Пейзаж Івана Марчука «Зійшов місяць над Дніпром» продали на київському аукціоні Goldens за $300 000. Це рекордна ціна за роботу сучасного українського художника, повідомляють на фейсбук-сторінці аукціонного дому.
На старті торгів картину «Зійшов місяць над Дніпром» оцінили в $150 000 – 200 000. Фото: аукціонний дім Goldens Фото Аукціонний дім Goldens
Ключові факти
- Аукціонний рекорд встановили 8 червня. Пейзаж «Зійшов місяць над Дніпром» пішов з молотка за найвищою ціною, за яку будь-коли продавали роботу Марчука на українських та світових аукціонах. $300 000 – рекордна ціна і для сучасного українського художника, стверджують у Goldens. На старті торгів картину оцінили в $150 000 – 200 000.
- Твір Марчука продали з приватної колекції. Особу нового власника пейзажу не розкривають. За словами самого художника, ним став громадянин США. «Найбільшою несподіванкою для мене стало те, що новий власник твору, з яким я особисто не знайомий, до слова – американець, подякував мені за задоволення, що має від придбаного твору», – написав Іван Марчук на своїй фейсбук-сторінці.
- На аукціоні «Колекційне класичне мистецтво» були представлені 42 рідкісні колекційні лоти. Серед них Адальберт Ерделі, Микола Глущенко, Роман Сельський, Йосип Бокшай. Були продані майже 40% лотів, йдеться на сторінці Goldens.
Контекст
За час повномасштабного вторгнення іноземці, що починали з купівлі українського мистецтва з благодійною метою, перейшли до створення колекцій, розповідав Forbes співвласник аукціонного дому Goldens Михайло Василенко. У вересні 2023-го він наводив приклад американця, який за час великої війни зібрав кілька десятків картин Марчука та Анатолія Криволапа вартістю від $30 000 до $100 000.
У червні 2022‑го картина Марчука «Сад спокуси» пішла з благодійного аукціону дому Goldens за $120 000. «Ціни на цього художника зросли на 30–50%, – казав Василенко.
У квітні 2022‑го на благодійному аукціоні Benefit for Ukraine’s People & Culture продали картину Марії Примаченко «Моя хата, моя правда» за €110 000. Вже у травні іншу картину художниці, «Квіти виросли коло четвертого енергоблоку», було придбано за $500 000. Покупець – анонімний український емігрант.
За час повномасштабної війни до Примаченко зʼявився феноменальний інтерес, констатує мистецтвознавець Едуард Димшиц. «Вартість великого аркуша зросла з $10 000 до $25 000–30 000», – зазначає він.
![М’яка сила. Іноземці вчать українську, замовляють вареники і борщ та відвідують виставки українського модернізму. Як культура України крокує світом /Фото Getty Images](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/4/48/14d2bb8b-3a68f166ac5706beff3277d83d89a484.jpg?v=9212_3)
![На артринок вийшло нове покоління колекціонерів. Молоді підприємці зі сфер креативу та IT збирають твори сучасних митців. Як виглядають та скільки коштують їхні колекції /Фото колаж Анастасія Решетнік](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/a/12/474a8d6e-d30c01b312c6cce24f93c43f65e6d12a.jpg?v=5987_3)
![Чому скандальні історії довкола художників можуть як збільшити їх вартість, так і назавжди викреслити з артринку. Розбір кейсу мисткині Соні Морозюк від креативника Юрія Гладкого /Фото Колаж Forbes Україна](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/6/a0/303fa7cf-4ca88c4842447abfd26585db37465a06.png?v=0312_1)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.