Туреччина підтримує експорт зерна з України і продовжить зусилля щодо укладання угоди після виходу Росії /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Туреччина підтримує експорт зерна з України і продовжить зусилля щодо укладання угоди після виходу Росії

2 хв читання

Getty Images

Туреччина продовжить свої зусилля щодо укладання угоди з експорту зерна з Чорного моря, попри позицію Росії, заявив президент Тайїп Ердоган після того, як Москва призупинила свою участь в ініціативі, пише Reuters.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Ключові факти

  • «Навіть якщо Росія поводитиметься нерішуче, бо не отримала таких самих благ, ми продовжимо наші рішучі зусилля на благо людства», – сказав Ердоган.
  • Днями Москва звинуватила Київ у нападі на її Чорноморський флот і в суботу відмовилася від угоди. Росія та Україна входять до найбільших світових експортерів продовольства, а російська блокада поставок українського зерна на початку цього року викликала глобальну продовольчу кризу.
  • «Наші зусилля щодо доставки цієї пшениці до країн, які стикаються із загрозою голоду, очевидні. Завдяки спільному механізму, який ми створили у Стамбулі, ми здійснили свій внесок у полегшення глобальної продовольчої кризи», – сказав Ердоган.
  • Він додав, що угода вже надала 9,3 млн т продовольства на світові ринки.
  • На думку двох сінгапурських трейдерів, відмова Росії від укладеної за посередництва ООН угоди з експорту зерна, ймовірно, вдарить по постачанню в країни, залежні від імпорту, що посилить глобальну продовольчу кризу і спровокує зростання цін. Сотні тисяч тонн пшениці, заброньованої для доставки до Африки та на Близький Схід, під загрозою, тоді як експорт української кукурудзи до Європи скоротиться, пише Reuters.
  • Фʼючерси на пшеницю в Чикаго в понеділок підскочили більш ніж на 5%, а на кукурудзу – більш ніж на 2% через побоювання щодо постачання.

Контекст

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну – другого за величиною експортера зерна у світі – закрило порти країни на Чорному морі, залишивши величезну кількість продовольства на мілині та спровокувавши побоювання щодо глобальної кризи голоду.

22 липня в Туреччині було підписано угоду про вивезення продовольства з портів України. Також у Стамбулі розпочав роботу Спільний координаційний центр, який моніторитиме роботу «зернових коридорів».

7 вересня президент РФ Володимир Путін заявив, що угода щодо вивезення зерна з України виявилася обманом. 13 вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Росія спробує зірвати «зернову угоду» в листопаді, тож Україна вже працює з ООН, Туреччиною та країнами-отримувачами української агропродукції, щоб цього не допустити.  

ООН наполягає на тому, щоб Росія та Україна домовилися про угоду щодо експорту хімікатів через Чорне море. Так, дипломати ООН ведуть переговори з Києвом та Москвою про повторне відкриття трубопроводу «Тольятті – Одеса». Згодом Росія звернулась в ООН і повідомила, що готова відмовитися від продовження угоди наступного місяця, повідомив постійний представник Росії при ООН у Женеві Геннадій Гатілов.  

29 жовтня Росія заявила, що зупиняє участь у реалізації «зернової угоди». Причина: нібито через «теракт» у Севастопольській бухті в суботу вранці. У Міноборони РФ заявили, один з морських безпілотників, які атакували кораблі в Севастополі, нібито був запущений із судна, що перевозило сільгосппродукцію по «зерновому коридору».

Станом на 31 жовтня «зерновий коридор» працює, повідомляє Адміністрація морських портів України. Сьогодні з українських портів вийшло 12 суден із зерном.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні