Найбільша в світі нафтосервісна компанія SLB розширюється в Росії після виходу з ринку її основних західних конкурентів у результаті повномасштабного вторгнення в Україну, пише Financial Times. Техаська компанія підписала нові контракти та найняла сотні співробітників.
Захід уникає введення всеосяжних санкцій щодо нафтосервісних компаній у Росії через побоювання, що це може обмежити експорт викопного палива та викликати стрибок світових цін на нафту.
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Ключові факти
- SLB, раніше відома як Schlumberger, у липні 2023 року публічно пообіцяла припинити «постачання продукції та технологій до Росії» зі своїх глобальних обʼєктів.
- Проте документи показують, що компанія також продовжувала імпортувати матеріали з інших джерел, завізши обладнання на суму $17,5 млн у період із серпня по грудень 2023 року (остання дата доступних записів). З цієї суми $2,2 млн були заявлені як вироблені SLB або її дочірніми компаніями.
- Джерело, близьке до компанії, сказало, що імпорт не «з обʼєкта SLB», а отже, «відповідає публічним заявам SLB та міжнародним санкційним нормам».
- Минулого року операції в РФ принесли 5% від виручки групи у розмірі $33,1 млрд, а штат співробітників склав близько 9000 осіб. Згідно з регулюючими документами США, на кінець 2023 року компанія підтримувала в країні чисті активи на суму $600 млн.
- SLB постачала обладнання деяким найбільшим нафтовим компаніям Росії, включаючи «Лукойл».
- Виручка основного російського дочірнього підприємства SLB збільшилася на 527 млн руб., до 27,3 млрд руб. ($307 млн), у 2023-му порівняно з роком раніше, згідно зі звітом дочірнього підприємства за російськими стандартами бухгалтерського обліку.
- Документи, отримані Global Witness і з якими ознайомилося видання, показують, що в грудні російський підрозділ SLB підписав контракт із Всеросійським науково-дослідним геологічним нафтовим інститутом, який зобовʼязує компанію допомагати йому в створенні моделей родовищ нафти та газу, які можуть бути використані для розроблення проєктів.
- FT виявила понад 1000 оголошень про роботу, розміщених компанією з грудня, в яких шукають кандидатів на посади від водіїв до хіміків та геологів.
Контекст
SLB чинить опір тиску залишити Росію та звинуваченням, що її робота в країні допомагає генерувати мільярди доларів нафтових доходів для підтримки військових зусиль Кремля. Минулого року Національне агентство України із запобігання корупції (НАЗК) додало SLB у список міжнародних спонсорів війни.
Два найбільші конкуренти SLB у США в секторі нафтових послуг, Baker Hughes та Halliburton, пішли з Росії після її вторгнення в Україну. Вони обидва продали свої російські підприємства місцевим менеджерам у 2022 році, причому перший узяв на себе витрати у розмірі $365 млн, повʼязані з продажем. ABB, швейцарський конгломерат та постачальник для енергетичного сектора, також оголосив про свій вихід із Росії в середині 2022 року.
На відміну від своїх основних конкурентів, SLB заявила, що не планує залишати Росію. У травні представник Держдепартаменту США заявив, що SLB «поки що» не порушувала санкції і компанія чітко розуміє, «де знаходяться кордони».
Постачальники послуг у сфері нафтової промисловості виконують більшу частину чорнової роботи для світової нафтогазової промисловості – від будівництва доріг і прокладання труб до буріння свердловин та перекачування сирої нафти. Але вони також надають доступ до складних технологій, які є життєво важливими для підтримки розвідки та розробки складних бурових робіт.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.