За перші шість місяців 2021-го року чисельність населення України скоротилася на 205 172 осіб, за даними Державної служби статистики. Тепер українців налічується 41,38 млн, що відповідає рівню 1958 року
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Населення зменшується по всій країні, крім Київської області. У Бучанському районі, наприклад, за січень-червень жителів стало більше на 5273, або на 2,93% у річному вимірі. Вишгородський район також поповнився на 207 осіб. В решті 124 районах країни, по яких наявна інформація, кількість населення падає. В середньому кожну годину населення скорочується на 47 українців.
Найменше зниження в річному вимірі (менше 0,1%) – в Вараському і Сарненському районах на Рівненщині; найбільше (понад 2%) – у чотирьох районах Чернігівщини: Корюківкий, Ніжинський, Новгород-Сіверський та Прилуцький.
Тенденція скорочення населення в Україні продовжуватиметься – у 2100 року кількість українців скоротиться до 24,4 млн людей, за даними ООН, опублікованими у 2019 році.
Населення зменшується не тільки в Україні – більшість розвинених країн проходять схожі зміни. Яка причина? Жінки виходять на ринок праці і відкладають або відмовляється від народження дитини, пояснює Forbes Володимир Паніотто, генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології.
Утім, попри поступове скорочення жителів Європи, населення Землі все ж продовжить зростати, кажуть в ООН. У 2030 році на планеті житиме 8,5 млрд людей, у 2050 – 9,7 млрд, а у 2100 – 11,2 млрд. Це відбудеться за рахунок країн, що розвиваються. Найбільш швидкими темпами зростатиме число жителів Нігерії. За данніми ООН, до 2050 року в цій африканській країні житиме більше людей, ніж в США. Щоденний приріст населення Нигерії складає понад 600 осіб; усього в країні живуть більше 200 млн людей.
Наслідки
З економічної точки зору скорочення кількості населенні – негативний фактор, каже Forbes директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський. «Результатом є вповільнення росту ВВП, адже стає менше людей, які вироблятимуть і купуватимуть продукцію», – каже він. Крім того, кількість молодих людей не виміщує старих і це збільшує навантаження на Пенсійний фонд та держбюджет і уповільнює економічне зростання країни, каже Forbes Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна.
Україні треба змінювати політику стимулювання народжуваності, адже нинішня виплата грошей за дитину недостатня, каже Несходовський. «Почати треба з суттєвого зниження оподаткування родин з дітьми, – каже він. – Гостро стоїть й питання житла: рівень іпотеки високий. Наприклад, в Чехії або Польщі іпотека складає 5% максимум, а в Україні – 11-15%».
В найближчій перспективі, за словами Паніотто, Україна буде змушена поповнювати нестачу працездатного населення за рахунок емігрантів, як це роблять розвинуті країни. «Наприклад, Польща навіть під час локдауну дозволяла в’їзд трудових мігрантів, – каже він. – Україні не уникнути високого рівня міграції з усіма перевагами та проблемами».
- Категорія
- Життя
- Дата
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.