Два готелі Premier Hotel Dnister та Premier Hotel Lybid, які входять до мережі Premier Hotels and Resorts, арештували. Їй належить також п’ятизірковий Premier Palace (на фото). /facebook.com/ukrposhta
Категорія
Компанії
Дата

Готелі під прикриттям. Правоохоронці підбираються до топової готельної мережі України. Як вона пов'язана з російськими депутатами та злодіями в законі

6 хв читання

Два готелі Premier Hotel Dnister та Premier Hotel Lybid, які входять до мережі Premier Hotels and Resorts, арештували. Їй належить також п’ятизірковий Premier Palace (на фото). Фото facebook.com/ukrposhta

Нещодавно в Україні арештували майно двох великих готелів: львівського Premier Hotel Dnister та київського Premier Hotel Lybid. Вони входили до мережі, серед власників якої є російські бізнесмени та політики. Але понад 10 готелів мережі і пʼятизірковий Premier Palace досі працюють. Що потрібно знати про цю справу

У квітні п’ятизірковий Premier Palace, який розташований у Києві неподалік Бессарабської площі, двічі блокували люди в камуфляжі та балаклавах. Вони вимагали націоналізації обʼєкта, повʼязаного з росіянами. 

Premier Palace – частина мережі Premier Hotels and Resorts, йдеться на офіційному сайті готелю. Вона володіє та керує 13 готелями у девʼяти містах України і одним в Угорщині. За оцінкою Forbes, їхня вартість станом на кінець серпня – понад $200 млн.

Мережу Premier повʼязують із групою VS Energy російських бізнесменів та політиків Олександра Бабакова, Євгенія Гінера, Михайла Воєводіна та Сергія Шаповалова. 

Квітнева історія нічим не закінчилася. Premier Palace, вартість якого за оцінкою Forbes $80 млн, – не націоналізували. А от приміщення двох інших готелів Premier потрапили під арешт, про що стало відомо 24 серпня. Йдеться про львівський Premier Hotel Dnister та київський Premier Hotel Lybid, зʼясувало агентство «Interfax-Україна». 

Forbes направив запит до відділу маркетингу й комунікацій мережі Premier. Нам надіслали письмові відповіді Віліса Дамбінса як одного з бенефіціарів групи компаній Financiere, що володіє пʼятьма готелями мережі. Це Premier Palace Hotel, Premier Hotel Slavutych, Premier Hotel Lybid, Premier Hotel Dnister, Premier Hotel Odesa.

На офіційному сайті мережі у квітневому релізі повідомляється, що всі ці пʼять готелів входять до мережі Premier. Але їхнім акціонером є готельний холдинг Pumori Enterprises Investments Ltd. Дамбінс каже, що з 4 березня його готелі не співпрацюють з ТОВ «Прем’єр Інтернешнл». Компанія, за його словами, займалась просуванням готелів під маркетинговою назвою Premier Hotels and Resorts. Власник юрособи, за даними YouControl, громадянин РФ Олег Болотов. Юридична адреса «Прем’єр Інтернешнл» співпадає з адресою готелю Premier Palace.

Дамбінс відповів не на всі запитання Forbes. Втім арешт готелів підтвердив

Щоправда судове рішення, за яким арештували готелі, було прийнято не через можливих російських власників, а через шахрайство. «За даними слідства, службові особи підприємства, яке займається управлінням готелями, підробило офіційні документи, таким чином отримавши контрольний пакет акцій мережі готелів», – йдеться в повідомленні Генпрокуратури.

Готелі під прикриттям. Правоохоронці підбираються до топової готельної мережі України. Як вона пов'язана з російськими депутатами та злодіями в законі /Фото 1

Як готелі Premier повʼязані з росіянами

На сайті мережі офіційно повідомляють, що вона ніяк не повʼязана з російським бізнесом. Компанія пише, що готелі належать групі Financiere, акціонери якої є резидентами ЄС: Віліс Дамбінс, громадянин Латвійської Республіки, та Наталія Селіванова, громадянка Франції. Forbes не вдалося знайти сайта компанії, Дамбінс не надав на нього посилання. 

Формально ні Селіванова, ні Дамбінс не мають відношення до групи VS Energy, з якою повʼязують мережу готелів. Проте Селіванова володіє компаніями, що входили або входять до групи. Так, за даними YouControl, Селіванова – бенефіціарка електрометалургійного заводу «Дніпроспецсталь». Система повʼязує підприємство, зокрема, з VS Energy. А Дамбінс – один із співвласників компанії «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна», що володіє пʼятьма обленерго. В травневому інтервʼю «РБК-Україна» він каже, що російські громадяни не мають відношення до цієї компанії. 

Але звʼязок не тільки в цьому. Селіванова – цивільна дружина одного із співвласників VS Energy Михайла Воєводіна. Про це йдеться в розслідуванні програми «Схеми». Журналісти також опублікували картку Михайла Воєводіна з Інтерполу, де вказано, що він «злодій у законі». Подібний документ є і в розпорядження Forbes. Також є документ від Європолу, в якому вказано, що Селіванова – колишня дружина Воєводіна. Ми отримали ці документи від бізнесмена Мстислава Скоробогатова, у якого давній корпоративний конфлікт із представниками VS Energy. Він каже, що досі тривають кримінальні справи та суди щодо готелів, які колись йому належали. Це «Либідь» та «Русь». І звинувачує VS Energy в рейдерському захопленні свого майна. 

Віліс Дамбінс, як стверджує Скоробогатов у розмові з Forbes, представник іншого акціонера – Бабакова. Він – заступник голови Держдуми РФ та її депутат.

Дамбінс не відповів на запитання, чи є Селіванова цивільною дружиною Воєводіна. Лише пише, що її ніщо не повʼязує з Росією, крім походження. 

Підхід до VS Energy

Чи може означати арешт двох готелів початком наступу на VS Energy? Якщо так, то це вже друга спроба правоохоронців дістатися до українського бізнесу VS Energy. У квітні–травні 2022 року слідчі Державного бюро розслідувань (ДБР) під керівництвом Офісу генпрокурора проводили досудове розслідування щодо «Херсонобленерго», «Кіровоградобленерго», «Житомиробленерго», «Рівнеобленерго», «Чернівціобленерго». Тобто компаній, що входять у «ВС Енерджі Інтернейшнл Україна». 

ДБР перевіряло, чи дійсно група громадян РФ, наближених до російської влади, набула в Україні активи критичної інфраструктури та інші комерційні об’єкти завдяки оборудкам та махінаціям, розповідав журналістам «Радіо Свобода» прокурор Офісу генпрокурора Роман Тулін. 

Однак тоді суд відмовив в арешті корпоративних прав на активи, які прокурор повʼязував із групою VS Energy. «Прокурором не доведено існування правових підстав для накладення арешту на майно», – йдеться в ухвалі Київського апеляційного суду.

Чи вийде на цей раз? Якщо українські правоохоронці все ж таки доведуть звʼязок Селіванової з Воєводіним, Кабмін може націоналізувати готелі, вважає директор юридично-консалтингової компанії «Де-юре» Григорій Трипульський. «Це важливе питання в цій кримінальні справі», – додає він.

Шахрайство – це попередня кваліфікація справи, каже співрозмовник Forbes в Галицькій окружній прокуратурі на умовах анонімності. Він пояснює, що в рамках кримінальних проваджень правоохоронні органи намагаються довести, що власники готелів тісно повʼязані з особами з РФ. 

Якщо правоохоронці доведуть звʼязок власників Premier Hotel Lybid та Premier Hotel Dnister з росіянами, то інші готелі мережі теж можуть арештувати, пояснює старший партнер юрфірми «Ілляшев та партнери» Роман Марченко.

Дамбінс каже, що буде добиватися того, щоб спростувати претензії українських правоохоронців. «Наші юристи нададуть суду всі необхідні документи, які підтвердять легітимність нашої діяльності в Україні», – сказав він Fobres.

Готелі під прикриттям. Правоохоронці підбираються до топової готельної мережі України. Як вона пов'язана з російськими депутатами та злодіями в законі /Фото 2

Готелі належать групі Financiere, акціонери якої є резидентами ЄС – Віліс Дамбінс (на фото), громадянин Латвійської Республіки, та Наталія Селіванова, громадянка Франції. Фото: мережа Premier

В Україні є прецеденти, коли заарештовували формально європейське майно, яке повʼязують із росіянами.Так, у серпні під арешт суду потрапили АЗС, склади, земельні ділянки та акції AMIC Energy – пʼятої компанії за обʼємами продажу пального в Україні.  

Вона, за даними YouControl, належить австрійській AMIC Energy Management GMBH, а власники її – громадяни Австрії. За даними БЕБ, фактичні власники арештованої мережі АЗС – громадяни Російської Федерації. Декілька джерел Forbes на паливному ринку прямо кажуть, що AMIC повʼязана з російською нафтовою компанією «Лукойл».

Але підставою для арешту став не звʼязок із росіянами, а несплата податків у сумі 270 млн грн, а також відмивання грошей на суму 1 млрд грн.  

Готелі, які входять до мережі Premier Hotels and Resorts, не єдині, які повʼязують із росіянами. Раніше в управління державного Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА) перейшли «Турист» та «Дружба» в Києві; санаторій «Жовтень» у Конча-Заспі, одеський санаторій «Куяльник», «Моршинський» у Львівській області та «Поляна» на Закарпатті. Загалом у портфелі національного агентства вже понад 30 000 активів із різних галузей. 

Як працює мережа Premier під час війни /facebook.com/ukrposhta

Як працює мережа Premier під час війни

Перлина групи – пʼятизірковий Premier Palace під час війни працює в звичному режимі. «Завантаження невелике, але готель працює», – каже гендиректор готелю Олександр Буй. У цілому ж на столичному ринку готелі заповнені на 10–15%, розповідає керуючий партнер консалтингової компанії ArtBuild Hotel Group Олексій Євченко. 

Краща ситуація у Львові. В травні–липні заповненість готелів тут досягала 50–60%, оцінює Євченко. 

Дамбінс каже, що завантаженість його готелів середня по ринку. 

У Premier Hotel Dnister добудовують конференц-зал. Для Львова це актуально, в місті навіть під час війни є запит на конференції. 

З початку війни не працює Premier Hotel Aurora у Харкові. Він знаходиться неподалік центральної частини міста. В Києві закриті готелі Premier Hotel Lybid та Premier Hotel Slavutych. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд