Категорія
Новини
Дата

Нову програму з МВФ бажано розпочати вже в листопаді, вистачить близько $20 млрд – голова НБУ

Україна розраховує на близько $20 млрд від Міжнародного валютного фонду. Нову програму бажано розпочати вже в листопаді, сказав в інтервʼю Forbes голова НБУ Кирило Шевченко.

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Програма з МВФ сьогодні – це бенчмарк для інших кредиторів, допомога Україні з погляду консолідації зусиль усіх гілок влади, вважає Шевченко. 
  • Голова НБУ не став прогнозувати терміни підписання нової програми. За його словами, Україна перебуває в активних перемовинах з Фондом. 
  • «Єдина проблема – це час. Зараз у світі період відпусток, на відміну від нас. Але я очікую, що вже у вересні ми матимемо чіткіше розуміння щодо програми», – наголосив він. 
  • За словами Шевченка, програму бажано розпочати вже в листопаді. Коментуючи можливі внутрішні обмеження Фонду, через які він може уникнути співпраці з країною, що воює, він наголосив, що у статуті МВФ немає заборони фінансувати країни, які знаходяться у стані війни. 
  • «Зрозуміло, що це дуже важко, адже такого досвіду у Фонду ще не було. З іншого боку, також не було і прикладів, коли під час війни країні вдалося зберегти повністю працюючу фінансову систему», – зазначив голова НБУ. 
  • Щодо обсягу програми Шевченко сказав, що «вистачить близько $20 млрд». «Ми обговорюємо різні формати програми. Якщо на першому етапі це буде короткострокова програми з чітким фокусом на вирішення нагальних проблем з бюджетом і платіжним балансом, сума може бути меншою. Але тоді одразу треба проговорювати й наступний етап – більш довгострокову програму з фокусом на відновлення економіки та структурні реформи», – пояснив він.
  • Крім того, за словами голови НБУ, кошти від МВФ можуть бути лише частиною пакету офіційної підтримки України. «Наприклад, програма EFF 2015 року із запланованим фінансуванням $17,5 млрд була частиною загального пакету міжнародної допомоги в $40 млрд», – додав Шевченко. 

Контекст

22 листопада 2021 року рада директорів МВФ затвердила перший перегляд програми stand-by з Україною та виділила другий транш за цією програмою на $700 млн. Програма мала тривати до червня 2022 року включно.

Від початку воєнного вторгнення РФ програма stand-by була зупинена. На початку березня МВФ перерахував Україні $1,4 млрд за програмою екстреної підтримки Rapid Financing Instrument.

Робота щодо нової програми з МВФ ведеться, але вона просувається важко через певні бюрократичні моменти в самому Фонді, зазначав раніше заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. У МВФ немає досвіду проведення чи запровадження макроекономічних програм у ситуаціях, коли в країні воєнні дії, додав він. 

Україна на початку серпня подала офіційну пропозицію до МВФ щодо започаткування нової спеціальної програми, повідомив минулого тижня премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Він очікує програму до кінця року.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні