Національне агентство з питань запобігання корупції внесло бельгійського незалежного оператора газової системи Fluxys до переліку міжнародних спонсорів війни, йдеться у повідомленні НАЗК. Рішення ухвалили через те, що компанія сприяє експорту російського скрапленого природного газу (СПГ).
Ключові факти
- За даними НАЗК, Fluxys надає потужності для зберігання та перевалки російського скрапленого газу «Ямал СПГ» на своєму терміналі в Зебрюгге.
- Своєю чергою мажоритарна частка «Ямал СПГ» належить російській газовій компанії «Новатек», яка безпосередньо причетна до фінансування військової агресії та воєнних злочинів в Україні.
- Fluxys та її акціонери отримували прибуток, сприяючи експорту російського СПГ на ринки Азії, Південної Америки та Близького Сходу, особливо взимку 2021-2022 років, що загострювало європейську енергетичну кризу та збільшувало прибутки для «Новатек», відповідно до аналізу Міжнародного інституту енергетичної економіки та фінансового аналізу (IEEFA) у 2022 році.
Контекст
Основними акціонерами Fluxys є бельгійські муніципалітети (77,41%) і федеральний уряд Бельгії (3,44%). Після вторгнення РФ в Україну, Fluxys продовжувала співпрацю з «Ямал СПГ» та «Новатек» протягом 2022 року та у 2023 році, повідомили у НАЗК
За оцінками міжнародних експертів, Росія очікує отримати до €800 млн податкових надходжень експорту, що можливий завдяки перевалці СПГ у Зебрюгге у 2023 році. Лише 7% цього газу прямує на ринки ЄС. Fluxys отримує за цю послугу €50 млн на рік за довгостроковим контрактом, підписаним у 2015 році.
Наразі ЄС не запровадив ембарго на російський СПГ. Європейські трейдери не відчувають себе зобовʼязаними обмежувати свою купівлю в Росії. За даними Financial Times, понад одна пʼята всього російського скрапленого природного газу (СПГ), що надходить до Європи, переправляється в інші частини світу. Це збільшує доходи Москви, попри зусилля ЄС їх обмежити.
Перевалка російського СПГ заборонена у Великій Британії та Нідерландах, але російський газ зазвичай «перекачують» між танкерами в Бельгії, Франції та Іспанії, а потім експортують до інших країн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.