Категорія
Новини
Дата

Частка підприємців, які позитивно оцінюють економічну політику уряду, скоротилася до 3% – ІЕД

2 хв читання

Частка підприємств, які позитивно оцінюють економічну політику уряду, у лютому впала до 3%. Про це повідомив старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) Євген Ангел під час заходу «Діловий клімат в Україні у вразливі часи». За його словами, це рекордно низький показник за три роки досліджень.

Отримуйте інсайти, що дають перевагу: підпишіться на Forbes Digital та завжди будьте на крок попереду у світі бізнесу.

Від 49 грн на місяць!

Деталі 

  • Водночас понад 20% опитаних дали негативну оцінку, хоча більшість бізнесів залишаються нейтральними, говорить дослідник. 
  • Зазначається, що на початку війни частка нейтральних оцінок уряду становила 40%, а в лютому 2025-го цей показник зріс до 66%, досягнувши максимуму за три роки. Водночас рівень негативних оцінок залишився високим: після падіння у 2023-му він різко зріс влітку 2024-го до 30% і нині перевищує 20%.  
Частка підприємців, які позитивно оцінюють економічну політику уряду, скоротилася до 3% – ІЕД /Фото 1

Інфографіка: ІЕД

  • Різні групи підприємств стикаються з подібними проблемами, проте їхні пріоритети відрізняються, говорять дослідники. Ті, хто позитивно оцінює уряд, вважають найбільшим викликом небезпеку ведення бізнесу (69%). Підприємства з нейтральною позицією найчастіше говорять про брак персоналу (68%), тоді як компанії з негативною оцінкою влади наголошують на зростанні цін (59%).  
  • Корупція та тиск з боку правоохоронних органів традиційно залишаються на периферії основних проблем бізнесу, проте підприємства, які критикують уряд, частіше стикаються з браком обігових коштів, логістичними труднощами та адміністративним тиском, говорять в ІЕД. Вони також частіше зазнають скорочення виробництва (37,8%) і продажів (40,8%), а їхні очікування щодо майбутнього – менш оптимістичні.  
Частка підприємців, які позитивно оцінюють економічну політику уряду, скоротилася до 3% – ІЕД /Фото 2

Інфографіка: ІЕД

  • Питання безпеки залишається ключовою характеристикою бізнес-клімату, говорять в ІЕД. З вересня 2023 року воно піднялося з 7-го на 3-тє місце серед головних перешкод для підприємств, а понад 50% бізнесів стабільно називають його одним із головних викликів.  
  • Попри це українські компанії демонструють адаптацію до реалій війни, говорять дослідники. Якщо на початку повномасштабного вторгнення безпека безпосередньо впливала на короткострокові бізнес-плани, то нині цей чинник уже менше враховується у щоденній діяльності.  
Частка підприємців, які позитивно оцінюють економічну політику уряду, скоротилася до 3% – ІЕД /Фото 3

Інфографіка: ІЕД

  • В ІЕД додають, що складність податкової системи залишається однією з ключових проблем ефективності економіки. У дослідженні йдеться, що адміністрування спрощеної системи оподаткування займає у бізнесу приблизно 26 днів на рік, тоді як компанії на загальній системі витрачають значно більше часу, що ускладнює економічну діяльність.

Контекст 

У 2024 році в Україні на відкриття малого чи середнього промислового підприємства йшло 64 години, а загалом бізнес витрачав 192 години на бюрократію. Такі дані оприлюднені в дослідженні Індексу регуляторного навантаження 2024 року, яке охопило шість країн: Словаччину, Угорщину, Польщу, Чехію, Грузію та Україну. Україна показала найгірший результат серед них – 64 години на запуск МСП, тоді як у Польщі цей процес займає лише 19 годин.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Перший випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні