У пʼятницю, 22 грудня, Україна та Європейський Союз погодили оновлені індикативні мапи Трансʼєвропейської транспортної мережі (TEN-T) – автомобільних та залізничних шляхів, повідомило Міністерство інфраструктури. Остаточно вони будуть схвалені ЄС у квітні 2024-го.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- За словами віцепремʼєра – міністра інфраструктури Олександра Кубракова, рішення є кроком у процесі інтеграції України в ЄС. Воно має посприяти реалізації ініціативи «Шляхи солідарності» щодо експорту української агропродукції та доставки гуманітарної допомоги в Україну.
- Поточне оновлення індикативних мап TEN-T спрямоване на включення нових маршрутів, які ведуть до кордону з Польщею та Молдовою, які були визначені пріоритетними для розвитку залізничного сполучення з ЄС із застосуванням інфраструктури колії європейського стандарту 1435 мм, зокрема ділянки Львів – Рава-Руська – Люблін.
Також йдеться про наступні маршрути:
- Одеса – Березино – Басарабяска (на Кишинів та Рені, Республіка Молдова)
- Житомир – Вінниця – Ямпіль (на Ришикани, Республіка Молдова)
- Чоп – Ужгород – Самбір – Львів
- Красноград – Полтава, Красноград – Харків, Красноград – Дніпро
Згідно з повідомленням, передбачено пониження в статусі маршрутів, які ведуть до кордону з країнами-агресорами. Раніше Єврокомісія виключила з мережі TEN-T російські та білоруські маршрути, а також понизила в статусі маршрути на території ЄС на стиках з цими країнами.
Контекст
ЄС створює Транс’європейську транспортну мережу (TEN-T), щоб зʼєднати Європу з заходу на схід та з півночі на південь мережею автодоріг, залізниць, аеропортів та водних шляхів. Розвиток транспортної системи відбуватиметься в два етапи: до 2030 року має завершитись побудова ключової мережі, а до 2050 року – загальної.
Україна увійшла до TEN-T у 2017 році. Відповідно до Індикативного інвестиційного плану Європейської Комісії розвитку TEN-T коридорів, до 2030 року в Україні планується реалізувати проєкти на загальну суму €4,45 млрд – це найбільший показник серед усіх держав Східного партнерства ЄС.
Напередодні директор департаменту стратегії та трансформації «Укрзалізниці» Олег Яковенко повідомив, що Європейська комісія може затвердити індикативні карти транспортної мережі TEN-T, які передбачають продовження коридорів мережі на територію України та Молдови уже в першому кварталі 2024 року. «Йдеться про майже 3300 км залізничних колій стандарту 1435 мм на території України», – повідомив Яковенко.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.