Категорія
Новини
Дата

Нацбанк викупив військових облігацій на 30 млрд. Портфель ОВДП у власності НБУ досяг 100 млрд грн

Національний банк 9 травня викупив військових облігацій на 30 млрд грн, йдеться у повідомленні регулятора. Портфель військових ОВДП у власності центробанку становить 100 млрд грн.

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Ключові факти

  • Підтримка бюджету Нацбанком залишається необхідним заходом в умовах війни, заявляють в НБУ. Нацбанк наголосив, що докладає зусиль для стимулювання ринкового попиту на відповідні цінні папери. 
  • Найбільший потенціал до збільшення свого портфеля ОВДП мають українські банки, враховуючи наявну в них ліквідність.
  • На 9 травня ліквідність банків у національній валюті становить 227 млрд грн, з яких 183 млрд грн – вкладення в депозитні сертифікати, а 44 млрд грн – кошти банків на коррахунках; в іноземній валюті – $7,3 млрд. Залишки коштів банків на ностро-рахунках з початку війни майже не змінилися та перевищують $6 млрд.
  • НБУ радить активізувати ринкові залучення через розміщення Мінфіном ОВДП, зокрема за рахунок коштів банківської системи. Цьому може сприяти підвищення Мінфіном ставок за внутрішніми ОВДП до привабливіших для їхніх покупців рівнів, вважають у Нацбанку. 
  • Активізація ринкових запозичень мінімізує ризики для фіскального сектору та водночас збереже макрофінансову стабільність і довіру до НБУ, заявляє регулятор.

Контекст

8 березня НБУ визначив, що центробанк за потреби викуповуватиме військові облігації уряду, ухваливши постанову №43.

Для надання можливості проведення таких операцій між урядом та НБУ Верховна Рада на період дії воєнного стану зупинила дію статті 54 Закону «Про Національний банк України», яка забороняє надання НБУ кредитів державі.

Купівля військових ОВДП здійснюється через укладання договору між НБУ та Мінфіном і не включається до результатів аукціонів із продажу цих цінних паперів, які проводяться щотижнево.

На 10 травня портфель військових ОВДП у власності центробанку становить 100 млрд грн. Зокрема, 8 березня, 12 квітня та 20 квітня НБУ викупив по 20 млрд грн, 27 квітня – 10 млрд грн, 9 травня – 30 млрд грн.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні