Категорія
Новини
Дата

Інфляція в січні становила 0,8%, у річному вираженні зафіксовано зниження до 26%

Інфляція в Україні в січні порівняно із груднем минулого року становила 0,8%. У річному вираженні за підсумками січня споживчі ціни знизилися до 26% з 26,6%, повідомляє Державна служба статистики.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Базова інфляція в січні порівняно з груднем становила 0,7%, із січнем 2022 року – 23,3%.
  • На споживчому ринку в січні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%. Найбільше (на 6,4% та 4,4%) подорожчали овочі та фрукти. На 2,0–0,5% зросли ціни на яйця, молоко, безалкогольні напої, хліб, масло, мʼясо та мʼясопродукти, сири, соняшникову олію. Водночас на 3,3–0,2% подешевшали продукти переробки зернових, рис, сало, цукор. 
  • Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 0,8%, у тому числі на тютюнові вироби – на 1,2%, алкогольні напої – на 0,5%.
  • Одяг і взуття подешевшали на 5,1%, зокрема одяг – на 5,9%, взуття – на 4,2%.
  • Зростання цін у сфері охорони здоров’я на 1,2% відбулося в першу чергу за рахунок подорожчання амбулаторних послуг на 2,5% та послуг лікарень – на 2,3%.
  • Ціни на транспорт знизилися на 0,1% через здешевлення пального та мастил на 2,0%. Водночас на 3,2% подорожчав проїзд у залізничному пасажирському транспорті.  
  • Подорожчання послуг освіти на 1,1% головним чином зумовлено зростанням плати за утримання дітей у дошкільних закладах на 11,2%.

Контекст

26 січня НБУ зберіг облікову ставку на рівні 25% та оновив низку макроекономічних прогнозів на 2023 рік. Нацбанк очікує темпи зростання ВВП на рівні 0,3% та інфляцію у 18,7%. Ключова причина перегляду прогнозів – ракетний терор з боку Росії та ймовірна ескалація вторгнення найближчими місяцями.

Сповільненню інфляції до 18,7% у 2023 році, якщо порівняти з попереднім прогнозом у 20,8%, сприятимуть збереження жорстких монетарних умов (НБУ очікує, що буде тримати облікову ставку на рівні 25% принаймні до першого кварталу 2024-го), зниження світової інфляції та слабший споживчий попит в умовах відключень електроенергії, йдеться в релізі НБУ. За даними НБУ, за підсумками 2022 року споживчі ціни зросли на 26,6%, що також помітно нижче за попередні очікування у 30%.

НБУ очікує, що споживча інфляція зменшиться до 10,4% у 2024 році та до 6,7% у 2025-му. 

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні