Категорія
Новини
Дата

Профіцит ліквідності банківської системи перевищив рекордні 500 млрд грн – НБУ

У першому кварталі 2023 року профіцит ліквідності банківської системи продовжив зростати і досягнув рекордних значень – середньоденні залишки коштів на коррахунках і депозитних сертифікатах становили майже 520 млрд грн порівняно з 415 млрд грн у четвертому кварталі 2022-го. Про це йдеться в новому інфляційному звіті Національного банку.

У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.

Ключові факти

  • Як зазначає регулятор, це пов’язано зі значними видатками уряду за одночасного зниження обсягів готівки поза банками. Ці чинники переважили вплив інтервенцій НБУ з продажу іноземної валюти, обсяги яких були нижчі за попередні очікування регулятора. 
  • Обсяги готівки знижувались швидше за очікування через сезонні чинники (ймовірно, через посівну, – Ред.) та «зниження мотивів завбачливості» бізнесу та домогосподарств тримати її з огляду на поліпшення ситуації з електропостачанням. Тобто бізнес і населення з більшою упевненістю дивляться в майбутнє. 
  • Значний обсяг ліквідності зберігатиметься й надалі через значні бюджетні витрати (за рахунок конвертації урядом іноземної валюти), додали в НБУ. 
  • Попри збільшення ліквідності, ставки по депозитах продовжують зростати через збереження ключової ставки на високому рівні (25%) і посилення нормативів обовʼязкових резервів банків.
  • Середньозважена ставка за строковими депозитами фізосіб у березні зросла на 0,6% – до 12,9%, а за коштами нефінансових корпорацій – на 1,2% – до 13,7%. 

Контекст

За даними НБУ, платоспроможні банки в першому кварталі 2023 року отримали 34 млрд грн чистого прибутку проти 152 млн грн збитку в першому кварталі 2022 року. Головні чинники прибутковості сектору – зростання доходів у результаті поступового відновлення банківської діяльності та порівняно несуттєві обсяги доформування резервів. 

Чистий операційний прибуток до відрахувань у резерви збільшився у річному вимірі вдвічі – до 45,9 млрд грн. Темпи відрахувань у резерви під збитки від активних операцій знизилися порівняно з показниками першого кварталу попереднього року на 82%, зокрема, в резерви під кредити – на 90%. Загалом із початку повномасштабного вторгнення банки сформували резерви під кредитні втрати на 108 млрд грн.

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні