За два дні після заяви Росії про призупинення участі у «зерновій угоді» гуманітарним коридором в обидва напрямки пройшли 17 суден, із них два – до українських портів під завантаження. Про це повідомила пресслужба Мінінфраструктури. Водночас російський диктатор Путін вимагає гарантій безпеки від Києва. За даними ООН, рух кораблів гуманітарним коридором на 2 листопада не заплановано.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- 1 листопада з портів «Чорноморськ» та «Південний» вийшли ще три судна з 85 000 т агропродукції для країн Африки та Європи. Серед них балкер BOMUSTAFA O з 22 800 т пшениці для Лівії та NIMET TORLAK з 12 600 т шроту для Марокко. Українські порти прийняли два танкери під завантаження олією для Йорданії та Румунії, йдеться у повідомленні.
- Завдяки тому, що ООН та Туреччина збільшили кількість інспекційних груп до 10, Спільний координаційний центр (СКЦ) 31 жовтня перевірив 46 суден з 1,7 млн т української агропродукції, які вже вирушили до портів призначення.
- Черга із суден в Босфорі, які очікують на інспекцію, скоротилася до 147 суден як на вихід, так і на вхід, зазначили в міністерстві.
- Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган і російський диктатор Путін сьогодні обговорили телефоном «зернову угоду», повідомила канцелярія турецького президента. Ердоган висловив упевненість, що рішення щодо постачання зерна буде знайдено «за допомогою конструктивного підходу».
- У Кремлі згодом повідомили, що Путін заявив Ердогану, що повернення Росії в «зернову угоду» можливе лише після розслідування удару по Севастополю та гарантій безпеки від Києва.
- Як пише «Коммерсантъ» з посиланням на представника ООН, Туреччина, Україна та ООН не запланували рух кораблів гуманітарним коридором на 2 листопада. «Призупинення руху кораблів у рамках «зернової угоди» на 2 листопада є тимчасовим заходом», – повідомили в офісі генсека ООН.
Контекст
29 жовтня Росія заявила, що зупиняє участь у реалізації «зернової угоди» через так званий «теракт» у Севастопольській бухті в суботу вранці. У Міноборони РФ заявили, один із морських безпілотників, які атакували кораблі в Севастополі, нібито був запущений із судна, що перевозило сільгосппродукцію «зерновим коридором».
За три місяці реалізації «Зернової ініціативи» 422 судна експортували майже 10 млн т агропродукціі. Цей обсяг міг би бути на 30-40% більше, якби РФ не блокувала проведення інспекцій в Босфорі.
ООН та Туреччина наголосили на необхідності продовження «Зернової ініціативи» та погодили рух суден гуманітарним коридором. Водночас тривають перемовини ООН та Туреччини з делегацією РФ, де сторони продовжують шукати рішення для повноцінної реалізації ініціативи.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.