Голова «Укренерго» Володимир Кудрицький: «Масштаб руйнувань колосальний» /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

«Блекаут – не кінець світу». Голова «Укренерго» про руйнування енергетики, ймовірність блекауту та графіки відключення світла  

3 хв читання

Голова «Укренерго» Володимир Кудрицький: «Масштаб руйнувань колосальний» Фото Getty Images

Росія намагається занурити Україну в темряву, обстрілюючи ключові енергетичні обєкти. Про масштаб руйнувань, підготовку до найгіршого сценарію та стійкість енергетичної системи України. Forbes вибрав головне з брифінгу голови держкомпанії «Укренерго» Володимира Кудрицького 

Росія другий місяць наносить ракетні удари по енергетичній інфраструктурі України: трансформаторах, генераторах, розподільчих мережах. За час війни українська енергосистема витримала шість масованих ракетних атак. Ворог пошкодив близько 50% української енергетики, за даними Міністерства енергетики.

Обстріляно всі важливі підстанції, теплові та гідроелектростанції. Який запас міцності є в української енергосистеми, яка ймовірність повного блекауту та скільки він може тривати? Відповідає голова держкомпанії «Укренерго» Володимир Кудрицький. 

Про стан енергосистеми 

15 листопада українська енергосистема зазнала шостої масованої ракетної атаки. Це була найбільша атака з усіх – близько 100 ракет. Цілі атаки – підстанції та електростанції. В цей день було пошкоджено 15 підстанцій «Укренерго». 

В Україні не залишилося неушкоджених теплових та гідроелектростанцій. Усі великі електростанції, крім трьох АЕС, зазнали ракетних ударів. Деякі ушкоджені електростанції можуть обмежено виробляти електроенергію. Також обстріляно всі важливі підстанції. Деякі з них із 10 жовтня зазнали до восьми ударів. 

Росіяни пробують різні стратегії, щоб нанести якомога більшої шкоди за один удар. 15 листопада Росія обрала пріоритетними цілями підстанції та електростанції на заході країни. 

Масштаб руйнувань колосальний. Географія атак охоплює всю територію України. Також ми втратили декілька важливих електростанцій на тимчасово окупованих територіях. Передусім це Запорізька АЕС. Також окуповані Луганська, Вуглегірська, Запорізька ТЕС та Каховська ГЕС.  

Географія атак охоплює всю територію України.

Географія атак охоплює всю територію України.

Про час відновлення після атак 

Українська енергосистема – це мережа звʼязаних між собою елементів, що нагадує мапу автомобільних доріг. У разі пошкодження важливої підстанції чи лінії електропередач, як правило, ми можемо заживити споживачів альтернативним шляхом.

Після кожної атаки потрібен час, щоб заживити споживачів: декілька годин чи днів. «Укренерго» має достатній запас матеріалів і обладнання. Одразу після закінчення повітряної тривоги співробітники компанії починають працювати над відновленням енергопостачання. 

Про графіки відключення світла 

Після чергової масованої атаки треба до трьох днів, щоб від графіків аварійних відключень перейти до планових. 

З 19 листопада, в Україні діють планові графіки відключень. Зараз ситуацію в мережі стабілізовано. Необхідність планових відключень викликана масовими пошкодженнями електростанцій. 

Українська генерація сьогодні не може виробити достатньо електроенергії. Мета графіків відключення – зберегти баланс між виробництвом і споживанням електроенергії. Порушення балансу призведе до колапсу енергосистеми. 

Через пошкодження українська генерація не може виробити достатньо електроенергії.

Через пошкодження українська генерація не може виробити достатньо електроенергії.

Про поставки трансформаторів

Перед війною «Укренерго» створила один із найбільших запасів матеріалів і обладнання в світі. Зараз ми використовуємо цей склад. Це дороге та штучне обладнання, яке довго виготовляється. 

Ми намагаємось привезти це обладнання з інших країн. Допомога іде. Основні країни – виробники трансформаторів: Іспанія, Бельгія, Південна Корея, Японія, Індія, Китай, Україна. Це ті країни, які мають великі потужності для виробництва автотрансформаторів. 

Складність завдання в тому, щоб знайти такі трансформатори, які нам підходять і можуть одразу працювати. В України інший клас напруги, ніж в країнах ЄС. Клас напруги в наших магістральних мережах 750 і 330 кВ, а в Європі – 400 і 220 кВ. 

Про можливий блекаут 

За умови відсутності нових атак, ситуація в енергетиці буде стабільною, а відключення – плановими і не перевищуватимуть чотири години на добу. 

У разі повторення атак маємо бути готові до більш тривалих відключень. Після атаки 15 листопада такі відключення в деяких регіонах тривали більше доби. Треба мати запас води, заряджені павербанки та теплі речі, щоб зігрітись. 

Неможливо спрогнозувати, коли станеться блекаут чи яка його ймовірність. Ймовірність блекауту залежить від багатьох факторів: характеру і масштабу ушкоджень, які отримує енергосистема під час ракетної атаки; ефективності ППО, важливості уражених енергообʼєктів; рівня споживання електроенергії під час атаки.  

Блекаут – це не кінець світу. Це повне або суттєве погашення енергосистеми, після якого відразу починаються відновлення роботи. «Укренерго» та інші енергокомпанії готові до найгіршого сценарію. 

Далеко не факт, що нас чекає блекаут. Українська енергосистема вже багато разів продемонструвала свою стійкість. Сподіваємось також на підсилення нашої ППО. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд