«Газпром» почав заповнювати газом трубопровід «Північний потік — 2», що з'єднує на дні Балтійського моря Росію і Німеччину в обхід України. Що це означає і як вплине на поточні аномальні ціни на газ
Через чотири місяці після завершення будівництва першої гілки «Північного потоку — 2» (з двох), компанія-оператор Nord Stream 2 AG 4 жовтня почала заповнювати її газом. Як тільки обсягу й тиску буде достатньо, оператор почне тестувати трубопровід. Цього ж дня Датське енергетичне агентство заявило, що Nord Stream 2 AG виконав всі умови для введення першої гілки газопроводу в експлуатацію.
На тлі цих новин ціни на газ впали зі $1200 до $1120, але потім знову відкотилися до рівня вище $1200 за 1000 кубометрів. Зазвичай газ на початку осені коштує $150-300, а не $1200. У аномального подорожчання кілька причин: постпандемічний сплеск споживання газу в Азії, низькі запаси в європейських сховищах після холодної зими, скорочення поставок газу з Росії до Європи і збільшення попиту на газ економік, які відмовляються від вугілля. Експерти прогнозують, що ціни можуть знизитися хоча б частково, як тільки Росія налагодить поставки газу до Європи зокрема через «Північний Потік — 2».
Однак до закінчення сертифікації російського газопроводу й початку комерційних поставок ціни на газ не знизяться, говорить Валентин Землянський, експерт з енергетики. Для повноцінних поставок Федеральне мережеве агентство Німеччини та Єврокомісія мають сертифікувати трубопровід. За словами Дмитра Марунича, експерта з енергетики, заповнення газом першої гілки — підготовча робота до її випробувань. «Без повноцінних поставок газу «Північний потік — 2» ніяк не вплине на ринок», — говорить Марунич.
Скільки триватиме сертифікація? Точної відповіді немає. Землянський і Марунич стверджують, що на повноцінний запуск знадобиться 6-8 місяців. Однак Олексій Оржель, ексміністр енергетики, припускає, що трубопровід може почати працювати вже з 1 січня. «На тлі світової енергетичної кризи, рекордного зростання цін на енергоресурси, ситуація для «Газпрому» зараз складається позитивно — опозиції «Північному потоку — 2» в Європі не буде», — говорить Оржель. Уряди європейських країн, які були проти газопроводу, зараз перебувають під тиском своїх внутрішніх споживачів через рекордну вартість газу на біржах. Якщо «Газпром» запропонує їм ціни нижче спотових — вони підуть на поступки, вважає Оржель.
Україна тим часом побоюється запуску нового газопроводу. Сьогодні частина російського газу потрапляє до Європи через Україну, «Північний потік — 2» позбавить Москву від цієї залежності. У 2020 році, наприклад, Київ отримав $1,6 млрд за транзит газу, коли ВВП було близько $150 млрд. Поточна транзитна угода між Росією і Україною, за яким «Газпром» щороку транспортує не менше 40 млрд кубометрів на рік через Україну, закінчується у 2024 році.
«Північний потік — 2» доповнить вже діючий із 2012 року газопровід «Північний потік — 1». Кожен буде поставляти 55 млрд кубометрів газу — понад чверть всього експорту російського газу до Європи. Проєкт належить «Газпрому», але в ньому беруть участь і європейські компанії. Вони почали будівництво газопроводу в 2018 році. Вартість проєкту $10,5 млрд. Німеччина підтримує проєкт, тому що з ним зможе отримувати дешевий газ із Росії і заробляти на транзиті ті гроші, які зараз отримує за транзит Україна.
![Репетиція «Північного потоку-2». Чим загрожує Україні припинення транзиту російського газу в угорському напрямку /Фото Shutterstock](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/7/91/05945d2d-bb54040d3caa774003726c2ccf131917.jpg?v=9634_3)
![«Нафтогаз» просить в уряду 44,5 млрд грн на закупівлю газу. Чому у компанії закінчилися гроші перед опалювальним сезоном /Фото Getty Images](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/7/c2/c2adcf54-5e4c4c3a7656cb5a3ca482a7e0427c27.jpg?v=6098_2)
![Боротьба континентів. Як рекордні ціни на газ впливають на українську промисловість /Фото Shutterstock](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/f/22/f7e3712c-2e57cd7750cba4d55a63c4f45649b22f.jpg?v=1912_2)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.