Україна здатна покривати лише 50% видатків за рахунок власних доходів. Щомісяця не вистачає понад $5 млрд. Де їх взяти? /Єлизавета Сергієнко/Прес-центр НБУ
Категорія
Картина дня
Дата

Україна здатна покривати лише 50% видатків за рахунок власних доходів. Щомісяця не вистачає понад $5 млрд. Де їх взяти?

Єлизавета Сергієнко/Прес-центр НБУ

Україна шукає $5 млрд на місяць, аби профінансувати життя під час війни. Де взяти гроші та чи доведеться НБУ їх друкувати.

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Війна затягується, витрати держави зростають, а доходи суттєво скоротились і покривають приблизно половину видатків. За перші чотири місяці поточного року державний бюджет виконано з дефіцитом у 146,6 млрд грн. Тільки у квітні дефіцит загального фонду бюджету становив 89,7 млрд грн, або майже $3 млрд. 

У березні уряд отримав низку одноразових платежів, які за планом мали надходити протягом кількох наступних місяців. Це перерахування прибутку НБУ в лютому замість квітня, податок на прибуток держпідприємств у березні замість червня та авансова сплата податків частиною приватних підприємств. Без урахування таких екстранадходжень у березні доходи бюджету були б на 37% нижчими за план.

Щомісячна потреба у видатках держави під час війни становить близько 200 млрд грн ($6,8 млрд), підрахували в Центрі аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки. Ця сума не враховує ані компенсації родинам загиблих і постраждалих під час війни цивільних громадян, ані відшкодування зруйнованого та пошкодженого майна. Тим більше видатки на будівництво нового житла для українців, які втратили домівки через їх фізичне знищення чи тимчасову окупацію Росією українських територій.

Окрема проблема – з надходженнями від податків. ПДФО просів на 19% порівняно з довоєнним планом, внутрішній акциз – на 25%, надходження за податком на прибуток та рентною платою у квітні навіть перевищили довоєнний план, перелічує керівниця Центру публічних фінансів КШЕ Дарина Марчак. За її словами, критичною є ситуація з податком на додану вартість, надходження від якого формують близько половини усіх доходів бюджету.

По імпортному ПДВ у квітні держава зібрала лише 26% від довоєнного плану. По внутрішньому ПДВ план виконано, але за рахунок того, що не здійснювалось відшкодування ПДВ. Імпортний ПДВ забезпечував понад третину доходів державного бюджету. Внутрішній ПДВ – ще 15%.

Основні надходження через податкові та митні органи за рахунок:

  • податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів – 15,6 млрд грн;
  • податку на доходи фізичних осіб та військовий збір – 9,7 млрд грн;
  • податку на додану вартість з ввезених на митну територію України товарів – 7,9 млрд грн;
  • рентної плати за користування надрами – 6,5 млрд грн;
  • податку на прибуток підприємств – 5,7 млрд грн;
  • акцизного податку з ввезених на митну територію Україні товарів – 4,2 млрд грн.

Від допомоги донорів до друку грошей

Втрата третини ВВП не дозволяє жити за минулорічними стандартами, каже заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

У березні Мінфін здійснив рекордні зовнішні запозичення – понад 95 млрд грн в еквіваленті, тоді як у квітні обсяги скоротилися до 26,5 млрд грн, зазначає Марчак із КШЕ. За оцінками Dragon Capital, дефіцит бюджету під час війни сягатиме в середньому $4 млрд в місяць. «Залежно від ситуації на фронті за результатами року отримаємо дефіцит на рівні $30–40 млрд», – говорить головна економістка Dragon Capital Олена Білан.  

Окрім фінансування дефіциту бюджету в розмірі $3–4 млрд на місяць, країна у середньому має щомісяця витрачати $1,2 млрд на погашення раніше взятих боргів, каже керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. Таким чином, Україні потрібно щомісяця отримувати фінансування не менш ніж на $4–5 млрд.

За оцінкою Dragon Capital, оголошена бюджетна допомога від міжнародних організацій та окремих країн вже перевищує $18 млрд. «З них половина – це грантове фінансування, левову частку якого готові надати США в межах пакета на $33 млрд», – говорить Білан. Також Україна сподівається отримати фінансування у вигляді Спеціальних прав запозичень (СПЗ) через рахунок МВФ, створений спеціально для збору коштів для України.  

За час війни бюджет запозичив чи отримав безповоротну допомогу на суму близько $10 млрд, повідомили в Мінфіні. Приблизно половина цих коштів – допомога міжнародних партнерів. Проблема у тому, що кошти від міжнародних партнерів надходять нерегулярно та нерівномірно у часі, говорить голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук. В березні Україна отримала $3,4 млрд зовнішніх кредитів і грантів, у квітні – тільки половину цієї суми, розповіла Білан. 

Через виникнення значних розривів у доступних коштах НБУ довелось напряму фінансувати бюджет через купівлю війскових облігацій. Фактично це друк грошей, що у мирний час заборонено законом, однак дозволено на час війни. Від продажу військових ОВДП Мінфін залучив до бюджету 135,1 млрд грн, понад 70 млрд грн з цієї суми викупив НБУ.

Поки такі обсяги не несуть великих загроз економіці, каже співзасновник інвестгрупи «Універ» Тарас Козак. За словами Марчак із КШЕ, НБУ доведеться регулярно підтримувати бюджет, якщо ситуація піде за поганим сценарієм і Мінфін не зможе швидко залучити міжнародну допомогу. Міністерство визначило ліміт на випуск воєнних облігацій у 400 млрд грн. Таким чином Нацбанк зможе фінансувати бюджет у квітневих обсягах протягом понад півроку.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні