Категорія
Гроші
Дата

Епопея з відшкодуванням ПДВ та тиском на бізнес продовжується. Бізнес-омбудсмен Роман Ващук розповідає, як допомогти підприємцям у 2024-му

3 хв читання

Бізнес-омбудсмен Роман Ващук /Олександр Чекменьов

Бізнес-омбудсмен Роман Ващук Фото Олександр Чекменьов

Для України 2023-й став роком затяжної війни. І ще – роком відновленого економічного зростання, перевиконання податкових зборів та прориву в євроінтеграції України. Для українського ж бізнесу 2023-й – це також рік непередбачуваності в адмініструванні податків, тиску з боку правоохоронців і «малювання» цін на митниці. Роман Ващук, бізнес-омбудсмен України, розповідає, як зрозуміти й оцінити ці дві сторони медалі, та які робити висновки на 2024 рік?

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Найголовнішою проблемою у податковій сфері України залишилася система ПДВ. Рада бізнес-омбудсмена провела розслідування про проблеми «Системи моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризику» (СМКОР), яка на початку року зупиняла накладні та «підвішувала» гроші українських підприємств.

Рада протягом минулого року робила кілька спроб технічними поправками довести до ладу СМКОР. Вдалося знівелювати найгірші випадки. Але на грудень 2023-го у 12% підприємств було зупинено накладні (а разом із ними обігові кошти). Подивимося, чи зможуть останні грудневі зміни зрушити це питання з місця у 2024 році. 

Тим часом зростають скарги підприємців на зовсім ручне (не)прийняття таблиць платника ПДВ і на проблеми з бюджетним відшкодуванням податку. Також український бізнес скаржиться на результати податкових перевірок, які повернули торік, – натягнуті за вуха за формальними ознаками.

Зустрічаються зовсім абсурдні ситуації. Наприклад, із міжнародною компанією, яка оголосила втрату первинних документів внаслідок ракетної атаки на її офіс (а тому й бухгалтерії) на Харківщині. Загинула людина, шкоди завдано на 50 млн грн. Але податкова не визнає втрату. Декларована причина – компанія повністю заплатила податки навіть після «прильоту», а ДСНС на згарищах офісу цієї юрособи не задокументувала, які точно документи згоріли.

Такі непоодинокі форми покарання компаній – найгірший вияв селективного адміністрування податків в Україні. 

2023 рік у цифрах

Рада бізнес-омбудсмена щомісячно збирає експертні групи з податковою. На них вдається вирішити багато типових податкових скарг на користь підприємців. Так вдається уникнути тривалих і дороговартісних судових процесів для бізнесу та держави.

Перші три квартали 2023-го кількість невиконаних рішень у податкових справах зменшувалася, уможливлюючи виплати повернення ПДВ підприємствам. На жаль, у четвертому кварталі тенденція була радше протилежна. Є всі законні та ІТ-інструменти, щоб відновити тренд на покращення. Потрібно лиш їх застосувати.

Підприємці також скаржилися на селективність і непрозорість у діях чи бездіяльності правоохоронців. На регулярних зустрічах Ради з Офісом Генпрокурора найчастіше обговорюються випадки, коли гроші та інше майно, яке вилучають у компаній під час обшуків, їм не повертається згідно з рішенням слідчих чи інших суддів. Бувають випадки, коли різні підрозділи одного органу передають між собою майно бізнесу, повідомляючи, що не мають повноважень або можливості його повернути.   

Звернення та скарги українського бізнесу до Ради бізнес-омбудсмена у 2023-му. /Прес-служба РБО

Звернення та скарги українського бізнесу до Ради бізнес-омбудсмена у 2023-му. Фото Прес-служба РБО

На системному рівні залишається «слон у кімнаті». Це величезна кількість господарських справ, які криміналізовані у провадження та переважно ніколи не доходять до суду (а тим менше – до вироку). Саме провадження з громіздкими вимогами слідства до бізнесу (як підозрюваного чи свідка) і незрозумілими обшуками, – вже покарання саме по собі.

Джерело проблем українського бізнесу з правоохоронцями – у неправильному та недобросовісному публічному урядуванні. Система, у якій мало чи не кожна компанія визнається порушником якогось правила (попри навіть найпильніші зусилля комплаєнсу), – це система, де правоохоронці мають можливість і спокусу «приструнити» незговірливих.

Плани на 2024 рік

Рада бізнес-омбудсмена розпочала розслідування системи податкових перевірок, в якій сума донарахувань у 20-40 разів (залежно від року) перевищує надходження грошей у бюджет. Напрацьована рамкова «Декларація про справедливе і розумне адміністрування». Згідно з нею, держоргани мали б спочатку проконсультувати та вислухати бізнес, ніж поспішати його карати.

План відновлення України від Ради бізнес-омбудсмена /Прес-служба РБО

План відновлення України від Ради бізнес-омбудсмена Фото Прес-служба РБО

Ці ініціативи Рада розвиватиме цьогоріч, аби прокласти місток для порозуміння держави з підприємцями. А найголовніше – дати владі розуміння, що законослухняна поведінка бізнесу має з вдячністю оцінюватися як вклад у національну стійкість, а не безпідставно переслідуватися. 

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні