Категорія
Гроші
Дата

Український бренд на $500 млн/рік. Forbes підрахував, скільки коштує бренд саме українського борщу

За допомогою даних Google та українських рестораторів Forbes узявся на неабияке завдання – порахувати, скільки коштує бренд «український борщ», у 2022 році визнаний нематеріальною спадщиною ЮНЕСКО.

⚡️Ми дуже хочемо, щоб наші читачі знали більше, створювали більше і заробляли більше. Тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом SMART до 19.05 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Новий номер журналу «Forbes Україна»

Новий номер журналу «Forbes Україна»

Цей матеріал із останнього номера Forbes. Придбати його можна за цим посиланням. У номері: Олександр Конотопський і його Ajax Systems, 30 стійких компаній України під час війни, список українських підприємців, які пішли воювати, та інше.

1 липня ЮНЕСКО визнало борщ українським, внесло його культуру приготування до Списку культурної спадщини. Це має ціну. Надання продуктам географічної індикації збільшує вартість на 5–32%, згідно з дослідженням Крістіани Ґаравальї та Паоло Маріані.

Forbes перевірив цей висновок в Україні: ціни на сир Parmigiano Reggiano на 28% вищі за ціни на сири Grana Padano, що виготовляються за подібним рецептом, але без маркування про виготовлення в провінції Емілія-Романья. Можна припустити, що український борщ також буде на 20–25% дорожчим за безіменну страву, приготовану за подібним рецептом.

Скільки ж борщу їдять у світі? Точної відповіді на це питання не існує. За оцінкою шеф-кухаря Євгена Клопотенка, українці вживають борщ двічі на тиждень.

Проведене Forbes нерепрезентативне опитування свідчить, що читачі видання їдять борщ у середньому 45 разів на рік. Google Trends допомагає визначити, у яких країнах найчастіе цікавляться борщем. Прогнозовано в лідерах Україна та сусідні держави.

Оцінка включає статистику за найменуваннями «борщ», borsch, borshch и borsht, хоча на напис кирилицею припадає понад 95% усіх запитів.

Борщоманія

У серпні, в перший місяць роботи лондонського ресторану Mriya, борщ був найпопулярнішою стравою – його замовляли в середньому 25 разів на день, розповідає засновник закладу Юрій Ковриженко. За його словами, «борщоманія» в Британії розпочалася після вторгнення, у соцмережах рясніло від постів із приготуванням борщу задля підтримки України. 

Припустимо, що борщ у світі споживають пропорційно до зацікавленості ним у Google. Тоді у Росії цей показник становить 38 порцій на рік, у Білорусі – 26, у Молдові – 19. Серед не «ексрадянських» країн найбільше борщу з’їдають в Ізраїлі (4), Чехії (3) та Польщі (2). Якщо споживання корелює з Google, то у світі щорічно їдять близько 9 млрд порцій борщу.

Скільки коштує бренд борщу

Споживання борщу у світі. Інфографіка Forbes

У жовтні вартість борщового набору (на шість порцій) становила 116 грн, а з урахуванням необхідних для подання страви сметани, сала, житнього хліба та часнику – 184 грн, або 31 грн за порцію. У закладах харчування вартість борщу стартує від 34 грн («Пузата хата») і сягає 360 грн у Queen Country Club. На кількість замовлень борщу в українських ресторанах дуже впливають подання та «вау-елементи», пояснює ресторатор Дмитро Борисов: «Коли ми подаємо борщ не в тарілці, а у качані капусти, то ця страва буде у 60% усіх замовлень та у 80% від замовлень перших страв». 

Більшість українців споживають борщ удома. Використовуючи останні доступні дані Держстату, можна порахувати, що українські ресторани отримують тільки 2,3% (у містах 3%) всіх витрат на харчування. В інших країнах показник вищий – від 5,5% у Казахстані до 45% у Великій Британії.

Можна зробити оцінку, що 9% усього борщу у світі споживається в закладах харчування. Це 800 млн порцій на рік. За середньої ціни $3 за порцію це $2,4 млрд, з яких цінова складова географічного бренда – близько $500 млн на рік. 

У Лондоні Ковриженко спостерігає справжній борщовий бум. «Не здивуюся, якщо з часом борщ з’явиться в супермаркетах на полицях готової їжі», – каже він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні