Лінії електропередачі /Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

«Жодного зв’язку з реальністю». 21 червня Україна презентує в Лондоні черговий «план Маршала». Forbes дізнався подробиці енергетичної частини програми відбудови

21 червня Україна презентує в Лондоні плани відбудови енергетики Фото Shutterstock

До 2050 року Україна стане енергетичним хабом Європи, виробництво електрики зросте в 7 разів, видобуток газу – в 4 рази, нафти – в понад 6 разів. В енергетику буде інвестовано понад $400 млрд. Таке майбутнє української енергетики уряд презентуватиме міжнародним партнерам і донорам у Лондоні на міжнародній конференції з відновлення України (URC 2023). Що ще передбачає план відбудови української енергетики та наскільки він реалістичний  

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Майже рік назад, на початку липня 2022-го український уряд у швейцарському місті Лугано презентував партнерам план післявоєнної відбудови України на 10 років вартістю $750 млрд.  

Тоді уряд отримав багато запевнень про готовність допомогти, але жодними фінансовими результатами це не супроводжувалося. Серед причин провалу – план охоплював надто багато напрямів і проєктів.

21 червня в Лондоні на міжнародній конференції з відновлення України (URC 2023) уряд презентуватиме не менш амбіційну програму. 

Forbes ознайомився з проєктом енергетичної частини презентації. Кінцевий варіант презентації може відрізнятись. Forbes має в розпорядженні проєкт презентації станом на 4 червня.

Головне з енергетичної презентації розвитку української енергетики до 2050-го: 

 • Україна – це енергетичний хаб Європи;
 • Генерація електроенергії зросте в 7 разів, до 791 ТВт*год;
 • Потужність сонячних і вітрових електростанцій збільшиться у 30 разів, до 230 ГВт (У 2021-му потужність всієї генерації в Україні – близько 50 ГВт); 
 • Потужність атомних електростанцій зросте вдвічі, до 30 ГВт; 
 • Україна локалізує 90% виробництва малих модульних реакторів (ММР) та самостійно вироблятиме ядерне паливо; 
 • Вугільні теплоелектростанції планується вивести з експлуатації до 2035-го та замінити на ТЕЦ і ТЕС на природному газі й біометані; 
 • Буде побудовано 38,2 ГВт систем накопичення енергії;
 • Видобуток газу зросте в 4 рази, до 80 млрд кубометрів на рік. Експорт газу на рік складатиме 66 млрд кубометрів; 
 • Видобуток нафти зросте в 6,7 раза, до 15 млн т. Нафтопереробка становитиме 11 млн т; 
 • Буде побудовано 69 ГВт електролізерів для виробництва водню; 
 • Пропускна спроможність для експорту електроенергії в ЄС буде збільшена в 5 разів, до 10 ГВт; 
 • Частка електромобілів в Україні складе 60%, або 13,4 млн авто; 
 • План передбачає залучення понад $400 млрд інвестицій;
 • План побудований на прогнозі зростання ВВП на 9% у 2023-2032 роках і на 3% у 2032-2050 роках.

Наскільки реалістичні плани

«Ці цифри не мають жодного зв’язку з реальністю», – каже Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. Плани суттєво перевищують і так амбіційну енергетичну стратегію України, додає він. Енергостратегія передбачає будівництво до 2050 року 20,5 ГВт атомної генерації, 29,1 ГВт вітроенергетики та 12,8 ГВт сонячної генерації.

«Партнери просили перелік конкретних реформ і проєктів, які будуть зроблені найближчим часом, натомість ми привеземо це», – обурюється топменеджер однієї з енергетичних компаній. 

Головну роль у підготовці презентації, яка буде представлена в Лондоні, відіграє Ростислав Шурма, заступник керівника Офісу президента, розповіли Forbes співрозмовники в уряді, Міненерго, державних і приватних енергетичних компаніях, які різною мірою були долучені до підготовки презентації. Forbes звернувся з запитом до Шурми, але він відмовився від коментарів.

Підготовка презентації проходила фактично у закритому режимі, каже співрозмовник Forbes в уряді. «Це неправильно. Матеріали до такого форуму мали б дискутуватися в експертному середовищі», – додає він.

«Ми хочемо донести учасникам конференції у Лондоні, що Україна може стати потужним енергетичним хабом Європи», – пояснює логіку керівництва країни Ярослав Демченков, заступник міністра енергетики з питань європейської інтеграції. При відбудові маємо робити ставку на локалізацію виробництва обладнання, зелену енергетику, системи накопичення та балансуючі потужності, додає він. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні