Категорія
Новини
Дата

Рада ухвалила закон про податкову амністію. Легалізувати незадекларовані статки можна буде з вересня

Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому закон № 5153 про добровільне декларування активів фізичних осіб. Це дозволить громадянам, які ухилялися від сплати податків, легалізувати статки та майно. 

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Ключові факти

  • Законом передбачається з 1 вересня 2021-го до 1 вересня 2022 року провести одноразове добровільне декларування активів фізичних осіб, які ухилялися від сплати податків.
  • Після цього можна буде вільно розпоряджатися майном, уникнувши покарання.
  • При цьому особи повинні будуть сплатити одноразовий збір, розмір якого залежить від розміщення активів. Найменша ставка складає 2,5% – стосуватиметься тих, хто має облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), придбані у період з 1 січня 2021 року до 20 червня 2022 року.
  • 5% доведеться сплатити за майно чи кошти, розміщені в Україні, а власникам активів за кордоном – 9%. 
  • Ставки є набагато меншими від передбачених зараз 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та 1,5% військового збору.
  • Водночас декларантами не можуть бути особи, які з 1 січня 2010 року були державними топ-посадовцями або народними депутатами. У редакції до першого читання пропонувалося зазначити 2005 рік, зазначає «Інтерфакс-Україна».
  • Також податкова амністія не доступна особам, проти яких Україна ввела санкції.

Контекст

Проведення податкової амністії в Україні – одна з ключових передвиборних обіцянок Зеленського. Задля її реалізації президент подав пакет законопроєктів до парламенту. Тому сьогодні депутати також ухвалили закон №5156 щодо змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України.

Тепер за неподання декларацій або недекларування доходів для громадян передбачено штраф у розмірі від пʼяти до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а для підприємців – від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Водночас у разі легалізації активів закон звільняє від адміністративної та кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків. Якщо під час періоду амністії капіталу особи, які ухилялися від сплати податків, не легалізують статки і майно, то їм загрожують штраф, позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років і конфіскація майна.

Також, у першому читанні 15 червня ухвалили законопроєкт №5154, яким передбачається, що сплачений під час амністії збір належить до загального фонду держбюджету. Крім того, 3 червня Рада ухвалила закон №5155, який доповнює закон про амністію у частині валютного регулювання.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні