Понад десятикратне збільшення фінансування армії вкупі з виконанням і навіть підвищенням на 23% загальних витрат на соцзобов’язання збільшили частку перерозподілу ВВП через бюджет до рекордних 78%
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Новий номер журналу Forbes Україна
Цей матеріал із останнього номеру Forbes. Придбати його можна за цим посиланням. У номері: Олександр Конотопський і його Ajax Systems, 30 стійких компаній України під час війни, список українських підприємців, які пішли воювати та інше.
Президентські вибори 2004-го розпочали еру популізму і задобрювання електорату. Збільшення пенсій і соцвиплат у рази випереджали темпи зростання економіки. Перерозподіл ВВП через державні фінанси вийшов на український «природний» рівень – близько 40%.
Глобальна фінансова криза 2008–2009 років обвалила український ВВП на 15%. Держвидатки уряд Тимошенко не поспішав скорочувати. Навпаки, кризовий 2009-й був передвиборним роком. Як результат у 2010-му – показник перерозподілу сягнув рекордних 44%.
Логіку економічної політики часів Януковича можна описати фразою «Що більші бюджетні видатки, то більшу суму можна вкрасти». Після консолідації влади цифри перерозподілу ВВП сягають нового рекорду у 2012 році – 45%.
Війна драматично посилила роль держави в українській економіці. Понад десятикратне збільшення фінансування армії вкупі з виконанням і навіть підвищенням на 23% загальних витрат на соцзобов’язання збільшили частку перерозподілу ВВП через бюджет до рекордних 78%. Роль держави на ринку праці теж посилилась.
І справа не тільки у понад 500 000 мобілізованих. Безробіття в приватному секторі зросло втричі й наразі сягає, за даними НБУ, близько 35%. Державний сектор – більш надійний роботодавець; за розрахунками Forbes нині на державу працює (служить) близько 6 млн українців.
Міністерка економіки Юлія Свириденко заявляла, що Україні треба вже у 2023 році скоротити рівень перерозподілу до 30%. Затяжна війна диктує свої умови: остання версія проєкту бюджету і базовий прогноз зростання ВВП передбачають рівень перерозподілу за 60.
Держава як роботодавець
На державу працює близько 6 млн людей, що становить 37% від робочої сили працездатного віку.
На держутриманні. Соціальна допомога від держави
Україна не відмовилася від виконання соцзобовʼязань. Навпаки, за результатами 2022-го сумарні виплати зростуть на 23%.
Забагато держави
За сучасну економічну історію рівень перерозподілу ВВП через публічні фінанси рідко опускався нижче 40%.
Криза 2014–2015 років стає першою, коли держава втримується від роздування держвидатків, незважаючи на зменшення ВВП на понад 16%. Рівень перерозподілу залишається на рівні 43%. Після стабілізації економіки починається стале скорочення цього показника, у 2019-му він досягає 34%.
Коронакриза перериває тренд на зменшення ролі держави. За підсумками 2020-го новий рекорд – 46%. Вже наступного року – доволі значне скорочення на 6 відсоткових пунктів.
Війна. Тільки бюджетні витрати на безпеку зростають більш ніж у 10 разів. Половина всіх видатків іде на армію. Уряд зупиняє всі капвидатки й інвестпрограми, але не зменшує, ба навіть трохи збільшує соціальні видатки. Абсолютний рекорд перерозподілу – 78%. Уряд декларує наміри радикально зменшити роль держави після закінчення війни. Але базовий прогноз на 2023 рік передбачає показник перерозподілу близько 60%.
Ціна війни: щомісячні видатки держави, 2021 vs 2022
Війна збільшила видатки бюджету в 1,5–2 рази. Джерело фінансування – борг і допомога союзних країн.
Держава як покупець
Війна обвалила цивільні держзакупи, військові – непублічні, обсяг оборонних закупів – більше 30 млрд грн на місяць.
Перерозподіл ВВП vs Економічне зростання
У мирний час для економічного розвитку потрібен компактний уряд.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.