Категорія
Гроші
Дата

Економіка почувається краще, ніж усі думали. Як зростатиме ВВП, що буде з цінами і курсом та чого очікувати від 2024-го. Велике економічне опитування від ЦЕС

Центр економічної стратегії зібрав прогнози щодо зростання ВВП, інфляції, курсу та інших важливих показників від ключових держустанов та економістів низки приватних компаній і аналітичних центрів. Чому стан економіки перевершує очікування?

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

На початку весни більшість економістів, які беруть участь у періодичних опитуваннях Центру економічної стратегії (ЦЕС), прогнозували в кращому випадку символічне зростання української економіки в 2023 році. Пів року по тому ситуація суттєво змінилася: аналітики здебільшого оптимістичні, попри все ще високу невизначеність стосовно тривалості війни, постійні ракетні атаки Росії та зрив зернової угоди.

Середній показник прогнозу зростання ВВП у 2023-му – 4,7%. Коридор очікувань щодо інфляції на кінець року – від 10% до 11,5%. Інша ситуація і з курсом долара. «Якщо в березні пʼять із семи опитаних аналітиків вважали, що курс гривні до кінця року перетне позначку у 40 грн/$, то зараз так не вважає ніхто», – зазначає виконавча директорка Центру економічних стратегій (ЦЕС) Марія Репко.

В чому причина такого оптимізму та чого очікувати від економіки у 2024-му? Forbes зібрав ключові висновки дослідження ЦЕС.

Що буде з ВВП, курсом та інфляцією у 2023-му

«Коли ми побачили, як бізнес реагує на обстріли енергетичної інфраструктури, то переконалися, що фактор адаптивності може бути стрижневим припущенням економічних прогнозів», – каже директорка департаменту стратегічного планування та макроекономічного прогнозування Міністерства економіки Наталія Горшкова.

Мінекономіки, як і Нацбанк та МВФ, виходить із більш стриманого прогнозу зі зростання ВВП цього року, ніж аналітики приватного сектору (2,8%). «Оскільки уряд знаходиться в бюджетному процесі, Мінекономіки зацікавлене у тому, щоб прогноз був таким, що не потребуватиме перегляду», – пояснює Горшкова. Втім вона не відкидає сценарій, за якого економіка дійсно вийде на зростання цьогоріч близько 5%.

Економіка почувається краще, ніж усі думали. Як зростатиме ВВП, що буде з цінами і курсом та чого очікувати від 2024-го. Велике економічне опитування від ЦЕС /Фото 1

Більш стриманий прогноз НБУ пояснюється погіршенням припущення стосовно зниження безпекових ризиків – до середини наступного року (раніше було до кінця 2023-го), пояснює заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук. Припущення усіх економістів з приватного сектору, що брали участь у опитуванні, – війна триватиме до кінця 2023-го або довше. Також усі респонденти вважають, що «зерновий коридор» буде працювати в найкращому випадку на 20–30% від минулорічних потужностей.

Оптимізм базується на кращому перформансі економіки, ніж очікувалося на початку року. За оцінкою IER, у другому кварталі ВВП зріс приблизно на 21%, каже провідна експертка інституту Олександра Бетлій.

Ключовий чинник – покращення безпекової ситуації, вважає голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук. Лінія фронту стабілізувалася, тож попри ракетні обстріли збільшується схильність населення до споживання, каже він.

Привід для позитиву дає і значно менша, ніж в кінці 2022-го, залежність економіки від «зернового коридору», додає директорка аналітичного департаменту Dragon Capital Олена Білан. «По-перше, ми вивезли всі надлишки накопиченого урожаю, особливо в першому кварталі, по-друге, через обʼєктивні причини, в тому числі окупацію, врожай цього року буде суттєво нижчим, по-третє, розширилися альтернативні шляхи», – пояснює вона. Dragon Capital не бачить значних ризиків через відсутність «коридору» в найближчі пів року.

Економіка почувається краще, ніж усі думали. Як зростатиме ВВП, що буде з цінами і курсом та чого очікувати від 2024-го. Велике економічне опитування від ЦЕС /Фото 2

Економісти не відкидають ризик повторних обстрілів енергетичної інфраструктури. «З одного боку, всі більш підготовлені до цього, але з іншого, система вже не має запасу міцності, – зазначає Білан. – Тому дефіцит потужностей може бути більшим, ніж минулоріч, відтак від цього постраждають насамперед великі підприємства». Однак прогноз Dragon Capital зі зростання економіки у 4,5% цього року враховує такі ризики, уточнила вона.

Компанія не очікує значного тиску на валютний курс. «Стабілізація ситуації на ринку – один із найбільш позитивних факторів», – констатує Білан.

Економіка почувається краще, ніж усі думали. Як зростатиме ВВП, що буде з цінами і курсом та чого очікувати від 2024-го. Велике економічне опитування від ЦЕС /Фото 3

Чого очікувати від економіки в 2024-му

Одна з очікуваних подій – пришвидшення інфляції, оскільки уряд може розпочати підвищення тарифів на комунальні послуги, зазначає Бетлій з IER.

Прогнози стосовно економічного зростання не такі оптимістичні. «Ми очікуємо двократного сповільнення економічного зростання», – каже керівник аналітичного відділу Sense Bank Олексій Блінов. Перший суттєвий чинник – загальне погіршення ситуації в агросекторі, зокрема, через втрату частини земель, які певний час не можна буде обробляти навіть після деокупації, пояснює він.

Друга причина – обмежені можливості держави третій рік поспіль розширювати дефіцит бюджету для стимулювання економіки. «Також я б не сприймав, як належне, очікування, що одразу після перемоги до України почнуть заходити значні суми іноземних інвестицій», – додає Блінов.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні