Марія Примаченко, «Атомна війна, будь проклята вона!»
Категорія
Життя
Дата

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини 

Марія Примаченко, «Атомна війна, будь проклята вона!»

Українську художницю Марію Примаченко посмертно нагородили відзнакою «Національна легенда України». У травні 2022 року її картину «Квіти виросли коло четвертого блока» продали на аукціоні за $500 000. Нині це найдорожча робота в історії українського мистецтва. Картини Примаченко продовжують зростати у ціні 

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

З кінця липня біля львівського Національного музею імені Андрея Шептицького черги. Відвідувачі хочуть побачити виставку Марії Примаченко. 

Під час війни музеї переважно ховають експонати через ризик обстрілів. Ризикують одиниці. Наприклад, у PinchukArtCentre діє експозиція «Коли віра рухає гори» із творами українських та бельгійських митців. 

89 картин Примаченко львівському музею надав мистецтвознавець Едуард Димшиц. Причина ажіотажу щодо виставки не лише у відсутності інших розваг, переконаний він. «Роботи Примаченко оптимістичні, – вважає мистецтвознавець. – Люди виходять з музею в піднесеному настрої». 

Наприкінці лютого через обстріли згорів історико-краєзнавчий музей в Іванкові на Київщині, де зберігалися роботи Примаченко. Більшість картин не постраждала: їх винесли з вогню сторож із дружиною. 

У квітні картину Примаченко «Моя хата, моя правда» продали за €110 000 на аукціоні Benefit for Ukraineʼs People & Culture у Венеції. Пізніше фонд Сергія Притули продав картину «Квіти виросли коло четвертого блока» за $500 000.

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 1

«Моя хата, моя правда» (1989)

«За українське мистецтво вперше заплатили порівняно великі кошти, – каже мистецтвознавиця Ольга Балашова. – Але це не за саму Примаченко. Вона уособлює Україну та героїчний подвиг нашого народу». Для розуміння реальної вартості робіт потрібно проводити дослідження, писати книги та знімати документальні фільми. Так цінність стає зрозумілою, пояснює Балашова. 

Яка об’єктивна вартість картин Марії Примаченко та які її роботи вважаються знаковими?

Чому Примаченко особлива

Примаченко майже ніколи не виїжджала із рідного селища Болотня на Київщині. «Все її життя і мислення пов’язані з Україною, – каже Димшиц. – Творчість Примаченко уособлює художній код української нації». 

«У стилі наївного мистецтва працювала плеяда художників, але Примаченко стала найбільш знаковою», – додає співвласник аукціонного дому Goldens Михайло Василенко. Примаченко створила впізнавану манеру, додаючи у картини елементи з народного образотворчого мистецтва, вишивки, різьбярства та фольклору. 

На звороті більшості її робіт підписи – моральні настанови, у яких Примаченко обігрувала фрази з пісень та приказки. «Писала з помилками, але людська суть була без помилок», – каже Димшиц.  

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 2

«Левиця сміється» (1990), фото з архіву Едуарда Димшица

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 3

«Левиця сміється», фото з архіву Едуарда Димшица

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 4

«Як наші тушили четвертого блока» (1995), фото з архіву Едуарда Димшица

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 5

«Як наші тушили четвертого блока», фото з архіву Едуарда Димшица

Попередній слайд
Наступний слайд

Скільки коштують її роботи і як формувалась їхня вартість

У 90-х Едуард Димшиц купував твори Примаченко в її рідній Болотні. Найбільший формат картини – 61х86 – можна було придбати за $200-300.

Наприкінці 90-х ціни на роботи Примаченко зросли до $500 – $1000, а у 2000-х роках до $1500 – $2000, каже Василенко. Напередодні кризи у 2008 році велика робота Примаченко коштувала до $25 000. Ціна середньої за розміром роботи становила $15 000 – $20 000, каже Димшиц. 

Початок війни обвалив ринок. У 2014 – 2015 роках ціни на Примаченко впали до $6000 – $7000. Перед вторгненням вартість повернулись на рівень $15 000 – $20 000 за аркуш.

У лютому 2022-го український арт-ринок завмер. Але інтерес до картин Примаченко почав зростати. Нині середня ціна великих робіт сягнула $30 000, каже Димшиц. Василенко оцінює їх вартість у $8000 — $15 000.

За Василенком, вартість картин залежить від часу створення роботи, розміру, сюжету та підпису на звороті. Найдорожчі роботи Примаченко – ранні, виконані в першій половині минулого століття. «Роботи невеликого формату з 30-х років сьогодні коштують по $10 000 – $15 000, менші можуть коштувати $5000 – $7000», – каже аукціоніст.  

Час написання та сюжет не дуже впливають на ціну, заперечує Димшиц. На його думку, вартість картини залежить від художньої якості твору.

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 6

«Пісня про загиблих героїв» (1969), фото з архіву Едуарда Димшица

У 30-х роках художниця здебільшого малювала аквареллю на білому фоні, потім почала писати гуашшю на кольоровому тлі. Найбільш рідкісний і дорогий пласт творчості Примаченко – олійні роботи, які вона створювала у 50-60-ті роки. Таких картин залишилось приблизно 20-30, каже Димшиц.  

Вартість робіт Примаченко у 5-10 разів відстає від цін на митців світового масштабу. Наприклад, твори Пікассо коштують від $30 000 – $50 000. 

Українське мистецтво дешеве, бо не вписане у світовий арт-ринок, пояснює Василенко. «Твори Примаченко, як культурну цінність, не можна вивозити з України, – каже він. – Тому внутрішній ринок розвивається, а у світовому масштабі ціни не ростуть». 

Скільки коштували б роботи Примаченко на міжнародній арені? Ціна на великі формати сягнула б до $30 000 – $50 000, переконаний Василенко. 

Знакові роботи Примаченко

Скільки робіт написала Примаченко, оцінити важко. Приблизно 3000, вважає Димшиц. «Зазвичай художник за життя створює 5000 — 10 000 робіт, написаних олією, – додає Василенко. – Примаченко працювала з гуашшю, тож могла малювати по декілька робіт в день». 

Найкращі роботи Примаченко назвати неможливо, погоджуютьсь мистецтвознавці. Проте є найбільш згадувані. 

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 7

Картина «Квіти виросли коло четвертого блока» 

Картина, присвячена Чорнобильській трагедії, стала відомою завдяки продажу Благодійним фондом Сергія Притули за $500 000. За ці кошти закупили 125 фольксвагенів T5 для Збройних сил України. 

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 8

«Квіти виросли коло четвертого блока» (1990)

Картина «Щур у дорозі» 

У 2013-му робота стала скандальною через порушення авторських прав. Фінська компанія Marimekko, яка виробляє одяг і товари для дому, прикрасила роботою Примаченко свої товари. Скандал набув розголосу, коли в рамках співпраці з Marimekko картина «Щур у дорозі» з’явилась на літаках фінських авіаліній FinnAir. 

Плагіат викрили журналісти, роботу Примаченко перестали використовувати, а про українську художницю створили сторінку в Вікіпедїі фінською мовою.

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 9

«Щур у дорозі» (1963)

Картина «Атомна війна, будь проклята вона» 

Частина робіт Примаченко пов’язана з антивоєнною тематикою: її чоловік Василь загинув на війні. Існує приблизно десять робіт циклу «Атомна війна, будь проклята вона». Іноді напис закінчується, іноді продовжується великим білим віршем.

У 70-80-ті роки в уяві художниці найбільшою загрозою була ядерна зброя. Примаченко створювала роботи зі страшними звірями, які уособлювали війну. 

«Примаченко якимось чином пов’язала війну та пияцтво, яке дуже не любила, – розповідає Димшиц. – Тому в страшного звіра на підборідді зображена пляшка з написом «40°».

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 10

Фото: з архіву Едуарда Димшица

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 11

Фото: з архіву Едуарда Димшица

Попередній слайд
Наступний слайд

Картина «Золота свальба»

У цій роботі Примаченко кепкує двічі. Вперше – у тексті на звороті. Там описаний сюжет картини: чоловік із дружиною прожили багато років, загубили документи про шлюб і поїхали одружуватись ще раз. 

У період написання картини художниця починала замислюватись над вартістю своїх робіт: у неї часто запитували про це. Тож Примаченко пожартувала, написавши «ціну» картини: «8 сот тісяч доралов». 

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 12

Фото: з архіву Едуарда Димшица

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 13

Фото: з архіву Едуарда Димшица

Попередній слайд
Наступний слайд

Картина «Несе Галя воду» 

Рідкісний яскравий твір, написаний олійними фарбами. У 2009-2010 подібну метрову олійну роботу купили за купили за $100 000, каже Димшиц. Скільки вона коштувала б зараз? «Велика паперова робота в середньому коштує $30 000, а олійна – в 10-20 разів дорожче», – додає мистецтвознавець. 

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 14

Фото: з архіву Едуарда Димшица

Художниця-бренд. Марія Примаченко стала національною легендою України. Скільки коштують її картини  /Фото 15

Фото: з архіву Едуарда Димшица

Попередній слайд
Наступний слайд
Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні