Категорія
Новини
Дата

На хімзаводі «Рівнеазот» лопнула труба з азотом. Наскільки це небезпечно і як аварія вплине на інші підприємства

Хмара рудого кольору увечері 20 липня накрила територію хімічного заводу «Рівнеазот» у місті Рівне – на підприємстві лопнула труба з газами. Персонал перекрив витік через півгодини. Рятувальники кажуть, що ніхто не постраждав і що небезпечних речовин у повітрі немає. Хімічну промисловість країни, проте, тепер може чекати низка перевірок.

Територія хімічного заводу «Рівнеазот» у місті Рівне. /Ярослав Дебелий

Територія хімічного заводу «Рівнеазот» у місті Рівне. Фото Ярослав Дебелий

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Труба з хімікатами на заводі бізнесмена Дмитра Фірташа «Рівнеазот» не витримала тиску і лопнула, викинувши в повітря нітрозні гази. Трубопровід йшов із цеху з виробництва неконцентрованої азотної кислоти, яку використовують у виробництві добрив. Жертв і постраждалих немає. Завод припинив роботу тільки одного цеху, інші обʼєкти підприємства продовжують працювати.

Хоча офіційна причина аварії ще не відома, Міністерство внутрішніх справ розглядає два чинники: невідповідність матеріалу трубопроводу заявленим характеристикам виробника або корозія. Остаточні висновки зробить спеціальна комісія, яка зараз працює на підприємстві. Олег Арестархов, директор із комунікацій Group DF, яка управляє заводом, уточнив, що «людського чинника немає».

Чи небезпечні ці гази? Нітрозні гази під час окислення водою перетворюються на азотну кислоту, яка у разі потрапляння на шкіру викликає важкі опіки; а під час вдихання пари можуть обпекти дихальні шляхи. Частина азоту встигла розчинитися в атмосферній воді, тому в деяких районах Рівненської області можуть випасти кислотні дощі, каже Єгор Фірсов, колишній глава Державної екологічної інспекції. Людям, які мешкали неподалік від заводу, слід прикриватися від дощу парасолькою. Гідрометеорологічний центр теж попередив про можливі кислотні дощі.

Такі гази також забруднюють ґрунти, через що в рослинах, у тому числі фруктах і овочах, можуть накопичуватися нітрати, які сприяють виникненню онкологічних захворювань. Через дощ в Рівному велика частина газів осіла саме в ґрунт, каже Фірсов. Однак, за даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, викид газу був незначним і не забруднив довкілля: концентрація азоту в повітрі 0,5-0,8 мг на кубометр; норма – 1,5 мг. Арестархов стверджує, що рівень забруднення на території заводу «удвічі нижчий, ніж у центрі Києва».

Держекоінспекція продовжує досліджувати ґрунт у населених пунктах поблизу підприємства з урахуванням того, куди вітер міг занести газ, каже голова екоінспекції Андрій Мальований. Екологи відібрали проби ґрунту в пʼяти точках: біля підприємства, на території населених пунктів Городок, Караєвичі, Обарів і в місті Рівне. Поліція порушила кримінальну справу щодо недотримання правил безпеки з вибухонебезпечними речовинами. Розмір можливого штрафу може бути розраховано тільки після отримання результатів екоінспекції.

Скріншот з відео Instagram

Труба з хімікатами на заводі бізнесмена Дмитра Фірташа «Рівнеазот» не витримала тиску і лопнула, викинувши в повітря нітрозні гази. Фото Скріншот з відео Instagram

Наразі Держекоінспекція не збирається проводити додаткові перевірки, крім планових і перевірки «Рівнеазоту» 23 липня. МВС, однак, рекомендує проведення позапланових перевірок усіх хімічно небезпечних обʼєктів першого та другого ступеня хімнебезпеки з практичним відпрацюванням дій персоналу та аварійно-рятувальних служб. В Україні усього пʼять заводів з виробництва азотних добрив. «Більшість українських підприємств давно потребують екомодернізаціі, – каже Фірсов. – Вічного нічого не буває. В іншому випадку в нас подібні інциденти продовжуватимуть траплятися. Можливо, саме заводи хімпрому будуть внесені до списку планових перевірок на наступний рік». «Рівнеазот» було засновано в 1969 році.

Співробітники «Рівнеазоту» проведуть перевірку всіх труб, а цех азотної кислоти буде відремонтовано й запущено протягом двох тижнів. DF Group також обстежить два інших заводи свого азотного холдингу Ostchem упродовж 10 днів – «Азот» у Черкасах і «Сєвєродонецьке обʼєднання Азот» у Луганській області. За словами глави МВС Дениса Монастирського, підприємство не міняло труби «останні десятиліття». Арестархов, однак, каже, що підприємство вклало 120,6 млн грн у модернізацію устаткування в 2020 році.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні