Необроблені діаманти /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Росія з початку війни в Україні скоротила експорт необроблених алмазів на понад третину

1 хв читання

Необроблені діаманти Фото Getty Images

За два останні роки Росія скоротила експорт необроблених алмазів на 36% в порівнянні з довоєнним 2021 роком. Про це пише російський «Комерсант» з посиланням на дані Кімберлійського процесу.

Це безпосередньо впливає на російську компанію «Алроса», на яку припадає понад 97% видобутку алмазів у РФ і яка є великим платником податків до бюджету країни-агресора.

Команда Forbes відібрала 250 найбільш перспективних компаній. Хто потрапив у перелік NEXT 250? Дізнавайтесь у новому випуску Forbes Ukraine! Купуйте журнал вже зараз!

Ключові факти 

  • У перший рік війни в Україні експорт необроблених алмазів з Росії впав на 24% рік до року – до 36,7 млн карат, тоді як видобуток зріс на 7% – до 41,9 млн карат. 
  • У 2023 році експорт продовжив падати, скоротившись ще на 12% – до 32,4 млн карат. Видобуток упав на 11% – до 37,3 млн карат.
  • Таким чином за два роки експорт знизився на 36% порівняно з довоєнним 2021 роком. У 2023 році загальна вартість експорту алмазів упала на 7,7% рік до року – до $3,7 млрд.
  • Ключовий покупець російських алмазів Індія 2023 року скоротила імпорт на 11% – до 128 млн карат через зростання рівня запасів у гранувальників.

Контекст

«Алроса» контролює 95% російського видобутку алмазів і понад чверть – світового. Компанія потрапила під санкції США, Великої Британії у лютому 2022 року, Швейцарії та ЄС – у січні 2023-го. Відповідно країни G7 заборонили прямий імпорт алмазів із РФ та запровадили поетапне ембарго на постачання оброблених у третіх країнах алмазів російського походження. 

З 1 вересня цього року набуде чинності заборона на імпорт ювелірних виробів і годинників, що містять діаманти з російської сировини. 

На цьому тлі Гохран РФ почав викуп каменів у «Алроса», щоб підтримати компанію. Раніше цей захід використовували під час кризи 2008-2009 років, а останню відносно велику закупівлю на $250 млн було здійснено 2012 року. Перша угода з викупу каменів відбулася у березні, й надалі подібні домовленості відбуватимуться регулярно.

Проблеми у «Алроси» почалися ще минулого року: запаси нерозпроданих алмазів на балансі за рік підскочили в 1,6 раза – до 84 млрд рублів у грошовому вираженні. За підсумками 2023 року компанія втратила 15% прибутку (85 млрд рублів), 9% виручки (322 млрд рублів), а видобуток скоротився на 3% – до 34,6 млн карат.

«Алроса» виплатила близько 1,5 млрд рублів податку на надприбуток у 2023 році, йдеться у звіті компанії. Загалом за підсумками минулого року компанія сплатила в бюджет Якутії майже 79 млрд рублів, що стало рекордом за всю історію компанії.

Загальна сума фінансових надходжень від «Алроси», включно з вкладеннями в соцпрограми, до бюджетів усіх рівнів у 2023 році перевищила 100 млрд рублів ($1,1 млрд).

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні