Категорія
Новини
Дата

Кількість звернень до Ради бізнес-омбудсмена зросла. Найбільше хвилюють підприємців податкові питання

1 хв читання

У першому кварталі 2024 року Рада бізнес-омбудсмена отримала 345 звернень від представників бізнесу, з яких установа закрила 162 справи. Це на вісім звернень більше порівняно з четвертим кварталом 2023 року. Левова частка звернень стосувалася податкових питань, йдеться у звіті Ради бізнес-омбудсмена, опублікованому 5 червня.

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • У першій трійці проблем бізнесу знову опинились податкові питання (60%), дії правоохоронних органів (14%) та митні питання (7%). 
  • За звітний період на адресу податкової надійшло 207 скарг. Їх кількість майже не змінилася порівняно з попереднім кварталом (206 скарг).
  • Рада з’ясувала, що 99+% податкових надходжень забезпечуються саме за рахунок добровільної сплати податків, а частка надходжень від донарахувань, визначених в результаті перевірок, за останні 6 років не досягала і 1%. 
  • Податкові перевірки ділова спільнота сприймає як фіскально-каральний інструмент держави, зазначає Рада бізнес-омбудсмена. Про це свідчить й низький рівень довіри як до центрального апарату ДПС – 19%, так і до регіональних податкових органів – 13%. 
  • Незмінною в порівнянні з попереднім кварталом залишилася кількість скарг від бізнесу на недобросовісну поведінку правоохоронних органів – 48 скарг. 
  • Звернення стосувались неспівмірності застосованих правоохоронними органами заходів стосовно бізнесу під час кримінального провадження, неповернення тимчасово вилученого майна під час обшуків тощо.
  • Кількість скарг на митну тематику дещо зменшилась – 23 звернення в порівнянні з 32 зверненнями за попередній квартал. 
  • Значна кількість звернень стосувалась питань коригування митної вартості при імпорті товарів, затримок митного оформлення товарів, однак додались також питання відмов у митному оформленні експорту деяких категорій товарів, йдеться у звіті Ради бізнес-омбудсмена.
  • Рада наголошує на нагальній потребі не лише змін в податковому адмініструванні, а й закликає державу відійти від нищівних практик «покарання» бізнесу (незалежно від того доброчесний він чи ні) за будь-яку, навіть дрібну помилку. На думку Ради, держорганам слід дотримуватися принципу належного урядування, йти на прямий контакт з бізнесом та консультувати його, перш ніж «здійснювати постріл» у тих, хто нині підтримує економіку країни. 

Контекст

За даними Офісу генпрокурора, в Україні 77% кримінальних справ проти бізнесу порушуються правоохоронцями без подальшої передачі до суду з обвинувальним актом. Цей показник сягнув історичного максимуму.

За три квартали минулого року лише 23% кримінальних проваджень у сфері господарської діяльності доходили до суду з обвинувальним актом. Це на третину менше, аніж у попередні роки.

Кількість закритих кримінальних справ щодо господарської діяльності у 2023 році є найнижчою за останні пʼять років. 

За 10 місяців 2023 року Державна податкова служба донарахувала бізнесу 46 млрд грн, а після програних судів у держбюджет надійшло лише близько 2 млрд грн, заявляв бізнес-омбудсмен Роман Ващук на початку року.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні