Категорія
Гроші
Дата

Україна отримала від донорів на $13 млрд менше, ніж обіцяли. Хто найбільше дав коштів. Інфографіка

Від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна отримала від міжнародних донорів майже $22 млрд фінансової допомоги. Ця сума могла бути майже вдвічі більшою, з огляду на заяви найбільших донорів. Чому ще $13 млрд затримались у дорозі?

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

17 жовтня Україна розпочала переговори з МВФ щодо нової програми фінансування, яка може розпочатися у 2023 році. «Наступного року наша робота з донорами залежатиме від співпраці з Фондом», – говорив на нещодавній конференції Forbes заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.

Проєкт бюджету 2023 року передбачає залучення від партнерів $38 млрд протягом наступного року. З початку вторгнення Росії Україна отримала майже $22 млрд допомоги, український уряд сподівається на ще близько $13 млрд.

Найбільші донори серед країн – США, Канада, Німеччина та Велика Британія, серед інституційних інвесторів – Євросоюз, Міжнародний валютний фонд, Європейський інвестиційний банк та Світовий банк.

Втім, обсяг обіцяних коштів – майже вдвічі більший. Особливо помітні розбіжності між обіцянками та реальними діями – від Євросоюзу, який до останнього часу надав лише 25% анонсованих коштів. 18 жовтня статистика покращилася: уряд підтвердив надходження від ЄС ще €2 млрд.

У чому проблема з іншими коштами?

Європейські бюрократи та шок від війни в Україні

Проблема зовнішнього фінансування наступного року буде так само гострою, як і зараз. Через падіння економіки і збільшення воєнних видатків країна щомісяця потребує близько $5 млрд на покриття бюджетного дефіциту. 

Частину коштів дає Національний банк, «друкуючи» гроші. Але використання цього механізму потребує обережності, щоб не спровокувати неконтрольованої інфляції, яка прискорилась до 24,6%. Тому важливим джерелом коштів для уряду є допомога міжнародних партнерів.

інфографіка Forbes Україна

Дані станом на 18 жовтня 2022 року Фото інфографіка Forbes Україна

Головною перепоною є бюрократія, говорить експерт Центру економічної стратегії Максим Самойлюк. Певний час виділення грошей блокувала Німеччина, потім виникали інші проблеми, що не потрапляли в публічний простір, вважає він. €5 млрд від ЄС можуть надійти цього місяця, прогнозує Самойлюк, хоча ці кошти очікували у вересні.

Є інші причини, окрім бюрократії (узгоджень, перевірки ризиків, позицій різних установ, страхування та гарантій), говорить експерт CASE Україна Євген Дубогриз. Система допомоги розроблена для мирного часу і погано працює під час війни, коли діяти треба швидко, пояснює він. Про політичні чинники чи «російські каверзи» не йдеться, вважає Дубогриз.

Нерегулярне надходження коштів – це одна з причин, чому доводиться вдаватися до емісії грошей, говорить фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. На щастя, деякі країни більш гнучкі й допомагають Україні, додає він.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні