У другому кварталі 2022 року нотаріуси оформили угоди купівлі-продажу на 20 480 об’єктів нерухомості, свідчать дані Опендатабот. Зокрема, кількість купівель квартир склала 13% від торішніх показників.
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ключові факти
- За квітень, травень та червень поточного року було оформлено 9417 угод про придбання квартир. Це 13%, порівнюючи з відповідним періодом торік.
- Дещо більше угод за цей період нотаріуси оформили щодо купівлі-продажу земельних ділянок – 11 060. Це майже 16% від торішніх показників за другий квартал.
- Нині в Україні працює 4917 нотаріусів. Для порівняння: до моменту вторгнення РФ в Україну в лютому їх було 6560.
Контекст
З 24 лютого до травня реєстри продажу нерухомості були закриті. Це фактично паралізувало угоди з купівлі-продажу. Офіційно реєстри відкрили у травні, але не в усіх регіонах. Тут відігравала роль близькість фронту та активних бойових дій. Але навіть після відкриття реєстрів у тилових містах продажі не активізувалися.
28 лютого Кабмін ухвалив постанови про умови функціонування нотаріату та реєстраторів в умовах воєнного стану. Цими постановами встановили низку обмежень, які періодично змінюють чи доповнюють. Зокрема, було введено норму, за якою забороняли купувати/продавати нерухомість за довіреністю.
До війни на Київ та передмістя припадала половина від усього ринку житлової нерухомості України. Наприкінці 2021 року тільки в Києві на стадії будівництва чи підготовчих робіт перед здачею було 176 житлових комплексів. Станом на середину червня у столиці працювало близько 40% наявних будівельних майданчиків, а середня ціна квартир у київських новобудовах, свідчать дані ЛУН, повернулась до довоєнних значень.
Утім, ринок нерухомості далекий від відновлення. Продажі відновив лише кожен пʼятий об’єкт, порівнюючи з обсягами, які продавалися у січні, каже засновник компанії M4U Володимир Даниленко. Окрім відсутності попиту через фінансові проблеми та невизначеність у звʼязку з війною, сфера будівництва вже зараз відчуває брак матеріалів, особливо імпортного виробництва.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.