Категорія
Війна
Дата

Росія тероризує Україну іранськими Shahed-136 та планує закупити новітні Arash-2. Як їх можна знищувати

Іранський дрон-камікадзе Shahed-136 у небі над центром  Києва /Getty Images

Іранський дрон-камікадзе Shahed-136 у небі над центром Києва Фото Getty Images

Росія атакує Україну іранськими дронами Shahed-136 і планує закуповувати в Тегерану їх нову розробку – дрони-камікадзе Arash-2, які летять ще швидше. Як можна їх знищити на шляху до цілі

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Після ракетного обстрілу українських міст російська пропаганда майже тиждень вимагала від своєї влади іще більше бомбардувати Україну. Розуміючи, що обстановка на полі бою не обіцяє хороших новин для росіян, пропаганда все менше говорить про бойові дії і все більше закликає тероризувати мирне населення. 

Але в Росії лишається дедалі менше ракет. За останніми даними міністра оборони України, РФ використала 2/3 запасу високоточних ракет, які мала на початку вторгнення. Загалом у росіян лишається близько 600 сучасних ракет, а лише за минулий тиждень їх було використано більше 100 одиниць.

Таким чином Росія все більше сподівається на свого поки що головного військового союзника – Іран. І схоже, що влада Ірану готова підтримувати агресора. 

Росія тероризує Україну іранськими Shahed-136 та планує закупити новітні Arash-2. Як їх можна знищувати /Фото 1

Нові дрони та балістичні ракети від Ірану

The Washington Post з посиланням на представників безпеки США повідомив, що Іран планує таємно постачати Росії нові системи озброєння – балістичні ракети Fateh-110 і Zolfaghar. Американський Інститут вивчення війни (ISW) зазначає про те, що Росія планує закупити в Ірану більші дрони-камікадзе.

«Оцінка розвідки стверджує, що збройна промисловість Ірану готує першу партію ракет Fateh-110 і Zolfaghar, двох добре відомих іранських балістичних ракет малої дальності, здатних вражати цілі на відстані 300 і 700 км відповідно, повідомили два чиновники, поінформовані щодо цього питання. Це буде перша поставка таких ракет до Росії з початку війни», – йдеться в матеріалі The Washington Post.

Згідно заявлених Іраном характеристик, ракети Fateh-110 є високоточними балістичними ракетами дальністю до 300 км і вагою бойової частини 650 кг. Певною мірою ця зброя є аналогом американських ATACMS, але з більшою вагою заряду. 

Саме цими ракетами в 2020 році Іран атакував військову базу США в Іраку. 

Ракети Zolfaghar були розроблені в 2016 році як варіація Fateh-110 з більшою дальністю. За рахунок зменшення бойової частини до 500 кг іранцям вдалося збільшити дальність польоту до 700 км. Але 500 кг – це «стандартна» вага заряду більшості крилатих ракет РФ. 

Отже, це досить потужна зброя, що може бути використана по більшій частині України.

Дрон-камікадзе Arash-2 є останньою розробкою Ірану. Він був публічно представлений лише цього року. Дрон має значно більшу швидкість, ніж Shahed-136, які зараз використовує Росія – 350–480 км/год проти 100–180 км/год у Shahed-136. Це значно ускладнює виявлення і перехоплення цілі для українських ППО. Точні характеристики безпілотника і вага його вибухового пристрою наразі невідомі. 

Поліцейський у центрі Києва намагається зі стрілецької зброї збити іранський дрон-камікадзе, який випустила Росія /Getty Images

Getty Images

Як боротися з іранськими дронами

Зараз Україна дедалі ефективніше починає відпрацьовувати по дронах-камікадзе. Особливо на Півдні. Збройні сили збивають десятки іранських БПЛА щодня. Загалом сили ППО на Півдні вже збили 100 іранських дронів-камікадзе – 96 Shahed-136 і 4 Mohajer, повідомив речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат.

Але закрити всі об’єкти і всі напрямки – завдання складне. За словами президента Зеленського, тільки дронів Shahed Росія замовила в Ірані 2400 одиниць.

Іранські дрони дешеві, ціна – приблизно $20 000. Тому Росія може використовувати їх десятками по одній цілі, завдаючи ударів з різних сторін. 

Павло Кащук, інструктор з підготовки снайперів, головний редактор інтернет-видання InfoCar, підготував інструкцію з протидії дронам-камікадзе Shahed-136 за допомогою мобільних розрахунків, оснащених стрілецькою зброєю, встановлених, наприклад, у кузові пікапів. 

Він пропонує закріплювати розрахунки не тільки за потенційними цілями, а і на найбільш ймовірних маршрутах БПЛА. За кожним розрахунком закріплюється прямий відрізок шляху довжиною від 50 до 100 км.

Співвласник monobank Олег Гороховський минулого тижня оголосив про збір коштів для придбання «Ловця шахедів». Планується закупити дві неназвані системи, вартістю 50 млн грн кожна, які, за словами ініціатора збору, «роблять дрон «сліпим». 

Кащук скептично ставиться до закупівлі дороговартісних систем радіоелектронної боротьби. «У дрона є антена GPS, яка по суті є єдиною точкою, на яку можна впливати. Можна або заглушити сигнал GPS, або передавати неправильні координати. Але це лише в радіусі дії такої системи (10–20 км)».

Невисока ефективність таких систем пояснюється також тим, що у випадку втрати сигналу дрон переходить на інерційну систему наведення – він продовжує летіти горизонтально до моменту виходу з поля дії системи. Якщо передавати неправильні координати, то теоретично можна спрямувати дрон в інше місце. Але теж в межах дії системи.

Такі варіанти не вирішують проблему обстрілу населених пунктів. Навіть якщо Shahed-136 відхилиться від цілі, він може влучити в житловий будинок, шосе або інший цивільний об’єкт. Небезпеки додає те, що Shahed вибухає при ударі об перешкоду або землю, навіть якщо був пошкоджений у повітрі.

На думку Кащука, ефективнішим рішенням є перехоплення дрона на шляху до цілі. Але оскільки Shahed-136 летять дуже низько, класична ППО не справляється з цим завданням. 

«Саме тому важливим є використання акустичних систем виявлення дронів-камікадзе і окремих додатків «Бачу дрон», де людина може сфотографувати дрон, автоматично по фото підтягнуться координати, і можна завчасно виявити напрямок польоту», – зазначає він. 

Оскільки швидкість «Шахедів» приблизно до 180 км/год, у випадку їх вчасного виявлення, їх можна перехоплювати мобільними групами, оснащеними стрілецькою зброєю. Найімовірніше, це може виглядати як певна лінія перехоплення дронів-камікадзе. 

Перехоплення іранських Arash-2 буде складнішим, адже часу на знищення цілі приблизно в два рази менше. 

Зараз проти іранських дронів все частіше використовують стрілецьку зброю. Як найбільш дешевий і ефективний спосіб. 

Використовувати дорогі і дефіцитні ракети ППО по повільних цілях вартістю автомобіля недоречно, адже такі ракети можуть закінчитися швидше, ніж безпілотники. 

До чого варто готуватися

Постачання Іраном нових ракет і БПЛА (офіційно Іран не визнає факту поставок), звісно, буде використано Росією для продовження терору. Найімовірніше, масовані удари дешевими безпілотниками будуть відбуватися регулярно, для того аби демонструвати картинку руйнувань на російських каналах і перекривати інформаційне поле військових невдач РФ. 

Росія намагатиметься дедалі частіше завдати ударів, навіть без будь-якої мети. Адже об’єктивно дрон-камікадзе не може завдати надто великих руйнувань об’єктам критичної інфраструктури. Маса його заряду в 20–50 кг недостатня для цього. Але такі удари створюють постійну загрозу. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні