Категорія
Новини
Дата

ДБР провело обшуки у членів правління та наглядової ради Pinbank. Він належить росіянину Гінеру

Працівники ДБР провели обшуки у членів правління та наглядової ради, а також в офісі комерційного банку. Його бенефіціарним власником є громадянин Росії, президент російського футбольного клубу «ЦСКА» Євгеній Гінер. За даними НБУ, Гінер є бенефіціарним власником Pinbank.

Ключові факти

  • Слідчі дії проводилися для перевірки інформації щодо правомірності отримання та використання банком фінансових преференцій в сумі у понад 1,6 млрд грн. Деякі з них установа отримала після початку активної фази бойових дій, зазначили в ДБР.
  • Отримана сума становить понад 50% активів самого банку та у понад 5,5 раза перевищує розмір статутного капіталу установи.
  • Також ДБР перевіряє інформацію щодо причетності високопосадовців та депутатів РФ до вчинення злочинів на території України. Зокрема, й через прямий чи опосередкований контроль над підприємствами критичної енергетичної інфраструктури України. Процесуальне керівництво здійснює Офіс генерального прокурора.

Контекст

У жовтні президент Володимир Зеленський підписав укази, які вводять персональні санкції проти найбагатших росіян, їхніх родичів, пропагандистів та чиновників.

Під санкції потрапили президент російського футбольного клубу ЦСКА Євген Гінер та Михайло Воєводін, який за довідкою Інтерполу має статус злодія в законі, його прізвисько – Misha Luzhnetskiy. Розслідування «Бізнес Цензор», «Економічної правди», «Радіо Свобода» називають Гінера, Воєводіна та Олександра Бабакова (заступника голови Державної думи РФ, у 2014 році голосував за анексію українського Криму, перебуває під санкціями ЄС, США та України з 2018 року) співвласниками компанії VS Energy. 

У 2014 році VS Energy змінила офіційних власників, повідомляється на її сайті. «Гінер перестав бути акціонером групи у 2014 році, – запевняють у компанії. – Бабаков та Воєводін ніколи не володіли акціями групи VS Energy».

Кінцевими бенефіціарами компанії значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина).

Громадяни ЄС можуть бути номінальними власниками. Наприклад, видання «Настоящее время» зʼясувало, що Марина Ярославська – дружина Гінера. Вона народилася в Україні і є громадянкою Німеччини, хоча до березня 2008 року мала російський паспорт. ЕП отримала копію указу про її вихід з громадянства РФ, де зазначається, що донька Ярославської Юлія має прізвище батька – Гінер.

Ще один приклад сімейних звʼязків у цій бізнес-групі – французька громадянка Наталія Селіванова. Вона, за даними YouControl, бенефіціарка електрометалургійного заводу «Дніпроспецсталь». Система повʼязує підприємство, зокрема, з VS Energy. Селіванова разом з уже згадуваним Вілісом Дамбінсом через компанію Financiere контролює пʼять великих готелів у різних містах України.

Також Селіванова – цивільна дружина Михайла Воєводіна, йдеться в розслідуванні програми «Схеми», які посилаються на його картку з Інтерполу. Раніше Forbes запитував Віліса Дамбінса, чи є Селіванова цивільною дружиною Воєводіна. Він не відповів на це запитання, але зазначив, що її ніщо не повʼязує з Росією, крім походження. 

Вігантс та Дамбінс, як свідчить архів документів Panama Papers, були довіреними особами Олександра Бабакова. За даними «Нової газети», за допомогою цих громадян Латвії Бабаков намагався сховати свою комерційну присутність на Заході.

На початку 2021-го народний депутат, голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус стверджував, що частки VS Energy в Гінера та Олександра Бабакова викупив їхній третій партнер – Михайло Воєводін. Але в офіційних реєстрах ця оборудка так і не була показана.

16 листопада Печерський районний суд Києва наклав арешт на частки в підприємствах, кінцевими власниками яких є Бабаков, Гінер та Воєводін. Зокрема, арештовані частки в статутних капіталах пʼяти компаній: АТ «Житомиробленерго» (95,54%), АТ «Херсонобленерго» (99,99%), ПрАТ «Кіровоградобленерго» (72,9%), АТ «Чернівціобленерго» (96,78%) та АТ «Рівнеобленерго» (93,24%).

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні