Фото FOGO Україна
Категорія
Війна
Дата

У чергу за генераторами вишикувались АТБ, «Кернел», МХП та інші. Чи вистачить генераторів на всіх та коли закінчиться дефіцит?

2 хв читання

Фото FOGO Україна

У жовтні попит на генератори в Україні збільшився в 14 разів. Чи варто найближчим часом очікувати зникнення дефіциту та як підібрати правильний генератор

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Упродовж літа та вересня продажі генераторів у «Епіцентрі» зросли в середньому більше ніж удвічі в порівнянні з 2021 роком, каже директорка напрямку «Автогрупа та інструменти» цієї мережі Ольга Ющенко. Масовані обстріли енергетичної інфраструктури 10 жовтня різко прискорили зростання. «Попит на генератори в «Епіцентрі» зріс у 9–14 разів», – стверджує Ющенко.

Щоденні запити на купівлю генераторів у компанії Fogo зросли у 20 разів, а після обстрілів 10 жовтня – у 30 разів, каже проєктний менеджер Fogo, який попросив не вказувати своє прізвище в статті. Запаси генераторів на складах, за його словами, закінчилися, а нові надходження швидко розкуповуються. 

Причина дефіциту генераторів 

Україна не виробляє генератори, а потреби закриває поставками з Китаю, Туреччини та ЄС. За девʼять місяців 2022 року Україна імпортувала генераторів на $202 млн, свідчать дані Державної митної служби. Це більше, ніж за весь минулий рік, на $196 млн. 

Збільшення імпортних поставок не покриває попит. У черги за генераторами вишикувалися дистрибутори з інших європейських країн, які також готуються до складної зими. Продажі генераторів тільки у Великій Британії за перші два тижні жовтня зросли на 203%, пише Reuters. 

Генераторів немає ні в Польщі, ні в інших європейських країнах, каже керівник сервісного центру «КВІТКА» Максим Царьов. Китайські, турецькі, європейські заводи, за його словами, працюють на максимумі. 

Як змінилася ціна на генератори і які купують 

У 2022 році ціни на генератори, за даними Царьова, зросли у 2–3 рази. Вплинула не тільки війна, але й зростання вартості перевезень. Якщо в жовтні 2021-го найпростіший генератор потужністю 1 кВт можна було придбати за 3000 грн, то зараз за 10 000 грн, свідчать дані сайту e-katalog. 

Вартість 1 кВт потужності бензинового генератора стартує від 10 000 грн, дизельного від 15 000 грн, інверторного бензинового – від 20 000 грн, каже Царьов. При збільшенні потужності вартість зростає пропорційно. 

Інверторні бензинові генератори беруть для квартир, оскільки вони тихіші, ніж дизельні чи бензинові. Також вони стабільно тримають напругу, отже, підходять для приватних будинків, де встановлені теплові котли. 

Для квартири достатньо генератора потужністю до 2 кВт. Для будинку – від 4 кВт, вважає Царьов. 

Серед плюсів дизельного генератора: більший час служби і надійність роботи в зимовий період. Газобензинові генератори мають попит через дешеве пальне. 

В середньому для виробництва 1 кВт-год електроенергії генератору потрібно 400 г бензину. Дизельному генератору потрібно на 25% менше пального, газобензиновому – на 10–15% більше. 

Найбільшим попитом в «Епіцентрі» користуються генератори потужністю 2,5–5 кВт для приватних будинків та потужні станції від 10 до 500 кВт для підприємств. 

Коли зникне дефіцит генераторів 

За останні кілька тижнів Fogo отримала заявки на поставку 57 генераторів від «Великої Кишені», 230 – від АТБ, понад 60 – від МХП, біля 30 – від «Кернел» та WOG. «Якщо раніше продавала до 300 генераторів на рік, то в цьому році – до 80 на місяць, – каже менеджер Fogo. – Могли б і більше, якби генератори були в наявності». 

Fogo виконала свій річний план ще 1 серпня. «Зараз ведемо перемовини з заводом-виробником, щоб збільшили поставки», – каже менеджер компанії.  

Дефіцит навряд чи зникне до кінця зими, каже Царьов. Українські постачальники генераторів, за його словами, замовляють максимальні обʼєми, щоб наситити ринок, але заводи не встигають за таким попитом. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд