Категорія
Новини
Дата

Економіка демонструє стійкість до шоків. Dragon Capital оновила прогноз щодо ВВП, курсу гривні та інфляції

До кінця року зростання ВВП України досягне 4,5%, курс гривні суттєво не зміниться, інфляція сповільниться до 9%. Про це йдеться в оновленому прогнозі інвестиційної компанії Dragon Capital.

Ключові факти

  • Українська економіка та валютний ринок продовжують демонструвати стійкість до шоків, пов’язаних із війною. А підрив російськими військами Каховської дамби у червні та вихід РФ із «зернової угоди» в середині липня майже не вплинули на економічні та фінансові показники, наголошується в коментарі Dragon Capital.
  • Як зазначають аналітики, зважаючи на швидке відновлення економіки у першому та другому кварталах, а також активізацію проєктів швидкого відновлення, очікується, що реальний ВВП у 2023 році зросте на 4,5% р/р після падіння на 29% у 2022 році.
  • «Перспективи зростання економіки у 2024 році критично залежать від перебігу війни. За нашими оцінками, за умови закінчення гарячої фази війни на початку 2024 року, яке буде супроводжуватись відкриттям морських портів для експорту всіх товарів та частковим поверненням біженців, економіка може зрости ще на 8% р/р. Однак продовження гарячої фази війни протягом усього наступного року обмежить темпи зростання до 2-3%», – йдеться в оновленому прогнозі Dragon Capital.  
  • Інфляційний тиск з боку витрат частково відновиться в найближчі місяці через нещодавнє підвищення цін на електроенергію для комерційних споживачів та вартості пального, вважають аналітики. Dragon Capital очікує, що показник споживчої інфляції знизиться до 9% р/р до кінця 2023 року і буде коливатись приблизно на цьому ж рівні протягом 2024 року.
  • Офіційний обмінний курс гривні на кінець 2023 року очікується на рівні 36,6–37,5 грн/$, в порівнянні з попереднім прогнозом 39 грн/$, до кінця 2024 року – помірне послаблення до 41 грн/$. 
  • Обсяг резервів НБУ на рівні $42 млрд на кінець 2023 року і зростання до $47 млрд на кінець 2024 року, йдеться у прогнозі.

Контекст

На початку весни більшість економістів, які беруть участь у періодичних опитуваннях Центру економічної стратегії (ЦЕС), прогнозували в кращому випадку символічне зростання української економіки в 2023 році. Пів року по тому ситуація суттєво змінилася: аналітики здебільшого оптимістичні, попри все ще високу невизначеність стосовно тривалості війни, постійні ракетні атаки Росії та зрив «зернової угоди».

Середній показник прогнозу зростання ВВП у 2023-му – 4,7%. Коридор очікувань щодо інфляції на кінець року – від 10% до 11,5%. Інша ситуація і з курсом долара. «Якщо в березні пʼять із семи опитаних аналітиків вважали, що курс гривні до кінця року перетне позначку у 40 грн/$, то зараз так не вважає ніхто», – зазначає виконавча директорка Центру економічних стратегій (ЦЕС) Марія Репко.

В чому причина такого оптимізму та чого очікувати від економіки у 2024-му, читайте в редакційному матеріалі Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні