Категорія
Новини
Дата

Історичний центр Одеси включено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

Історичний центр Одеси потрапив до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Цей статус місто-порт отримало за результатами 18-ї позачергової сесії ЮНЕСКО в Парижі 25 січня.

У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.

Ключові факти

  • Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО включив культурний та історичний монумент «Історичний центр міста-порту Одеси» до переліку Світового спадку, що знаходиться під загрозою. Це означає, що місто віднині знаходиться під захистом ЮНЕСКО.
  • Новий статус Одеси може забезпечити захист культурній спадщині міста, що знаходиться у постійній небезпеці після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року. Також статус надасть місту доступ до фінансової та технологічної міжнародної допомоги.  
  • Внесення до списку центру Одеси схвалила панель з 21 держави – членів Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. «За» – шість голосів, «проти» – один, ще 14 утрималися. 
  • Національна комісія України у справах ЮНЕСКО висловила вдячність голові Комітету всесвітньої спадщини – Її Високості Принцесі Хайфу Аль Могрін за позицію та відсіч спроб Росії зірвати розгляд українського досьє під час сесії КВС.
  • Цьому рішенню передувала тривала робота Міністерства закордонних справ України, Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Міністерства культури та інформаційної політики України та Одеської міської ради, зазначила голова Нацкомісії України у справах ЮНЕСКО Еміне Джапарова.

Контекст

«Одеса – дуже європейське місто. Його будували європейські архітектори, зокрема італійці. Тож Одеса заслуговує зайняти почесне місце в основному списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», – сказала представниця офісу ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі, коли вперше завітала у місто у листопаді 2022 року.

МКІП ініціювало включення історичного центру Одеси до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у серпні 2022 року за прискореною процедурою. Документ «Історичний центр міста-порту Одеси» Україна офіційно передала на розгляд ЮНЕСКО у жовтні. 

Одеса перенесла декілька масштабних обстрілів російською армією з початку вторгнення. Зокрема, у липні 2022 року через ракетний удар постраждала будівля Одеського художнього музею. 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні