Фото: Nord Stream 2/Axel Schmidt
Категорія
Новини
Дата

Німеччина раптово зупинила сертифікацію «Північного потоку – 2». Що це означає для «Газпрому»

Фото: Nord Stream 2/Axel Schmidt

На тлі енергетичної кризи в Європі Німеччина призупинила сертифікацію «Північного потоку – 2» терміном до шести тижнів. Через новину ціни на газ злетіли майже на 10% – до $1046 за 1000 кубометрів. Чому трубопровід не сертифікують і що буде далі

Forbes Ukraine виповнюється три роки. До Дня народження ми проведемо YouTube-стрім "За лаштунками редакції" де розкажемо, як працює Forbes. Стрім відбудеться 30 березня о 19:00. Подивитись його можна за цим посиланням

Німецьке Федеральне мережеве агентство призупинило сертифікацію російського газопроводу «Північний потік – 2» за два місяці після її старту. Трубопровід, який належить «Газпрому» і зʼєднує дном Балтійського моря Росію та Німеччину в обхід України, не може запрацювати без цієї процедури.

У чому причина? Німецькі закони. Штаб-квартира компанії-оператора газопроводу Nord Stream 2 AG знаходиться у місті Цуг, Швейцарія, а для сертифікації вона має бути зареєстрована у Німеччині.

Щоб вирішити це юридичне питання, Nord Stream 2 AG вже вирішила відкрити в Німеччині дочірню компанію. Вона керуватиме виключно тією частиною трубопроводу, яка знаходиться у німецьких водах – близько 32 км. Унаслідок Німеччина сертифікує лише цю маленьку ділянку. Протяжність усього газопроводу – 1234 км.

Німеччина заморозить процес сертифікації доти, доки основні активи та кадрові ресурси не будуть передані дочірній компанії. На це може піти чотири-шість тижнів, але на загальних термінах це не позначиться, заявило «Інтерфаксу» німецьке дипломатичне джерело на правах анонімності.

Таке рішення – юридичний трюк і не відповідає «ні духу, ні букві» європейського законодавства, вважає голова «Нафтогазу України» Юрій Вітренко. «Це глузування з європейських правил», – пише у Facebook Вітренко.

«Газпром» навряд чи не знав про необхідність реструктуризації оператора газопроводу, щоб відповідати вимогам німецького законодавства, пише у Facebook колишній голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв. За його словами, російському газовому монополісту вигідно створювати напругу на енергетичному ринку ЄС. «Їм просто подобається, коли ціна газу тримається вище за $1000 за 1000 кубометрів з перспективою подальшого збільшення до $1500–2000, – каже Коболєв. – Подобається не лише тому, що вони більше заробляють, а й тому, що вони здобули реальний шанс реваншу у газовій війні з Україною».

Усього на сертифікацію німецькому регулятору відводиться чотири місяці. Потім проєкт рішення має бути переданий Європейській комісії, яка матиме від двох до чотирьох місяців на ухвалення остаточного рішення. Виходячи з цих термінів, газопровід зможе запрацювати не раніше березня 2022 року.

День тому, 15 листопада, Федеральне мережеве агентство Німеччини задовольнило заявки «Нафтогазу» та «Оператора ГТС України» на участь у процесі сертифікації «Північного потоку – 2». Вітренко заявив, що Україна доведе регулятору, що сертифікувати газогін неможливо без його відповідності до європейських законів. Один із аргументів: «Північний потік – 2» залежить від «Газпрому» і не забезпечує доступу інших замовників до транспортування газу через газопровід, як того вимагає законодавство.

Україна побоюється запуску нового газопроводу. Сьогодні частина російського газу потрапляє до Європи через Україну, «Північний потік – 2» позбавить Москву цієї залежності. У 2020 році, наприклад, Київ отримав $1,6 млрд за транзит газу при ВВП близько $150 млрд. Поточна транзитна угода між Росією та Україною, за якою «Газпром» щороку транспортує не менше 40 млрд кубометрів на рік через Україну, завершується у 2024 році.

«Північний потік – 2» доповнить газогін «Північний потік – 1», що вже діє з 2012 року. Кожен постачатиме 55 млрд кубометрів газу – понад чверть усього експорту російського газу до Європи.

Проєкт належить «Газпрому», але у ньому беруть участь і європейські компанії. Вони розпочали будівництво газогону у2018 році. Вартість проєкту $10,5 млрд. Німеччина підтримує проєкт, бо з ним зможе отримувати дешевий газ із Росії та заробляти на транзиті ті гроші, які зараз отримує за транзит Україна.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні