Головна київська ялинка 2021–2022 років /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Ялинка проти бойлера. Скільки електроенергії споживає святкова ілюмінація у великих містах

2 хв читання

Головна київська ялинка 2021–2022 років Фото Getty Images

Чи розумно встановлювати новорічні ялинки з яскравою ілюмінацією в українських містах, що і без того страждають від драматичних перебоїв з електропостачанням? Forbes попросив порахувати енергоспоживання ялинок експерта з енергетики та учасника ринку святкової ілюмінації.

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Принаймні 10 українських обласних центрів цьогоріч не встановлюватимуть новорічні ялинки. Останні обстріли енергетичної інфраструктури України росіянами поки що відсунули цю дискусію на другий план. Але єдиної думки серед очільників великих міст немає.

Мотивація відмовитися від традиційного символа Нового року різна. Мерові Дніпра Борису Філатову, приміром, довелося відкинути цю ідею після Facebook-опитування: серед більш як 60 000 учасників голосування противники ялинки перемогли з мінімальною перевагою (52%).

Однак, наприклад, Київ, де торік було встановлено святкове дерево, прикрашене 20 000 куль і оточене гірляндою сукупною довжиною 10 км, ще вагається.

«Я вважаю, що відмова від одного з головних символів святкування Різдва та Нового Року буде неправильним сигналом», – цитує пресслужба КМДА очільницю комісії при Київраді з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторію Муху. 

Фінансову частину київська влада планує за рахунок меценатів (якщо встановлення ялинки погодять військові). Але це не розвʼязує іншу значну проблему – економію електроенергії, каже Муха.

Чи здатна ялинка погіршити ситуацію з енергоспоживанням у столиці та інших великих містах? 

Ялинки споживають багато електроенергії – міф?

Порівняно невелика, але яскрава 14-метрова ялинка, встановлена минулого року в Маріуполі, мала потужність звичайного електрочайника, розповідає директор компанії «Люм’єр Україна» Анатолій Фостик. Протягом останніх двох десятків років «Люм’єр» виготовляє новорічні ялинки та ілюмінацію для більшості українських міст.

Споживання маріупольської ялинки – 1,5 кВт-год та 6 кВт-год у режимі вмикання/вимикання протягом шести вечірніх годин, каже Фостик. Більша ялинка, наприклад заввишки 18 м, споживає 2,5 кВт-год, додає він.

«Що вище дерево, то більша гірлянда для нього потрібна, – констатує Фостик. – Гірлянда завдовжки 20 м споживає 8 Вт-год, але за умови роботи в режимі вмикання/вимикання споживання може зменшитися до 3 Вт-год».

Ялинка проти бойлера. Скільки електроенергії споживає святкова ілюмінація у великих містах /Фото 1

Інфографіка – Forbes

Чи справді це можна порівняти з електрочайником? Та як це може вплинути на загальну потужність енергосистеми, через брак якої жителі великих міст змушені переживати відключення світла?

«Якщо взяти середню квартиру у Києві (споживає 400 кВт-год на місяць), споживання ялинки, що працює 24 години, дорівнює еквіваленту 10–20 квартир чи двом-пʼятьом постійно увімкненим бойлерам або електрочайникам, – припускає старший аналітик Dragon Capital Денис Саква. – Якщо ялинку вмикатимуть вісім годин на добу – відповідно, утричі менше».

Різдвяний бізнес

20 років тому дискусія про енергоспоживання ялинок була б значно гострішою: приблизно у середині 2000-х більшість українських міст відмовилися від традиційних гірлянд на ліхтариках на користь ілюмінації зі світлодіодними елементами, згадує Фостик. «Стара ілюмінація споживає у чотири-пʼять разів більше електроенергії», – каже він.

Втім, імовірно, міста вирішуватимуть питання живлення ялинок за рахунок генераторів. Про такий варіант розповідала, зокрема, заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.

На один вечір працюючої ялинкової ілюмінації вистачить одного генератора на 10 кВт, вважає Фостик. Подібні апарати споживають 2,5–3 л пального на годину. Відтак, за розрахунками Фостика, пʼять годин роботи гірлянд коштуватимуть близько 750 грн.

Shutterstock

Головна ялинка Львова Фото Shutterstock

Вірогідно, навіть у містах, де все ж таки встановлять ялинки, не буде традиційних святкових локацій. «Місто, як і планувало, однозначно відмовиться від організації святкового ярмарку та концертів біля головної ялинки», – зазначила Старостенко із КМДА.

Скільки електроенергії споживає бізнес, який працює біля ялинки? Значно більше, ніж власне святкове дерево. «Один роликовий гриль у лавці з хот-догами споживає стільки ж, скільки ціла ялинка», – каже Фостик.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд