Категорія
Гроші
Дата

Україна отримала від донорів на $13 млрд менше, ніж обіцяли. Хто найбільше дав коштів. Інфографіка

1 хв читання

Від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна отримала від міжнародних донорів майже $22 млрд фінансової допомоги. Ця сума могла бути майже вдвічі більшою, з огляду на заяви найбільших донорів. Чому ще $13 млрд затримались у дорозі?

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

17 жовтня Україна розпочала переговори з МВФ щодо нової програми фінансування, яка може розпочатися у 2023 році. «Наступного року наша робота з донорами залежатиме від співпраці з Фондом», – говорив на нещодавній конференції Forbes заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.

Проєкт бюджету 2023 року передбачає залучення від партнерів $38 млрд протягом наступного року. З початку вторгнення Росії Україна отримала майже $22 млрд допомоги, український уряд сподівається на ще близько $13 млрд.

Найбільші донори серед країн – США, Канада, Німеччина та Велика Британія, серед інституційних інвесторів – Євросоюз, Міжнародний валютний фонд, Європейський інвестиційний банк та Світовий банк.

Втім, обсяг обіцяних коштів – майже вдвічі більший. Особливо помітні розбіжності між обіцянками та реальними діями – від Євросоюзу, який до останнього часу надав лише 25% анонсованих коштів. 18 жовтня статистика покращилася: уряд підтвердив надходження від ЄС ще €2 млрд.

У чому проблема з іншими коштами?

Європейські бюрократи та шок від війни в Україні

Проблема зовнішнього фінансування наступного року буде так само гострою, як і зараз. Через падіння економіки і збільшення воєнних видатків країна щомісяця потребує близько $5 млрд на покриття бюджетного дефіциту. 

Частину коштів дає Національний банк, «друкуючи» гроші. Але використання цього механізму потребує обережності, щоб не спровокувати неконтрольованої інфляції, яка прискорилась до 24,6%. Тому важливим джерелом коштів для уряду є допомога міжнародних партнерів.

інфографіка Forbes Україна

Дані станом на 18 жовтня 2022 року Фото інфографіка Forbes Україна

Головною перепоною є бюрократія, говорить експерт Центру економічної стратегії Максим Самойлюк. Певний час виділення грошей блокувала Німеччина, потім виникали інші проблеми, що не потрапляли в публічний простір, вважає він. €5 млрд від ЄС можуть надійти цього місяця, прогнозує Самойлюк, хоча ці кошти очікували у вересні.

Є інші причини, окрім бюрократії (узгоджень, перевірки ризиків, позицій різних установ, страхування та гарантій), говорить експерт CASE Україна Євген Дубогриз. Система допомоги розроблена для мирного часу і погано працює під час війни, коли діяти треба швидко, пояснює він. Про політичні чинники чи «російські каверзи» не йдеться, вважає Дубогриз.

Нерегулярне надходження коштів – це одна з причин, чому доводиться вдаватися до емісії грошей, говорить фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. На щастя, деякі країни більш гнучкі й допомагають Україні, додає він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні