Категорія
Новини
Дата

Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування трьох портів для експорту зерна

У Стамбулі укладено угоду під назвою «Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів». Її підписали Україна, Туреччина та ООН. Дзеркальний документ підписали представники Туреччини, ООН та Росії. Угода закріплює контроль за портами за Україною і не послаблює санкцій проти Росії.

Telegram-канал Forbes – ультимативний гід у світі українського бізнесу. Підписатись на канал

Ключові факти

  • Документ підписали міністр інфраструктури Олександр Кубраков, міністр оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутерреш.
  • Угода передбачає, що контроль за портами Одеса, Чорноморськ і Південний повністю був і залишається за українською стороною. Торговельні судна перевірятиме інспекційна група в гаванях, визначених Туреччиною, на вході/виході до/з Турецької протоки. Вся діяльність в українських територіальних водах здійснюватиметься під владою та відповідальністю України, пише УП із посиланням на копію документа.
  • Жодні військові кораблі, літаки, безпілотні літальні апарати не можуть наближатися до морського гуманітарного коридору ближче, ніж на відстань, узгоджену СКЦ.
  • Договір діятиме 120 днів із дати підписання і буде автоматично продовжений, якщо жодна зі сторін не повідомить, що хоче його припинити.
  • Документ не передбачає ніякого послаблення санкцій проти РФ, повідомив радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк.

Контекст

До війни Україна і РФ забезпечували 30% світового експорту пшениці. Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вважає, що війна може призвести до збільшення кількості голодуючих у світі на 8–13 млн осіб та спровокувати зростання цін на продовольство приблизно на 22%.

З початку травня ООН розпочала пошук шляхів зниження наслідків світової продовольчої кризи. Одна з ідей – помʼякшення санкцій щодо торгівлі російськими добривами в обмін на пропуск суден із зерном через українські порти. В ролі посередника в перемовинах між Україною та Росією ООН залучила Туреччину.

7 червня турецька сторона заявила, що вже напрацьована «дорожня карта» з розблокування українських портів. 8 червня відбулася зустріч голови МЗС РФ Сергія Лаврова з головою МЗС Туреччини Мевлютом Чавушоглу. На зустрічі Лавров сказав, що РФ дозволить експорт зерна, якщо українські порти буде розміновано. 

13 липня у Стамбулі відбулася зустріч військових делегацій України, РФ, Туреччини та представників ООН. Сторони домовилися про створення координаційних центрів. У портах, звідки планують вивозити зернові, перебуватимуть представники трьох країн, вони відслідковуватимуть весь процес виходу суден із України і входження в Стамбул. Газета Yeni Şafak також повідомляла, що нібито сторони домовилися про розмінування українських портів.

20 липня Путін після зустрічі з лідерами Туреччини та Ірану заявив, що Москва не перешкоджатиме вивезенню українського зерна, якщо буде знято обмеження з російського продовольчого експорту. Хоча раніше США та ЄС неодноразово заявляли, що санкції не стосуються продовольства.

22 липня ЄС запровадив сьомий пакет антиросійських санкцій. У документі зазначається, що «для забезпечення продовольчої та енергетичної безпеки у світі» ЄС ухвалив рішення вивести з-під дії обмежень транзакції з держкомпаніями, повʼязаними з російською сільськогосподарською продукцією та транспортуванням нафти до третіх країн. Ідеться, зокрема, про торгівлю пшеницею та добривами між РФ та третіми країнами.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні