Під час виробництва іранських дронів-камікадзе Shahed-136, якими РФ тероризує Україну, використовуються компоненти компаній із США, Японії, Канади та Швейцарії. Про це йдеться у розслідуванні, яке опублікувала громадська організація «Незалежна антикорупційна комісія» (НАКО). Автори розслідування радять західним країнам запровадити ембарго на постачання, посилити санкції та експортний контроль.
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про бренд Shemax, який заробляє понад 100 млн на пилососах для пилу від нігтів👉 Дивіться за цим лінком
Ключові факти
- Експерти з організації Міжнародного партнерства з прав людини (IPHR), NAKO, Truth Hounds і Global Diligence LLP вивчили 25 російських атак за допомогою іранських дронів Shahed-136, які були здійснені з вересня 2022 року.
- У висновках дослідження йдеться, що основною метою атак була тероризація цивільного населення. Їх наслідки: 15 людей загинуло, 42 – поранено, зруйновано або пошкоджено девʼять обʼєктів критичної інфраструктури, 13 цивільних будинків і чотири інших цивільних обʼєкти.
- Есперти знайшли в уламках Shahed-136 мікропроцесори, схеми, силові модулі, регулятори напруги, чипи, сервоприводи та інші компоненти. Ці елементи виготовлені американськими, японськими, канадськими та швейцарськими компаніями.
Компоненти яких компаній виявлено в Shahed-136
- США – Adesto Technologies, Analog Devices, Freescale Semiconductor, Hemisphere GNSS, Hitec USA Group, International Rectifier, Marvell Technology, Maxim Integrated, Micrel Semiconductor, Micron Technology, MinMax Technology, ON Semiconductor, Texas Instruments.
- Японія – Murata Manufacturing.
- Канада – Tallysman.
- Швейцарія – STMicroelectronics.
- «Невтішна реальність полягає у тому, що посередники вміло використовують існуючий режим санкцій та знаходять лазівки, – зазначив Саймон Папуашвілі, програмний директор IPHR. – Західним компаніям давно пора вжити проактивних заходів, докладаючи більше зусиль, щоб перешкоджати закупівлі їхньої продукції підозрюваними військовими злочинцями, які тероризують незліченну кількість невинних цивільних в Україні».
- Дослідники звʼязались з усіма компаніями, але у звіті наявні відповіді пʼяти компаній. Усі вони наполягають на тому, що не продають товари в Росію, Білорусь, Іран і діють у рамках санкцій, запроваджених США.
- У Microchip зазначили, що перенаправлення легально проданої продукції є проблемою для всієї галузі. «Ми серйозно ставимося до своєї відповідальності та виконуємо чинні закони, включаючи експортний контроль і торговельні санкції, – зазначили у компанії Microchip. – Ми дбаємо про підтримку цілісності ланцюжка поставок різними методами, включаючи перевірку клієнтів на їхню наявність у санкційному списку».
Автори звіту вважають, що для того аби припинити постачання західних компонентів, які використовуються в російській зброї, потрібно:
- Посилити санкції та ввести ембарго щодо конкретних осіб й організацій. Посилити моніторинг за виконанням санкцій.
- Посилити експортний контроль. Це включає суворішу перевірку експортних ліцензій і повну перевірку сертифікатів кінцевих користувачів.
- Компанії повинні більш ретельно оцінювати остаточну мету, з якою використовується їхня продукція. Перевіряти контрагентів та треті сторони (торговельних посередників, дистрибʼюторів, агентів із продажів). Проводити періодичні аудити каналів збуту та розповсюдження.
- Дипломатичні зусилля. Мають проходити діалоги між міжнародними урядами, політичними лідерами та бізнесом.
Контекст
У червні ЄС затвердив 11-й пакет санкцій проти Росії. Він спрямований здебільшого на припинення спроб РФ обходити санкції. Один з найрадикальніших заходів цього пакету – запровадження санкцій проти третіх країн, які допомагають або як мінімум не перешкоджають обходу санкцій через свою юрисдикцію.
Серед заходів нового пакету – обмеження на експорт ще 15 технологічних одиниць, знайдених на полі бою в Україні, або обладнання, яке необхідне для їхнього виробництва.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.