50-річний власник великої компанії, що збирає дорогі картини відомих художників або коштовні ікони, – так артдилери описували портрет типового колекціонера мистецтва кілька років тому. Цей образ змінився. Колекціонер помолодшав, зменшив апетити та зацікавився сучасним мистецтвом
Оформлюйте передплату на 6 номерів Forbes Ukraine зі змістовними інтерв’ю, рейтингами та аналітикою, тепер зі знижкою 50%.
Велика війна заморозила артринок. Частину галерей зачинено, деякі гравці ринку зупинили діяльність, розповідає артменеджер та колекціонер Павло Гудімов. «Є ризик, що ми втратимо галереї та галеристів, – каже він. – Це буде нове «розстріляне відродження». Тільки замість розстріляного – мобілізоване, зневірене і таке, що виїхало».
Багато колекціонерів припинили інвестувати в мистецтво, говорять галеристи-співрозмовники Forbes. Частина з них стали до лав ЗСУ, інші виїхали за кордон. У перший рік вторгнення про інвестиції в мистецтво взагалі не йшлося, констатує співзасновниця київської галереї The Naked Room Марія Ланько. Потроху колекціонери повертаються в галереї, але від обʼєму продажів до вторгнення залишилося близько 5%, додає вона.
Робіт на ринку також поменшало – частина сучасників майже припинила творити. У 2023 році в The Naked Room виставки переносили по кілька разів, бо автори не могли завершити роботи.
Попри все на артринок в Україні виходить нова генерація колекціонерів. Ці люди вкладаються у збереження та розвиток національної культурної спадщини, описує співзасновниця Voloshyn Gallery Юлія Волошина.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.