Президент Володимир Зеленський увів у дію санкції проти сотень росіян і російських компаній. У переліку – Євген Гінер та Михайло Воєводін. Чи дасть це змогу націоналізувати VS Energy, яка володіє стратегічно важливими активами в Україні
Президент України Володимир Зеленський підписав укази, які вводять персональні санкції проти найбагатших росіян, їхніх родичів, пропагандистів та чиновників.
Під санкції потрапили президент російського футбольного клубу ЦСКА Євген Гінер та Михайло Воєводін, який за довідкою Інтерполу має статус злодія в законі, прізвисько – Misha Luzhnetskiy. Розслідування «Бізнес Цензор», «Економічної правди», «Радіо Свобода» називають Гінера, Воєводіна та Олександра Бабакова (заступника голови Державної думи РФ, у 2014 році голосував за анексію українського Криму, перебуває під санкціями ЄС, США та України з 2018 року), співвласниками компанії VS Energy.
У 2014 році VS Energy змінила офіційних власників, повідомляється на сайті компанії. «Гінер перестав бути акціонером групи у 2014 році, – запевняють у компанії. – Бабаков та Воєводін ніколи не володіли акціями групи VS Energy».
Кінцевими бенефіціарами компанії значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина).
VS Energy володіє обленерго в Рівненській, Херсонській, Житомирській, Чернівецькій та Кіровоградській областях. Загалом компанія розподіляє близько 10% електроенергії в Україні. У групі компаній працює, за її даними, понад 11 000 осіб.
За даними bihus.info, ці обленерго були приватизовані за $120 млн ще на початку 2000-х років, крім «Чернівціобленерго», контрольний пакет якого держава продала у 2012–2014 роках.
Що означають українські санкції
Санкції забороняють будь-які фінансові операції на території України, каже Григорій Трипульський, керівний партнер «Де-Юре», а саме:
- позбавляють права користуватись та розпоряджатись активами;
- забороняють торговельні операції, транзит товарів, виведення капіталу;
- анулюють ліцензії та дозволи, наприклад, на користування надрами.
Також санкції, за словами Трипульського, можуть стати підставою для націоналізації активів підсанкційних осіб.
Кому належить VS Energy
Громадяни ЄС можуть бути номінальними власниками. Наприклад, видання «Настоящее время» зʼясувало, що Марина Ярославська – дружина Гінера. Вона народилася в Україні і є громадянкою Німеччини, хоча до березня 2008 року мала російський паспорт. ЕП отримала копію указу про її вихід з громадянства РФ, де зазначається, що донька Ярославської, Юлія, має прізвище батька – Гінер.
Ще один приклад сімейних звʼязків у цій бізнес-групі – французька громадянка Наталія Селіванова. Вона, за даними YouControl, бенефіціарка електрометалургійного заводу «Дніпроспецсталь». Система повʼязує підприємство, зокрема, з VS Energy. Селіванова, разом з уже згадуваним Вілісом Дамбінсом, через компанію Financiere контролює пʼять великих готелів у різних містах України.
Також Селіванова – цивільна дружина Михайла Воєводіна, йдеться в розслідуванні програми «Схеми», які посилаються на його картку з Інтерполу. Раніше Forbes запитував Віліса Дамбінса, чи є Селіванова цивільною дружиною Воєводіна. Він не відповів на це запитання, але зазначив, що її ніщо не повʼязує з Росією, крім походження.
Вігантс та Дамбінс, як свідчить архів документів Panama Papers, були довіреними особами Олександра Бабакова. За даними «Нової газети», за допомогою цих громадян Латвії Бабаков намагався сховати свою комерційну присутність на Заході.
На початку 2021-го народний депутат, голова комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус стверджував, що частки VS Energy в Гінера та Олександра Бабакова викупив їхній третій партнер – Михайло Воєводін. Але в офіційних реєстрах ця оборудка так і не була показана.
Як націоналізовувати VS Energy
Щоб націоналізувати VS Energy, недостатньо ввести санкції проти Гінера, Воєводіна та Бабакова, каже юрист Георгій Трипульський. Треба довести їхній звʼязок з офіційними власниками компанії. «Наразі Гінер, Воєводін та Бабаков де-юре не мають зв’язків з цією компанією», – каже він.
Найпростіший спосіб встановити зв’язок номіналів із кінцевими бенефіціарами – довести, що під час зміни власників за активи не були сплачені кошти, або сума не відповідає їх реальній вартості, каже Трипульський. Для цього українські правоохоронці в межах кримінального провадження мають звернутися в банк, який проводив операцію.
Ще один варіант – допитати керівництво компанії, номінальних власників, щоб хтось із них вказав на кінцевих бенефіціарів, каже Станіслав Борис, радник з питань безпеки бізнесу Juscutum.
Запровадження санкцій проти номінальних власників з подальшою націоналізацією їхніх активів – теж можливий варіант, однак спершу суд має встановити їхню провину. «Будь-які дії проти громадян ЕС без серйозних доказів можуть боляче вдарити по репутації України», – каже Трипульський. До того ж націоналізація без доведення провини може бути успішно оскаржена номіналами, впевнені Борис та Трипульський.
Поки українські суди не бачать зв’язку росіян із номінальними власниками. У травні 2022 року Київський апеляційний суд відмовив ДБР та Офісу генпрокурора в арешті активів групи компаній VS Energy через відсутність достатньої кількості доказів.
Націоналізувати активи без рішення суду може Рада нацбезпеки і оборони (РНБО). «VS energy є в списку на націоналізацію з 26 000 активів», – каже один з юридичних консультантів Офісу президента (ОП). Усі вони підпадають під закон щодо російських активів, який Верховна Рада ухвалила у травні.
Проте рішення щодо найбільших активів ухвалюються за вказівкою з Офісу президента, продовжує співрозмовник з ОП. Як приклад: націоналізація облгазів Фірташа чи активів Медведчука.
Зараз Офіс президента разом із РНБО розробляє новий закон, що міститиме чіткий перелік критеріїв, за якими націоналізовуватимуть компанії, і систематизує хаотичний процес, каже співрозмовник з Офісу президента. Те, що такий законопроєкт розробляється, підтвердив в інтервʼю Forbes голова фракції «Слуга народу» Давід Арахамія.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.