Очільник компаній Tesla та SpaceX Ілон Маск перед своїм твітом про «мирний план» для України розмовляв особисто з президентом РФ Володимиром Путіним. Про це повідомляє Vice із посиланням на розсилку політолога, засновника консалтингової компанії Eurasia Group Яна Бреммера для підписників.
Ключові факти
- Як стверджує Бреммер, Маск сказав йому, що Путін «був готовий до переговорів», але тільки якщо Крим залишиться російським, а Україна визнає російський суверенітет над нещодавно анексованими територіями та зобовʼяжеться зберігати нейтральний статус.
- За словами Маска, переданими Бреммером, Путін нібито сказав йому, що цієї мети буде досягнуто «попри все», нехай навіть ціною ядерного удару, якщо Україна ввійде до Криму.
- Сам Маск усе спростовує і каже, що спілкувався із Путіним лише раз, до того ж півтора року тому, темою розмови начебто був космос.
- Координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі наголосив, що Маск «очевидно, не представляє уряд Сполучених Штатів у цих розмовах», пише журналіст Роб Кріллі.
- Минулого тижня Маск розмістив у Twitter, по суті, ті самі пункти, які, ймовірно, були озвучені в розмові з Путіним, хоч і запропонував, щоб референдуми на анексованих територіях були проведені під наглядом Організації Обʼєднаних Націй.
- Після цього президент України Володимир Зеленський опублікував своє опитування у Twitter, щодо того, який Маск більше до вподоби спільноті – той, що підтримує Україну чи Росію.
- Тим часом Кремль привітав «позитивну» пропозицію Маска про припинення війни, а його твіти також цитували російські державні ЗМІ.
Контекст
3 жовтня засновник SpaceX і Tesla Ілон Маск у Twitter на авдиторію у 107,7 млн читачів запропонував свій підхід до миру між Україною і Росією. Українці його не оцінили. Різко висловилися, чи почали пояснювати Маску, чому він не правий, тисячі українців. Відреагували президент Володимир Зеленський, Оксана Забужко, колишній посол України в Німеччині Андрій Мельник, Сергій Притула та інші. Маск назвав це «атакою ботів».
Він запропонував «мирний план», який охоплює скасування анексії та нові референдуми на тимчасово окупованих територіях, залишити Крим Росії (ігноруючи «помилку Хрущова»), забезпечити надходження води на півострів та нейтральність України.
Маск вважає, що кінцеві результати війни будуть схожі на те, що він запропонував. Тож якщо війна триватиме, то «мільйони людей можуть загинути просто так», задля результату, якого можна досягнути вже зараз.
З початку повномасштабного вторгнення Маск підтримував Україну. Так, 5 березня він написав «Тримайся, Україно!». До цього він відгукнувся на прохання міністра цифрової трансформації Михайла Федорова про поставку терміналів космічного інтернету Starlink в країну. Відтоді компанія надіслала до 20 000 пристроїв.
Twitter – єдина соцмережа, якою користується засновник Tesla та SpaceX. Він часто потрапляє у скандали чи бурхливі обговорення через свої твіти. Найбільші проблеми для нього викликала заява про викуп акцій Tesla та перетворення її назад на приватну компанію. Така непідтверджена заява керівника публічної компанії призвела до розслідування біржового регулятора. З ним довелося піти на мирову угоду, заплативши штраф $20 млн, і поміж іншого, згодившись давати твіти про Tesla на перевірку юристу компанії.
Напередодні скандалу з «мирним планом» акції Tesla із закриття торгів у пʼятницю впали майже на 10%, знизивши капіталізацію на близько $70 млрд. Причина – квартальна звітність виробника електрокарів, що показала нижчі за очікування аналітиків результати.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.