Від 30 листопада мед та інші продукти бджільництва, призначені для споживання людиною, можуть ввозитися до ЄС, лише якщо вони відправляються, отримані або виготовлені в тих установах, які зазначені в списку від компетентного органу країни-експортера, повідомляє уряд.
У 2023 році ЄС імпортував мед на суму €359,3 млн, за даними Євростату. Україна зайняла друге місце за обсягами експорту меду у країни блоку (45 800 т, 28% від загального обсягу), на першому – Китай (60 200 т, 37%).
Ключові факти
- ЄС вирішив посилити контроль з боку країн експортерів за операторами ринку для покращення простежуваності ланцюга постачання меду та продуктів бджільництва на ринок блоку.
- Зазначається, що мед та інші продукти бджільництва, призначені для споживання людиною, все частіше стають предметом шахрайства та фальсифікації, зокрема внаслідок додавання сторонніх цукрів.
- Так, за інформацією Європейської комісії за результатами скоординованих дій при здійсненні контролю вантажів з медом та продуктами бджільництва під час ввезення на територію ЄС в 46% вантажів були виявлені ті або інші невідповідності, а 57% експортерів з третіх країнах, які були піддані контролю, відмічені як підозрілі щодо фальсифікації меду сторонніми цукрами.
- Враховуючи нові правила зацікавлені оператори ринку виробників меду та продуктів бджільництва в Україні мають завчасно звернутися (за місяць) до територіального органу Держпродспоживслужби для внесення потужностей операторів ринку до списків потужностей, з яких дозволений експорт до ЄС меду та продуктів бджільництва для споживання людиною.
Контекст
За пʼять місяців 2024-го Україна продала на ринок ЄС 33 886 т меду, на $57,8 млн, за даними Мінагрополітики. З 5 червня ЄС ввів експортні квоти на шість українських продовольчих товарів. Під обмеження потрапили яйця, мʼясо птиці, кукурудза, крупи та мед. Допустимий річний обсяг експорту меду до ЄС – 44 418 т.
Орієнтоване на експорт виробництво українського меду може суттєво зменшитись. Очікується, що у серпні Україна вичерпає річну квоту на постачання меду до ЄС, тому може повернутись 17% мита на українську продукцію. Падіння світових цін робить експорт меду до Євросоюзу нерентабельним. Які є альтернативи та як влаштований український ринок меду – у матеріалі Forbes Ukraine.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.