Фото пресцентр nord-stream.com
Категорія
Новини
Дата

Почалося? «Газпром» заповнює газом «Північний потік — 2». Що це означає і як вплине на світові ціни на газ

Фото пресцентр nord-stream.com

«Газпром» почав заповнювати газом трубопровід «Північний потік — 2», що з'єднує на дні Балтійського моря Росію і Німеччину в обхід України. Що це означає і як вплине на поточні аномальні ціни на газ

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Через чотири місяці після завершення будівництва першої гілки «Північного потоку — 2» (з двох), компанія-оператор Nord Stream 2 AG 4 жовтня почала заповнювати її газом. Як тільки обсягу й тиску буде достатньо, оператор почне тестувати трубопровід. Цього ж дня Датське енергетичне агентство заявило, що Nord Stream 2 AG виконав всі умови для введення першої гілки газопроводу в експлуатацію.

На тлі цих новин ціни на газ впали зі $1200 до $1120, але потім знову відкотилися до рівня вище $1200 за 1000 кубометрів. Зазвичай газ на початку осені коштує $150-300, а не $1200. У аномального подорожчання кілька причин: постпандемічний сплеск споживання газу в Азії, низькі запаси в європейських сховищах після холодної зими, скорочення поставок газу з Росії до Європи і збільшення попиту на газ економік, які відмовляються від вугілля. Експерти прогнозують, що ціни можуть знизитися хоча б частково, як тільки Росія налагодить поставки газу до Європи зокрема через «Північний Потік — 2».

Однак до закінчення сертифікації російського газопроводу й початку комерційних поставок ціни на газ не знизяться, говорить Валентин Землянський, експерт з енергетики. Для повноцінних поставок Федеральне мережеве агентство Німеччини та Єврокомісія мають сертифікувати трубопровід. За словами Дмитра Марунича, експерта з енергетики, заповнення газом першої гілки — підготовча робота до її випробувань. «Без повноцінних поставок газу «Північний потік — 2» ніяк не вплине на ринок», — говорить Марунич.

Скільки триватиме сертифікація? Точної відповіді немає. Землянський і Марунич стверджують, що на повноцінний запуск знадобиться 6-8 місяців. Однак Олексій Оржель, ексміністр енергетики, припускає, що трубопровід може почати працювати вже з 1 січня. «На тлі світової енергетичної кризи, рекордного зростання цін на енергоресурси, ситуація для «Газпрому» зараз складається позитивно — опозиції «Північному потоку — 2» в Європі не буде», — говорить Оржель. Уряди європейських країн, які були проти газопроводу, зараз перебувають під тиском своїх внутрішніх споживачів через рекордну вартість газу на біржах. Якщо «Газпром» запропонує їм ціни нижче спотових — вони підуть на поступки, вважає Оржель.

Україна тим часом побоюється запуску нового газопроводу. Сьогодні частина російського газу потрапляє до Європи через Україну, «Північний потік — 2» позбавить Москву від цієї залежності. У 2020 році, наприклад, Київ отримав $1,6 млрд за транзит газу, коли ВВП було близько $150 млрд. Поточна транзитна угода між Росією і Україною, за яким «Газпром» щороку транспортує не менше 40 млрд кубометрів на рік через Україну, закінчується у 2024 році.

«Північний потік — 2» доповнить вже діючий із 2012 року газопровід «Північний потік — 1». Кожен буде поставляти 55 млрд кубометрів газу — понад чверть всього експорту російського газу до Європи. Проєкт належить «Газпрому», але в ньому беруть участь і європейські компанії. Вони почали будівництво газопроводу в 2018 році. Вартість проєкту $10,5 млрд. Німеччина підтримує проєкт, тому що з ним зможе отримувати дешевий газ із Росії і заробляти на транзиті ті гроші, які зараз отримує за транзит Україна.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні