Категорія
Новини
Дата

НБУ підвищив облікову ставку до 7,5% річних. Регулятор також переглянув прогноз інфляції

Правління Національного банку України підвищило облікову ставку до 7,5% річних. Востаннє регулятор підвищував ставку у березні – з 6% до 6,5%.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Цей крок спрямований на поступове сповільнення інфляції в другому півріччі 2021 року та повернення її до цільового діапазону 5% уже в першому півріччі 2022 року. 
  • У першому кварталі 2021-го інфляція очікувано вийшла за межі цільового діапазону 5% ± 1 в. п., але відхилилася від нього суттєвіше, ніж передбачалося прогнозом, під дією переважно тимчасових факторів – зростанням світових цін на продовольство та енергоносії
  • Також інфляційний тиск посилювався через зростання споживчого попиту, зокрема, за рахунок підвищення зарплат. 
  • За підсумками березня зростання споживчих цін у річному вимірі прискорилося до 8,5%, а базова інфляція – до 5,9%. 
  • НБУ переглянув прогноз інфляції з 7% до 8% у 2021 році. Але очікує її повернення до цільового діапазону 5% у першому півріччі 2022 року та подальшу стабілізацію на цьому рівні. 
  • Також з огляду на втрати від пандемії НБУ погіршив прогноз зростання реального ВВП у 2021 році з 4,2% до 3,8%. У 2022‒2023 роках зростання економіки буде близьким до 4%. 
  • Поточний рахунок платіжного балансу в 2021 році буде зведено з незначним дефіцитом (0,8% ВВП) , який відчутно розшириться у 2022‒2023 роках через зростання внутрішнього попиту та менш сприятливі умови торгівлі. 
  • Ключовим ризиком для макропрогнозу є посилення параметрів карантину в Україні та у світі, а також низькі темпи вакцинації в країні. Актуальними є також ризик ескалації військового конфлікту на сході країни чи її кордонах, волатильність на глобальних ринках капіталу, різке погіршення умов торгівлі. 
  • Підвищення облікової ставки до 7,5% на цьому етапі краще, ніж 7%, тому що таким чином НБУ показав свою незалежність, зазначив Forbes.ua асоційований експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Євген Дубогриз.

Головна цитата

«З точки зору безлічі політиків, для держпрограм ставка 7% виглядає краще. Тому що це дає більш дешеві гроші для фінансування дефіциту бюджету і квазідефіціту», — зазначив Дубогриз.

Контекст

У квітні 2019 року НБУ вперше за два роки зменшив облікову ставку на 0,5% – до 17,5% річних. Відтоді облікову ставку регулярно знижували. До середини 2020-го облікова ставка була зменшена в понад два рази – з 13,5% до 6,0%. В останні місяці 2020 року інфляція різко прискорилася – з 2,3% у вересні до 5,0% за підсумками року. Тому 5 квітня 2021-го НБУ підвищив облікову ставку до 6,5%. 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні