Національний банк України до кінця тижня планує фіналізувати рішення щодо обмеження p2p-переказів для фізичних осіб для боротьби із тіньовими схемами, заявив голова регулятора Андрій Пишний в інтерв’ю ЕП.
Обмеження вихідних P2P-переказів НБУ анонсував ще наприкінці травня. Це повʼязано із поширеністю тіньових фінансових операцій, відомих як дропи, коли шахраї купують у пересічних громадян персональні дані і відкривають з їх допомогою банківські карти.
Ключові факти
- «Я думаю, що зараз ми фіналізуємо остаточне рішення, а наступний тиждень (з 12 по 18 серпня) будемо розглядати його на правлінні», – заявив очільник НБУ.
- За його словами, анонсувавши ці зміни, НБУ викликав шквал критики і нерозуміння у свій бік. «Ми комунікували проблематику цих «дропів» не лише як небезпеку для державного бюджету, але і як небезпеку для самих фізичних осіб. Адже, віддаючи свої дані, картку, свій рахунок комусь на стороні, ти несеш відповідальність за усе, що з цим рахунком зробили», – пояснив Пишний.
- Крім того, податкова служба може донараховувати податки за операції, які відбувались через рахунки громадян.
- Також регулятор провів кілька зустрічей з волонтерським середовищем, де показав як дизайн запланованого рішення дасть можливість банкам врахувати потреби волонтерів, та дали відповіді на запитання.
- «Градус обговорення знизився. Це означає, що ми органічно підходимо до ухвалення того рішення, яке Національний банк комунікував», – сказав Пишний.
- Він зазначив, що для більш ефективної боротьби зі схемами «дропів» потрібні також зміни до законодавства. «Отже, нам потрібно йти у парламент. Там ми повинні бути готовими до відповідного рішення та дискусії», – повідомив голова НБУ.
Контекст
Ще наприкінці травня Нацбанк повідомив про плани обмежити вихідні P2P-перекази. Робочий варіант обмежень – 30 вихідних переказів на місяць та максимальна сума у 100 000 грн. Наприкінці червня співрозмовник в НБУ сказав Forbes, що ця концепція не змінилась.
4 липня голова НБУ Андрій Пишний під час звіту перед фінансовим комітетом Верховної Ради підтвердив намір регулятора обмежити карткові перекази між фізособами.
Ініціатива Нацбанку обмежити перекази з карти на карту P2P викликала значний резонанс. Навіщо це потрібно і як вплине на волонтерський рух та малий бізнес – у матеріалі Forbes Ukraine.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.