнесом хотілося б займатися із задоволенням», – ділиться правилом Гороховський. До умовного Азербайджану їздити, напевно, можна, додає він, але до В’єтнаму занадто далеко.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні