Категорія
Новини
Дата

У Києві відкрили виставку «скіфського золота», за яке Україна боролася 10 років

2 хв читання

Виставка «Скарби Криму. Повернення» у Національному музеї історії України /Офіс президента України

Виставка «Скарби Криму. Повернення» у Національному музеї історії України Фото Офіс президента України

У Києві 4 липня відкрилася виставка «скіфського золота», перевезеного наприкінці 2023 року з Амстердама, де воно зберігалося після окупації Криму Росією. Експозицію відкрила перша леді Олена Зеленська, йдеться у повідомленні Офісу президента.

⚡️Інвестуйте у свої знання з сайтом Forbes. Лише з 18 по 21 липня знижка 40% за промокодом FLASH. Отримайте доступ до матеріалів, які формують лідерів. Підписуйтеся.

Деталі

  • Виставка «Скарби Криму. Повернення» буде представлена в Національному музеї історії України до остаточної деокупації Криму.
  • Понад 550 експонатів із чотирьох кримських музеїв перебували з експозицією в Амстердамі у 2014 році. Майже 10 років Україна намагалася повернути їх. Зрештою рік тому Верховний суд Нідерландів ухвалив рішення передати колекцію виставки Україні.
  • Унікальні експонати цієї виставки належать до культур різних народів, які жили на півострові, зокрема греків, скіфів, сарматів, готів, гунів. Вони були створені в період від V століття до н.е. до V століття н.е.

Цитата

«Наша боротьба і за повернення Криму, і за повернення його скарбів, почалася одночасно – 10 років тому. 10 довгих років судів та блискучої роботи українських та іноземних юристів, музейників та дипломатів знадобилися, щоб культура, історична справедливість і співпраця вільних людей перемогли», – зазначила перша леді Олена Зеленська.

У Києві відкрили виставку «скіфського золота», за яке Україна боролася 10 років /Фото 1

Олена Зеленська. Фото: пресслужба Офісу президента України

У Києві відкрили виставку «скіфського золота», за яке Україна боролася 10 років /Фото 2
Попередній слайд
Наступний слайд

Контекст

З лютого по серпень 2014 року в Музеї Алларда Пірсона тривала виставка «Крим: золото й таємниці Чорного моря» (De Krim. Goud en geheimen van de Zwarte Zee). На ній демонструвалися предмети з колекцій Національного музею історії України та чотирьох музеїв Криму. 

В лютому 2014 року РФ почала окупацію Криму. Предмети з колекції Національного музею історії України повернулися до Києва після завершення виставки. Водночас повертати цінності з кримських музеїв на територію, не підконтрольну українській владі, стало неможливим. Проте музеї Криму, які де-факто контролює влада РФ, наполягали саме на цьому. У Нідерландах розпочався судовий процес.

У грудні 2016 року суд в Амстердамі постановив передати кримські скарби державі Україна відповідно до закону про спадщину. Апеляційний суд Амстердама також вирішив задовольнити позов про передачу кримських артефактів державі Україна, але вже на підставі pакону «Про музеї» та наказу Мінкульту від березня 2014 року. 

Музеї Криму подали касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів з проханням скасувати рішення Апеляційного суду. 9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, а апеляційне рішення залишив без змін. Тому артефакти передали державі Україна, а не музеям Криму, які перебувають в окупації. 

У листопаді 2023 року до України після майже 10 років судів повернулися артефакти з чотирьох музеїв Криму, які були представлені на виставці «Крим: золото й таємниці Чорного моря» в Амстердамі. Музей Алларда Пірсона передав «Скіфське золото» до Національного музею історії України.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні